U Sarajevu predočen postupak digitalizacije sustava socijalne zaštite
Adnan Delić
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike organiziralo je u Sarajevu skup posvećen digitalizaciji sustava socijalne zaštite, te obilježavanju prvih 365 dana mandata resornog federalnog ministra Adnana Delića. Ovom su prilikom predstavljeni i aplikacija e-Porodilja i redizajnirana web stranica Ministarstva, kao put ka lakšem ostvarivanju prava.
Ministar Delić predstavio je viziju razvoja sustava socijalne zaštite koja se temelji na stvaranju inkluzivnog, pristupačnog i djelotvornog sustava socijalne zaštite te poslovnog ambijenta koji će odgovoriti na potrebe svih građana.
- U proteklih godinu dana ostvarili smo značajan napredak u oblasti rada i socijalne politike. Usvojeni proračun jasno pokazuje smjer u kojem želimo razvijati sustav socijalne zaštite. Danas s ponosom predstavljamo i aplikaciju koja omogućava online podnošenje zahtjeva za jednokratnu podršku porodiljama od po 1.000 KM. Nakon 28 godina čekanja, usvojen je Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata u FBiH, koji pružajući potrebnu zaštitu i podršku onima koji su najviše patili u tišini, a to su djeca rođena iz čina ratnog silovanja. Također je usvojen i Nacrt zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama s invaliditetom u FBiH, nabrojao je ministar koji nije izostavio napomenuti da je, kao temeljni dokument za razvoj politika zapošljavanja, usvojena i Strategija zapošljavanja u FBiH za razdoblje 2023.-2030. godine.
- Kad govorimo o ciljevima, fokusirat ćemo se na dugoročne procese i aktivnosti. U planu nam je reforma tržišta rada, temeljena na Zakonu o posredovanju u zapošljavanju, a kojom bi se odvojilo evidencije aktivnih i pasivnih tražitelja posla, a tretira i izdvajanje zdravstvene zaštite iz sustava zavoda i službi za zapošljavanje, najavio je Delić uz poruku da Ministarstvo u oblasti socijalne zaštite teži potpunoj digitalizaciji procesa kako bi se olakšalo pristup socijalnim pravima i uslugama. Želja je i rasteretiti centre za socijalni rad kako bi se oni mogli baviti prevencijom devijantnih oblika ponašanja u društvu, prvenstveno jačanjem obitelji kao osnovne ćelije našeg društva. Govoreći o dugoročnim reformskim ciljevima, naveo je izradu socijalne karte koja će omogućiti kvalitetnije i djelotvornije targetiranje, ne samo socijalnih, već i svih drugih javnih usluga, te osnivanje obiteljskog fonda FBiH koji bi omogućio sustavnu brigu za obitelji i pružao podršku u rješavanju problema koji se tiču zaštite i podrške obitelji s djecom.
Podrška međunarodnih partnera
Kako Federalno ministarstvo rada i socijalne politike proces digitalizacije provodi u suradnji s Razvojnim programom UN-a (UNDP) u BiH, o procesima koji se realiziraju u Ministarstvu govorila je Aida Laković - Hošo, voditeljica Sektora za dobru upravu pri UNDP u BiH.
- Kroz digitalne inovacije, podržavamo napore Ministarstva koje nastoji unaprijediti iskustvo korisnika socijalnih usluga i osigurati da ostvarivanje socijalnih prava i usluga bude jednostavno, djelotvorno i pristupačno za sve građane FBiH, kazala je ona dok je rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Macdonald najavila da će UN do 2026. godine, zajedno s Ministarstvom, osigurati blizu 12 milijuna KM u inicijative u oblasti rada i socijalne politike širom FBiH. - To, među ostalim, uključuje i nove digitalne platforme. Zajedno s partnerima iz EU-a i Ministarstvom, osigurat će se dodatna sredstva za 16.000 obitelji-korisnika. Radi se o partnerstvu koje je snažno i koje će, nadam se, nastaviti rasti, kazala je Macdonald te, uz opasku da je digitalizacija neminovnost i naša budućnost, istaknula da digitalizacija omogućava i bolju transparentnost, inkluzivnost da bi sve koristi i podrška došli do korisnika.
Gianluca Vannini iz Delegacije EU-a u BiH ukazao je na potrebne reforme koje bi omogućile pristup socijalnoj zaštiti i sigurnosti zasnovanoj na potrebama, posebno stoga što je BiH na putu europskih integracija.
- U tom pogledu, pojačano korištenje digitalnih alata za socijalnu zaštitu i koordinaciju socijalne sigurnosti ima mnoge prednosti, kazao je on dok je Ajna Jusić iz Udruženja 'Zaboravljene djece rata' u svom obraćanju osobito istaknula značaj nedavno usvojenog Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata, za kojeg je navela da predstavlja presedan na međunarodnoj razini zbog činjenice da pravno prepoznaje kategoriju djece rođene iz čina ratnog seksualnog nasilja.