Dnevni.ba - PRELOADER

Upozorenje kardiologa: “Postoje znakovi koji se često zanemaruju, a upućuju na bolesti srca”

25 Ruj 2024


Upozorenje kardiologa: “Postoje znakovi koji se često zanemaruju, a upućuju na bolesti srca”
Bolest srca

U Hrvatskoj se, poput ostalih zemalja razvijenog svijeta, od 2003. godine bilježi trend smanjenja smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti.

Unatoč tome, kardiovaskularne bolesti su i dalje vodeći uzrok smrti te predstavljaju veliki zdravstveni, ekonomski i socijalni problem, rekao je za Centar zdravlja doc. dr. sc. Eduard Margetić, intervencijski kardiolog iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb.

Kada su u pitanju bolesti srca, važno je znati da i genetika i životne navike mogu odigrati ključnu ulogu.

“Ima srčanih bolesti kod kojih postoji direktna veza između gena naslijeđenih od roditelja i njihovog nastanka, primjerice porodična hiperkolesterolemija. Dijagnoza se stoga može potvrditi genetskim testiranjem. S druge strane, postoje bolesti kod kojih je prisutna urođena sklonost njihovom nastanku, ali manifestacija uvelike ovisi o utjecaju stečenih životnih navika te okoline u kojoj osoba odrasta i živi.”

Znakovi upozorenja koje mnogi zanemaruju
Osobe koje boluju od srčanih bolesti moraju redovno obavljati kontrole, no što je s onima koji su zdravi?

“Ako se na inicijalnom pregledu ne nađe bilo koja vrsta kardiološke bolesti, učestalost pregleda ovisi o prisustvu neželjenih čimbenika rizika za njihov nastanak (povišena razina masnoća u krvi, pušenje, nezdrava prehrana, tjelesna neaktivnost…). Ako su oni odsutni, pregled se može obavljati u intervalima od dvije godine ili više. Ako postoje opisani čimbenici rizika, potrebna je intervencija u vidu promjene životnih navika te eventualno uzimanje medikamenata za njihovu korekciju. U tom slučaju kontrolni pregled treba obaviti unutar godinu dana”, kaže doktor Margetić.

Otkrio nam je da mnogi pacijenti često zanemaruju znakove koji upućuju na probleme sa srcem, a to su zaduha i nedostatak zraka, isprva u naporu, zatim u mirovanju. Bolovi u prsištu sa širenjem u donju čeljust, lijevu ruku, leđa ili gornji dio trbuha. Poremećaji srčanog ritma poput nepravilnog rada srca ili ubrzanog pulsa neovisnog o tjelesnom naporu.

“Pacijenti ih većinom ne shvaćaju ozbiljno i čekaju da prođu sami od sebe. Tako može biti izgubljeno dragocjeno vrijeme do postavljanja dijagnoze i početka liječenja.”

Treba paziti na prehranu, ali najštetnija navika je pušenje
Na pitanje koju hranu, kao liječnik, nikada ne bi konzumirao, doktor Margetić odgovara – prženu i pohanu hranu, hranu s visokim udjelom zasićenih masnoća kao što su mliječni proizvodi (maslac, kajmak, vrhnje), i mesne prerađevine (kobasice, paštete, salame). Dodaje, međutim, i iznutrice (jetra, bubrezi) te glavonošce (lignje, hobotnice, sipe) za koje kaže da su, kao i ostale navedene namirnice, puni “lošeg” kolesterola.

Ipak, kada je u pitanju zdravlje srce, naglašava da je najštetnija navika pušenje.

“Osim potenciranja ateroskleroze krvnih žila, pušenje uzrokuje oštećenje funkcije endotela (unutarnjeg pokrova krvnih žila) sa smanjenom mogućnosti širenja krvnih žila u slučaju potrebe, te povećava mogućnost nastanka ugrušaka unutar krvnih žila.”

Što napraviti već danas za zdravlje svojeg srca?
“Trebalo bi prestati ili ne započeti s pušenjem. Uz to, paziti na prehranu, provoditi umjerenu, ali redovitu tjelesnu aktivnost te održavati idealnu tjelesnu težinu”, zaključuje doktor Margetić.

ZDRAVLJE


KISELI KUPUS

Pet razloga zbog kojih treba da jedemo kiseli kupus

Kiseli kupus ima mnogo prednosti kada je zdravlje u pitanju, a mi izdvajamo 5 najznačajnijih, zbo...

19 Stu 2024

SAVJETI

“Prirodni ibuprofen”: Stručnjak otkrio koji začin može pomoći kod bolova

Jedan trgovac povrćem obratio se društvenim mrežama kako bi podijelio informaciju o povrću koje m...

18 Stu 2024

BOLESTI

Znanstvenici otkrili: Ovih pet bolesti nasljeđujemo od roditelja!

Svaka osoba ima dva seta gena, jedan od majke i jedan od oca. Geni se sastoje od DNK, nasljednog ...

16 Stu 2024