U Stocu održana komemoracija za žrtve Bleiburške tragedije
Radimlja
Na Radimlji kod Stoca u nedjelju je održana središnja komemoracija u BiH za žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda, kojim je povodom gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković izrazio želju da Stolac bude mjesto sjećanja na sve žrtve Bleiburške tragedije, križnih puteva tog vremena, te da bude mjesto mira i pijeteta prema žrtvama.
- Radimlja je simbol tragedije, mjesto gdje su do 1998. godine prilikom iskapanja pronađeni ostaci poginulih iz toga vremena, a istraživanja su nastavljena i 2022. Radimlja će biti mjesto gdje će svi ti ostaci biti pohranjeni, gdje će se moći doći za njih pomoliti i na njih se sjetiti. Želimo da Radimlja postane simbol svih križnih puteva u BiH, rekao je Bošković dodavši da je u Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji evidentirano 4 i pol tisuće ljudi, imenom i prezimenom, koji su pobijeni ili nestali u Drugom svjetskom ratu. - Samo župa Stolac broji 680 žrtava. To su ogromna stratišta, ali ne radi se ovdje samo o Stocu, nego o svim križnim putevima u BiH. Želimo da Radimlja bude mjesto na kojem ćemo se svih njih prisjećati, poručio je Bošković.
Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, koji je također nazočio komemoraciji u Stocu, istaknuo je značaj njegovanja sjećanja kako se takvo što više nikada ne bi ponovilo. - Radimlja je simbol stradanja i mjesto pijeteta gdje komemoriramo žrtve Križnog puta koje su bile izložene torturama, masovnim likvidacijama, bez optužnice, bez suda. Osuđujemo sve zločine počinjene u vrijeme svih totalitarnih režima, a osobito neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata i u poraću, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, rekao je Grlić Radman uz napomenu da su tu izvršene egzekucije, brutalne likvidacije u kojima je stradalo jako puno civila, djevojaka, žena. - Važno je njegovati sjećanje i kolektivnu memoriju. Poginulima i nestalima ne znamo grobišta, ne postoji upisano mjesto njihovog ukopa. Govorimo o masovnim grobnicama, jamama. Za vrijeme komunističkog sustava o tome se šutjelo, nije se smjelo govoriti. Tek nakon raspada bivše države i slobodnih, demokratskih izbora njihovi potomci su obilazili, tražili mjesta da bi zapalili svijeću, za njih se pomolili. Ovo je tužna obljetnica, zaključio je hrvatski ministar.
U povodu obilježavanja 79. obljetnice Bleiburške tragedije i žrtava Križnog puta, svetu misu predvodio je mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić.