U Mostaru počeo projekt odvajanja otpada
U saradnji s 24 osnovne i srednje škole, na području Grada Mostara započela je provedba projekta odvajanja otpada "Eco Win".
Riječ je o projektu bez vremenskog ograničenja u okviru kojeg će svaka škola dobiti tri kontejnera za odvajanje plastike, papira i limenki, a usporedo će se vršiti i edukacija učenika koju će voditi stručni tim.
Projekt finansira Udruženje "Zajedno za naš grad" uz potporu Grada Mostara i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK.
Predsjednik tog udruženja Nermin Mehić kazao je kako je ono zaslužno za ideju, realizaciju i finansiranje projekta te da je mu posebno drago što su direktori škola i Gradska uprava Mostara izuzetno dobro prihvatili projekt.
- Želja nam je educirati učenike i dati ideju koja će, zasad, biti realizirana uz pomoć 24 škole. Mi nećemo prodavati otpad nego ćemo ga odvajati i davati na dalju obradu, a zauzvrat ćemo, nadam se, dobiti sredstva za našu javnu kuhinju, kao i školske ekološke projekte – ustvrdio je Mehić.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić naglasio je kako mostarska deponija ima vrlo ozbiljno postrojenje za reciklažu, ali da ono samo kao takvo nije dovoljno te da upravo zbog toga ovaj projekt ima izuzetnu važnost.
- Mi ovih dana raspisujemo natječaj za dodatnu nabavku kontejnera. Ideja je da napravimo što više zelenih otoka kako bi primarno sortirali otpad i onda taj presortirani primarni otpad ide na to reciklažno dvorište na deponiji i time bi zatvorili taj krug. Već sada se oko 8 posto količine otpada koji dolazi na deponiju reciklira i prodaje i to je ono od čega deponija pravi prihode i plaća svoje troškove – kazao je Kordić.
Naglasio je kako je problem oko deponiranja otpada sastavni dio priče oko reciklaže te da se jedno bez drugog ne može riješiti.
- Super da smo krenuli u tom smjeru, da su se uključile i udruge i da je već svijet građana do te mjere velika da se i sami uključuju u to sve skupa, jer ovo je problem koji samo zajedno možemo riješiti – poručio je gradonačelnik.
Po mišljenju direktorice Četvrte osnovne škole Mostar Seade Kuštrić, projekt je izuzetno kvalitetan jer se, kako je navela, nazire mogućnost samoodržavanja.
- Prevashodno je važno da se djeca uče da prikupljaju ono što je korisno, ono što je u svijetu sirovina. Mi bismo mogli biti izuzetno bogata država koliko imamo otpada, pa se nadam da će ovo biti možda jedan korak i da neki drugi poduzetnici na osnovu ovog projekta pokrenu neku inicijativu koja se tiče upotrebe otpada i daljnje proizvodnje – naglasila je Kuštrić.