U Los Rosalesu otvorena soba za terapiju s igrom
U JU Centar za djecu i omladinu s posebnim potrebama "Los Rosales" u Mostaru u ponedjeljak je otvorena soba za terapiju s igrom, u sklopu implementacije Interreg IPA projekta "Inclusive play" prekogranične suradnje Hrvatska-BiH-Crna Gora 2014.-2020.
Terapija igrom je jedan od psihoterapeutskih pristupa koji se koristi u radu s djecom u kojem je igra način komunikacije između terapeuta i djeteta.
Magistrica psihologije i terapeutkinja igrom Tea Knežević iz Centra Proventus iz Zagreba ističe kako je sasvim logično da će djeca prije stječi nove vještine i sposobnosti ako im je okolina i kontakt ugodan.
- Prirodno je da je djeci, od najranije dobi, bez obzira na to imaju li teškoće u razvoju ili ne, kontakt kroz igru, istraživanje svijeta oko sebe, dodir i miris, najlakši način da steknu nove vještine i znanja – kazala je Knežević.
Zapravo, dodaje dalje, djeca ušavši u sobu punu igračaka i stimulativnih materijala na najlakši način stječu vještine koje su životno potrebne.
- Tako se mičemo od klasičnog oblika u kojima terapeuti objašnjavaju ili uvjeravaju kako se treba ponašati ili učiti, pa sad djeca na jako zabavan način, uz educiranu osobu, dolaze do spoznaje o načinu ponašanja ili stjecanju novih vještina - objasnila je trapeutkinja igrom.
Edukaciju "Terapija igrom" u Centru Proventus u Zagrebu prošla su tri zaposlenika Centra "Los Rosales".
Saša Mehmedović, jedan od educiranih terapeuta i nastavnik tjelesnoga odgoja u Los Rosalesu ističe kako je ova edukacija bila jako korisna u smislu saznanja novih modela i načina rada s djecom kroz igru.
- Djeci je u toj sobi za igru sve dozvoljeno, a terapeuti su konstantna podrška djetetu koje se oslobađa emocionalnih trenutaka, a igračke i igru dijete koristi kao jezik – opisuje Mehmedović.
Terapijska soba zasad je namijenjena za djecu s posebnim potrebama koja borave u Centru "Los Rosales", a kasnije bi mogla biti otvorena i za drugu djecu kojima je takav vid terapije potreban.
- Pokušavamo mijenjati svijest ovoga društva i pokazati da obrazovanje i odgoj djece pa tako i djece s poteškoćama u razvoju nije samo naučiti i pisati nego puno šire od toga. Tako je jedan vid potpore djeci za njihovo uključenje u sve sfere društva i nova terapija igrom, na što je Centar iznimno ponosan - rekla je ravnateljica Centra "Los Rosales" Mirna Mezit.
Los Rosales, inače, broji 138 korisnika u dobi od 2 do 40 godina.