Ukrajina i Moldavija ovaj tjedan i službeno prestižu BiH na EU putu…
Piše: Dragan Bradvica
U četvrtak i petak održava se redoviti sastanak na vrhu šefova država ili vlada Europske unije. Onaj će biti itekako značajan jer bi se trebalo raspravljati o mišljenjima koje je Europska komisija objavila protekli tjedan o zahtjevima triju zemalja - Ukrajine, Moldavije i Gruzije za članstvo u EU.
Oni bi trebali odlučiti hoće li slijediti preporuke Komisije da se Ukrajini i Moldaviji dodijeli status kandidata za članstvo, dok Gruzija ima perspektivu, ali još nije spremna za kandidatski status.
Ukoliko uistinu do toga dođe jasno je kako će to biti vrlo jak poticaj Ukrajini i Moldaviji koje prije početka ruske agresije na Ukrajinu nisu bile niti blizu statusa kandidata. A kako bi je ovaj tjedan ipak mogli dobiti svjedoči i potpora lidera triju najvećih zemalja Njemačke, Francuske i Italije.
Naravno, iz vida nikako ne treba ispustiti da je dio država članica i dalje vrlo skeptičan prema takvom scenariju. Pojašnjenja radi, za dobivanje kandidatskog statusa potrebna je suglasnost svih država članica.
Konsenzus se traži u svim koracima u procesu pristupanja od dodjele kandidatskog statusa, za početak pregovora, otvaranje i zatvaranje pregovaračkih poglavlja itd., a na kraju pristupni ugovor mora biti ratificiran u svim državama članicama.
Zemlje zapadnog Balkana
A i 'zločesta djeca s Balkana' biti će opet na dnevnom redu u Bruxellesu. Tako će u četvrtak čelnici EU-a održati sastanak s čelnicima šest zemalja zapadnog Balkana. Na kojem će se razgovarati o daljnjem EU putu svih država regije.
Crna Gora je već otvorila sva poglavlja pregovora, pregovora i Srbija ali zbog raznoraznih političkih turbulencija u obje zemlje posljednjih godina itekako stagniraju. Posebno se to odnosi na Srbiju čija vlast i dalje ne želi jasno i glasno se opredijeliti za EU nego želi sjediti na dvije ili tri stolice.
Tu je i krucijalno pitanje postizanja pravno obvezujućeg sporazuma s Kosovom. Ukoliko bi se to u dogledno vrijeme postiglo to bi itekako otkočilo put Srbije ali i Kosova.
Sjeverna Makedonija i Albanija poodavno su ispunile svoju domaću zadaću i već su nekoliko godina trebale pregovarati s EU ali to se nije dogodilo. Posljednji problem jeste onaj s Bugarskom oko identitetskih i povijesnih pitanja.
Međutim, s obzirom da je i Nizozemska, koja je bila u grupi zemalja koje su ranije biti protiv otvaranja pregovaračkih poglavlja s ove dvije zemlje, dala 'zeleno svjetlo', a Francuska pokušala omekšati bugarske stavove ovaj tjedan postoji realna mogućnost dobrih vijesti za Sjevernu Makedoniju i Albaniju.
Tko je na začelju? Pa BiH, naravno
I na kraju ostaje 'bolesnik Bosna i Hercegovina' koja ni sama ne zna što bi sa sobom, pa je onda logično da niti druge nije pretjerana briga. Svima u EU, Velikoj Britaniji i SAD-u je svakako interes da u BiH nema nikakvih sukoba i velikih nestabilnosti ali zbog nemogućnosti unutarnjeg dogovora o bilo čemu BiH je i dalje na marginama interesa.
Koliko je jadna i otužna bh. politika u ovom trenutku jasno se vidjelo prigodom nedavnih razgovora predstavnika parlamentarnih stranka iz BiH s predsjednikom Europskog vijeća Charles Michel kada dio predsjednika stranka se nije ni pojavio, a s obzirom na tijek sastanka možda bi bilo bolje da ni ostali nisu – sastanak su opet obilježile psovke, međusobna optuživanja i neslaganje oko najbanalnijih stvari.
Ukoliko je i bilo država koje su mislile da se i BiH preko reda gurne ka kandidatskom statusu, tada su zasigurno odustale. Tako da ni ovaj put na Europskom vijeću neće donijeti odluku koju čekamo još od 2016. godine i BiH će i službeno na europskom putu prestići Ukrajina i Moldavija.
Naše vlasti ionako od podnošenja zahtjeva za članstvo sredinom veljače 2016. sve rade da nikada status kandidata i ne dobijemo, a onda za sve to optužuju EU i međunarodnu zajednicu.
Ne zaboravimo da su i nakon nedavnog sastanka u Bruxellesu slavodobitno isticali kako su izlobirali da se BiH nađe u istom paketu s Ukrajinom. Dakle, samo još jedna neistina u nizu.
Do sada se često moglo čuti kako je naša zemlja u posljednjem vagonu vlaka koji kreće ka EU, ali bliže je istini to da smo mi već poodavno izašli i iz tog posljednjeg vagona te nijemo s perona promatramo napredak svih drugih.