Ujedinimo se u dobru!

Piše: Dragan Bradvica
Nakon dvodnevnog zasjedanja Biskupske konferencije BiH nadbiskup Vukšić kazao je novinarima u Sarajevu kako oni posebice ozbiljno tretiraju pitanje mira i potrebe za mirom među ljudima. Kazao je kako je stoga i u današnjem vremenu prikladno pozvati se na okružnicu 'Mir na zemlji', što ju je papa Ivan XXIII još 1963. godine objavio u povodu Kubanske krize.
Istaknuo je kako četiri načela koja su postavljena u okružnici tadašnjeg Svetog oca podjednako vrijede i danas, a to su istina, pravda, sloboda i ljubav.
Načela
Nadbiskup Vukšić poručio katolicima, pravoslavcima i muslimanima: 'Ujedinimo se u dobru!'
- Sva četiri podjednako vrijede za svakoga čovjeka i za svaki narod, kazao je Vukšić dodajući kako se to odnosi na sva krizna žarišta diljem svijeta uključujući tu ona na Bliskom istoku i u Ukrajini, koja su trenutačno u središtu pozornosti cijelog svijeta.
- I u ovim okolnostima, nereda koji postoje i na području Svete zemlje i Ukrajine, nedavno sam pročitao da se na čak 55 mjesta u ovom trenutku vodi rat, ova načela jednako vrijede za svako područje. Mi smo propovjednici istine, pravde, slobode i ljubavi i to želimo i za ljude u Svetoj zemlji i za ljude u Ukrajini, Bosni i Hercegovini, za svakog čovjeka, za svaki narod, za sve jednako, istakao je Vukšić.
BiH se suočava s trendom opadanja svećeničkih zvanja
Mostarski biskup Petar Palić kazao je kako je zaključak svih biskupa da se Crkva i u BiH suočava s trendom opadanja svećeničkih zvanja, što je slučaj u cijeloj Europi pa tome mora posvetiti posebnu pozornost, uključujući način njihove izobrazbe kroz već postojeće institucije koje djeluju u zemlji.
Komentirajući skupštinu biskupske sinode u Rimu, održanu ranije ovog mjeseca, na kojoj je predstavljao Biskupsku konferenciju BiH, biskup Palić je kazao kako je ona bila posebna jer su u njoj po prvi puta sudjelovali i laici te redovnici i redovnice okupljeni da bi razgovarali o izazovima s kojima se Crkva suočava.
- Na toj je sinodi doista prevladavalo prijateljsko ozračje gdje su svi mogli iznijeti određene teme koje dominiranju na njihovim područjima i promisliti kako danas navještati Isusovo Evanđelje, kazao je Palić.
Podsjetio je kako teme u Africi nisu iste poput onih u Europi, no Crkva svoje jedinstvo odražava i u različitosti spomenutih tema.