U opsežnoj akciji kodnog naziva “Wolf” uhićeno je 14 osoba, bit će procesuiran i jedan službenik GP-a BiH
U opsežnoj akciji, meta koje je 14 osumnjičenih osoba, uglavnom s područja Foče i okolice, koje su osumnjičene da su u drugoj polovini 2020. godine vršile krijumčarenje i prodaju velike količine cigareta bez akciznih markica BiH, čime su ostvarili veliku nezakonitu imovinsku korist i nanijeli štetu proračunu BiH, angažirano je više od 250 policijskih službenika Granične policije (GP) BiH i MUP-a Republike Srpske. I postupajući tužitelj Posebnog odjela Tužiteljstva BiH za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju, bio je na terenu, gdje je koordinirao rad policijskih službenika koji sudjeluju u akciji. Pretresi su izvršeni na ukupno 20 lokacija, a meta operacije je 14 osumnjičenih osoba, uglavnom s područja Foče i okolice, koje su pod istragom i tereti ih se da su, djelujući kao organizirana skupina, vršile krijumčarenje, uglavnom s područja Crne Gore u BiH, te daljnju distribuciju na ilegalnom tržištu duhanskih prerađevina u BiH, velikih količina cigareta koje nisu bile obilježene akciznim markicama, kako je propisano poreznim zakonodavstvom BiH.
Navedna kaznena djela vršena su tijekom pandemije Covid-19. Prema prikupljenim dokazima, šteta nanesena proračunu BiH iznosi najmanje 400.000 KM a tijekom istrage su prikupljeni dokazi da su osumnjičeni djelovali kao organizirana skupina s jasno podijeljenim ulogama i zadaćama u izvršenjima kaznenih djela.
Iz Granične policije (GP) BiH, pak, napominju, da, pod nadzorom Tužiteljstva BiH, njihovi te policijski službenici MUP-a RS-a već mjesecima provode operativnu akciju kodnog naziva “Wolf“. Kako se dodaje, po prvi put je na ovakav način ostvarena suradnja policijskih agencija pod nadzorom Tužiteljstva BiH i po naredbama Suda BiH.
Ovim je povodm jučer upriličena i tiskovna konferencija, na kojoj je direktor GP-a BiH Zoran Galić još jednom istaknuo da je po prvi put na ovakav način ostvarena suradnja policijskih agencija pod nadzorom Tužiteljstva BiH i naredbama Suda BiH. “Poseban značaj za ovu suradnju ima i sama konfiguracija terena na području Foče na putevima koji vode na granične prijelaze s Crnom Gorom, zbog čega u proteklom periodu ni jedna od ove dvije agencije nije imala zapažene rezultate u sprječavanju kriminaliteta, a posebno u krijumčarenju akciznih roba“, istaknuo je Galić prema čijim riječima u navedenoj organiziranoj skupini svi imaju jasne uloge koje su podijeljene na organizatore, dobavljače, vozače, čistače, kupce i suučesnike u krijumčarenju i rasturanju akcizne robe. “Tako organizirane kriminalne skupine su se međusobno povezivale u kriminalnu mrežu koja se protezala od Crne Gore do BiH s ciljem izvršenja istovrsnih kaznenih djela krijumčarenja i rasturanja akcizne robe, pojasnio je. U okviru ove operativne akcije izvršen je pretres na 17 lokacija na području Foče i Banje Luke: uhićeno je 14 osoba, dok su izuzete veće količine mobilnih telefona, SIM kartica, motorola, oružja, cigareta i vozila. Galić je naveo da će biti procesuiran i jedan službenik GP-a BiH i jedna osoba koja više nije uposlenik MUP-a RS-a, ali je, u vrijeme izvođenja akcije, bila aktivni pripadnik MUP-a RS-a.
Direktor policije RS-a Siniša Kostrešević akciju je ocijenio iznimno dobro organiziranom te dodao da je dobro izvršena i u operativnoj obradi s cilju sprječavanja organiziranog kriminala.