U školama u FBiH djeca uskoro bez mobitela?
Nakon tragičnih događaja u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar” u svibnju, došlo je do preispitivanja obrazovnog sustav u zemljama regije, pa i u Bosni i Hercegovini.
Tražile su se mjere i izmjene u odgojno-obrazovnom procesu, da bi se učenicima skrenuo fokus na nastavu, a ujedno i preveniralo vršnjačko nasilje. Kao jedna od mjera, u nekim školama je uvedena zabrana korištenja mobilnih telefona.
Druga osnovna škola u Širokom Brijegu, provodi ju već dvije godine, a rezultati su, ističu, odlični. Zahvaljujući njoj djeca više razgovaraju, više se druže, a sve više je prisutna i igra.
- Telefon ne smije zazvoniti, ne smije se vidjeti, ne smije biti u ruci. Ako zazvoni ili ga netko od nastavnika i učitelja vidi, on se odmah učeniku oduzima. Potom se predaje pomoćniku direktora, a nakon 24 sata roditelj treba doći u školu po uređaj, kaže direktor škole Stanko Bazina.
Široki Brijeg dobar primjer
Pravilo je dalo rezultate, kažu u ovoj školi, jer je ove godine na početku bilo manje oduzetih uređaja nego na početku prošle. Djeci su na raspolaganju školski telefoni, kojima se mogu javiti roditeljima bilo da se radi o bolesti, ozljedi ili nečemu drugom. Primijetili su, kažu, da je jedan od ključnih razloga zlostavljanja među vršnjacima počinjao upravo od mobitela, pa je smanjen i broj slučajeva maltretiranja.
- Vidjeli smo da se drastično smanjio broj djece koja su prijavljivala da ih netko maltretira, zlostavlja, šalje uvredljive poruke ili snimke, tvrdi školski psiholog Kristijan Pavlović.
Riječ je o velikoj školi koja uz centralnu ima i sedam područnih škola i broji više od 900 učenika. Bave se i humanitarnim radom, a trenutno su u tijeku dvije blagdanske akcije. Zaposlen je i adekvatan kadar s naglaskom na psiholozima kojima se djeca češće obraćaju bez predrasuda, što školski kadar posebno raduje. Od Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske dobili su dio sredstava za opremanje knjižnice za koju će nabaviti određeni broj naslova. Također, Druga osnovna škola je od ove godine u pilot projektu e-Dnevnik.
Već s početkom školske godine započelo se s predavanjima o prevenciji nasilja među učenicima. Nastavnici koji rade s djecom u ovim projektima sve čine kao izvannastavne aktivnosti, što je plus na svakodnevni rad u učionici. U prevenciju nasilja uključeni su i roditelji. Svakog mjeseca organiziraju se roditeljski sastanci od prvih do devetih razreda, a na njima se razgovara o raznim temama.
- Prošle godine smo to počeli s pilot projektom za treće razrede, razgovarajući o promjenama koje se događaju oko djece, ulasku u pubertet i opasnosti korištenja mobitela. To se pokazalo uspješnim, imali smo 70-80 roditelja koji su dolazili na sastanke, navodi Kraljević.
Društvene mreže su veliki problem, čega su svjesni u školi te se u sljedećem razdoblju planiraju najviše pozabaviti ovom problematikom.
- Roditelji trebaju više uzimati tu odgovornost na sebe, s ciljem da nauče djecu da imaju pravo uzeti njihov mobitel i provjeriti što rade, dodaje Kraljević.
Inicijativa u Parlamentu
Prije mjesec Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH podnesena je inicijativa koja se odnosi na izradu propisa kojim bi se zabranila uporaba mobilnih telefona i tableta u svim osnovnim i srednjim školama u Federaciji, osim u situacijama kada je upotreba nužna zbog edukativnih, medicinskih i drugih opravdanih razloga.
- Nisam za potpunu zabranu, ali sam apsolutno za edukaciju korištenja tih elemenata jer društvene mreže mogu biti korisne. Kada kažem da je problem društvena mreža onda konkretno mislim na ono što je nenormalno korištenje društvenih mreža, odnosno što je ono što nam društvene mreže izbacuju kao prime element, kaže Vedran Zubić, profesor u sarajevskoj gimnaziji.
U nekom županijama već se radi na njezinoj realizaciji.
- Člankom 41. Zakona o osnovnoj školi propisano je da škole imaju svoja pravila i akte usklađene sa zakonom. A ta pravila su i pitanja obveza, radne discipline učenika i radnika škole, kao i način donošenja pravilnika o kućnom redu s etičkim kodeksom. Ministarstvo obrazovanja ZDŽ-a dostavilo je model pravilnika svim osnovnim i srednjim školama na području županije, u kojemu se navodi da učenicima nije dopušteno korištenje mobitela, tableta ili sličnih uređaja tijekom nastave bez odobrenja nastavnika, istaknuli su iz Ministarstva.
Ono je omogućilo da škole, kao odgojno-obrazovne ustanove, mogu ovo pitanje riješiti svojim pravilima.
- U pogledu predložene inicijative da se izradi propis kojim se zabranjuje upotreba mobilnih telefona i tableta tijekom nastave u svim osnovnim i srednjim školama u Federaciji, osim u situacijama kada je upotreba nužna zbog edukativnih, medicinskih i drugih opravdanih razloga, Ministarstvo obrazovanja ZDŽ-a podržava iste ili slične aktivnosti koje imaju za cilj kontinuirano i ujednačeno djelovanje u svrhu postupanja u najboljem interesu učenika, zaključili su iz Ministarstva.
Inicijativu su podržali i iz Ministarstva obrazovanja BPŽ-a.
- Nakon detaljne analize inicijative smatramo da su argumenti za donošenje navedenog propisa opravdani te ovu inicijativu podržavamo. Ako se na razini Federacije BiH donese propis kojim bi se navedeno pitanje jednoobrazno uredilo za sve odgojno-obrazovne ustanove, Ministarstvo obrazovanja BPŽ-a isti će primijeniti u školama s područja ove županije. Napominjemo da su neke odgojno-obrazovne ustanove s područja županije pitanje regulirale internim školskim propisima, u čemu smo ih podržali, istaknuli su iz ovog Ministarstva.
N. K.