Ugled Mostara može se temeljiti na pozitivnim stvarima
U organizaciji Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe, Mostar je danas i sutra, 20. i 21. rujna, domaćin “Europske konferencije o demokratskoj obnovi: Inoviranje putem deliberativne demokracije“, koja će okupiti lokalne vlasti, načelnike i predsjednike vijeća iz cijele zemlje te drugih zemalja Europe. Bio je to povod obraćanju javnosti u ponedjeljak, kojom je prigodom Radmila Komadina, glavna savjetnica gradonačelnika Mostara, kazala da su se predstavnici lokalnih vlasti na sastanku s predstavnicima Vijeća Europe osvrnuli na sami početak projekta, što je, zapravo, bio projekt izgradnje demokratskog sudjelovanja u Mostaru u srpnju prošle godine, a što se provodilo putem Skupštine građana.
“To je rezultiralo donošenjem određenih preporuka građana koje su pretočene u Akcijski plan kojeg je usvojilo Gradsko vijeće Mostara. Nastavljamo s projektom obnove demokratskog procesa. Grad Mostar će nastaviti pružati mogućnost građanima da im se kroz Skupštinu, koja će se održavati i u idućem razdoblju, pruži priliku za predlaganje rješenja kako bismo te preporuke preko Gradskog vijeća na koncu i realizirali“, navela je Komadina dok je predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Salem Marić napomenuo da je projekt nastavak dobre suradnje Grada Mostara i Vijeća Europe, koje je u Mostaru prepoznalo nove pozitivne vjetrove. “Drago mi je da Mostar više nije 'grad - slučaj', već grad pozitivnih pomaka koji su krenuli od izbora i uspostave novog Gradskog vijeća. Usvojili smo Akcijski plan kojeg trenutno realiziramo, a po preporukama Skupštine građana. Nadam se da ćemo ga ispratiti do kraja“, istaknuo je Marić te pojasnio da se jedna od donacija Vijeća Europe Gradu Mostaru tiče poboljšanja uvjeta rada Gradskog vijeća kroz sjednica Gradskog vijeća prijenos uživo. Kako je dodao, drugi grant će dobiti dvije osnovne škole u Mostaru u vidu pomoći za uređenje njihovih dvorišta, ali i pomoći za bolje zbrinjavanje komunalnog otpada u gradu. “Na sastanku smo ukazali i na problem deponije Uborak te smo zatražili pomoć“, dodao je predsjednik Gradskog vijeća.
Uloga građana
Preporuke Skupštine građana su konkretne, a jedna od njih je izgradnja bazena, nadovezala se šefica Ureda Vijeća Europe u Sarajevu Bojana Urumova. “Koliko sam upoznata, izgradnja bazena je već počela, što je od velikog značaja. Ne treba zaboraviti da je Mostar grad iz kojeg potječe europska i mediteranska prvakinja u plivanju Lana Pudar. Svi trebate biti ponosni na njezin uspjeh. Ugled Mostara može se temeljiti na pozitivnim stvarima“, ocijenila je Urumova i najavila da će primjer Mostara biti predstavljen za nekoliko mjeseci na prestižnom Svjetskom forumu demokracije u Strasbourg, kada će biti predstavljeno iskustvo provedeno kroz Skupštinu građana. Direktor Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Rafael Benitez dodao je da su ovim angažmanom uspjeli pokazati da Mostar nije grad slučaj već grad koji ima rješenje i u kojem se pokazalo da se mnogo problema može riješiti tako što će se uključiti građane. “Kada je riječ o Konferenciji o demokratskoj obnovi, održat ćemo sastanak Upravnog odbora ovog projekta, a zatim potpisati memorandume o razumijevanju lokalnih vlasti s dvije udruge. U okviru projekta nastavit ćemo raditi na tome da se građani i dalje aktivno uključuju u donošenje pozitivnih procesa“, pojasnio je Benitez. Član Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe ispred Sjeverne Irske i izvjestitelj za praćenje lokalnih i regionalnih izbora Stewart Dickson prisjetio se svoga prvoga dolaska u Mostar 2012. godine. “Došao sam iz Sjeverne Irske i moram reći da imam razumijevanje i empatiju prema gradovima i društvima koji su prošli određeni konflikt, a koji se kasnije nalaze u poslijekonfliktnom stanju. Želim ohrabriti ovaj grad da krene dobrim putem. Naglasak stavljam na rad Skupštine građana gdje sami građani daju prijedloge koji se kasnije provode. Iduća Skupština bit će od još veće važnosti jer će na njoj sudjelovati možda stotinjak novih članova koji će razgovarati o važnim stvarima za ovaj grad“, rekao je on i potaknuo BiH da takav model provede i u drugim gradovima, pri čemu će Vijeće Europe zasigurno pomoći.
Sudionici Europske konferencije o demokratskoj obnovi u iduća dva dana razmijenit će mišljenja o ključnim trendovima zajedničkog upravljanja i inovativnog sudjelovanja u izradi politika između lokalnih vlasti i građana, te o dodatnoj vrijednosti deliberativne demokracije u slučajevima višestrukih izazova. Kroz primjere dobrih praksi iz Bologne, Bruxellesa i regije Ostbelgien, Gdanjska, Pariza, Irske te Sjeverne Irske kao i Istanbula, oni će analizirati postupanja nakon deliberativnog procesa i oblike institucionalizacije istih, te mehanizme jačanja građanske participacije, uključujući nedovoljno zastupljene grupe građanki i građana.