Dnevni.ba - PRELOADER

Uskoro inicijativa o rekonstrukciji Elektroprivrede HZHB, Eroneta, HP Mostar, Šuma HB, Aluminija…

20 Pro 2024


Uskoro inicijativa o rekonstrukciji Elektroprivrede HZHB, Eroneta, HP Mostar, Šuma HB, Aluminija…

Domaći politički muljatori su pravi majstori za podizanje političkih tenzija i napuhavanje problema gdje ih i ne mora biti. Famozna Južna interkonekcija, projekt dovođenja tečnog plina iz Hrvatske u BiH kojeg forsiraju SAD, zadnjih dana potpiruje političku paranoju i ispljuvavanje salvi otrovnih silnica između političkog Sarajeva i elita iz hrvatskog “stolnog grada”.

A zapravo projekat trganja BiH od ovisnosti o ruskom plinu još nije niti blizu državne granice BiH sa susjednom Hrvatskom, koja vodi presudnu riječ o gradnji plinovoda od Krka prema Imotskom.

Hoće li Čović imati petlje?

Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović se samoubilački zamjerio Amerikancima i ultimativno uvjetuje realizaciju Južne interkonekcije formiranjem novog poduzeća za gospodarenje projektom u Mostaru.

Amerika je žestoko protiv toga što vješto koriste i sarajevski politički šaneri koji žele potući Čovića i izvući što više političkih i materijalnih benefita. Zastupnički dom Parlamenta FBiH je prije nekoliko dana preglasao HDZ BiH i uz debeli suport i hrvatskih oporbenih stranaka u kreiranju kompromisnog zakonskog prijedloga, usvojio zakon o Južnoj interkonekciji.

Na potezu je Dom naroda u kojem Dragan Čović ima apsolutno ubojite kapacitete da, ako bude imao petlje, blokira cijelu proceduru. Treba podsjetiti kako u konačnici operativni dio realizacije plinovoda kroz južni dio BiH pa sve do krajnjih destinacija vodi Vijeće ministara BiH. Prije svega mora se potpisati i međudržavnih sporazum između BiH i Hrvatske. Američki veleposlanik Michael Murphy svim silama gura gradnju plinovoda i ulaže silne napore da se Čović pritisne na ustupke i da se zakonska rješenja usvoje prije njegovog odlaska iz naše zemlje.

Erupcija likovanja 

Nakon što je Zastupnički dom federalnog parlamenta preglasavanjem od strane sarajevskih stranaka usvojio Zakon o Južnoj interkonekciji svjedočili smo neviđenoj erupciji likovanja i naslađivanja.

Bošnjački zastupnici su se danima utrkivali u glorificiranju svojih uloga u sapunanju daske “Čoviću” i njegovim perjanicama. Veličaju “nasukavanje” hrvatske oporbe u otimanju parlamentarne moći HDZ-u BiH. Tako je dežurni nacionalist iz Komšićevog DF-a Mahir Mešalić uvjeren kako se u temeljima neće razrovati sporni BH gas nego će samo Dragan Čović eventualno dobiti jedan područni, terenski, ured na području Hercegovine kojeg će, opet, apsolutno nadzirati Vlada FBiH, odnosno BH Gas.

Mešalić ne dvoji kako je Dragan Čović uvučen u parlamentarnu klopku i da se neće dobro provesti u fajtu s Amerikancima. -Ujutro je bilo sve ok, svi će glasati. Onda dolaze iz Ambasade SAD i kažu da hoće odvojiti HDZ od ostalih stranaka s hrvatskim predznakom. Pitaju mene da se prihvati zaključak gdje se tražilo da se uključi konstitutivnost naroda. Rekli su nam onda da se to briše iz zaključka jer je nama neprihvatljivo. Bilo nam je bitno da i oni, HDZ 1990, dignu ruke da se HDZ na ovom polju uspori. I Nikšić i Čović čekaju da Murphy ode kako bi se zaboravilo na ovaj zakon, ogolio je zakulisne radnje Mešalić.

Zastupnica SDA Jasminka Bišćević Tokić je “provalila” jednu frapantnu strategiju koja je prošla ispod radara, a koja upućuje na neviđenu podlost bošnjačkih nacionalista. Naime, vidno impresionirana gostovanjem na televiziji koja širi hrvatofobiju, Bišćević Tokić je bubnula kako će sarajevske političke elite iskoristiti izvjesnu rekonstrukciju BH Gasa za pokretanje inicijative za dramatično pretumbavanje organizacije i upravljanja i kompanija koje su pod kontrolom Čovićevog HDZ-a BiH sa sjedištem u Mostaru. Iako je o toj strategiji dosta smušeno govorila, zastupnica iz SDA je spominjala Elektroprivredu HZHB, Eronet, HP Mostar, JP Šume HB, pa i Aluminij. Za nju je neodrživ taj prefiks “hrvatski”. Ali je normalno da sarajevskim javnim poduzećima upravlja njezina SDA ili u prekidima i neka druga sarajevska stranka.

Načekat ćemo se 

U svakom slučaju daleko je i konačno usvajanje zakona o Južnoj interkonekciji, a kamoli zakopavanje prvih metara plinovoda kroz BiH. Domaći političari se samo sramote i pokazuju svu nedoraslost trenutku i ozbiljnim izazovima.

Čak i da parlament usvoji zakon i Vijeće ministara BiH preuzme vodeću palicu, lokalne zajednice imaju čitav spektar ubojitih pragmatičnih alata za moguće blokade, ali i za uvjetovanja kako bi se i one domogle slanog kolača. -Vidim problem u Članku 7, u definiciji eksproprijacije zemljišta gdje može doći bilo koje poduzeće pozivajući se na ovaj zakon ispred vaše ili moje zgrade, proglasiti javni interes i početi kopati ispred bez ikakvog mehanizma žalbe ili kontrole na kantonalnom nivou, sumnjičav je Slaven Raguž šef HRS-a i dodaje da se radi o “gaženju ustavnosti BiH”.

-Dogodilo se eklatantno gaženje ustavnosti BiH, na način isključivanja jedinica lokalne samouprave i županijskih razina prebacujući ovlasti na federalnu razinu. To nije samo prenošenje ovlasti nego i diktat, zove na uzbunu Raguž.

Američki veleposlanik Muprhy će uskoro napustiti BiH i do ukrcavanja u zrakoplov BiH neće biti puno bliža dovodu tečnog plina.

Domaći politički hoštapleri su mnogo puta dokazali da su vrhunski svladali sve marifetluke i ne treba sumnjati da će i Južnu interkonekciju razvući kao žabu sve dok netko eventualno ne “plati glavom”. Još uvijek je Dragan Čović glavna figura. Nije dobro što je prekinuo komunikaciju s Amerikancima, ali ohrabruju njegovi razgovori s premijerom Andrejom Plenkovićem što sluti na moguće popuštanje.

J. S. 

Politika


Trojka: Nema i neće biti razgovora s Dodikom

SARAJEVO  - Imajući u vidu činjenicu da još uvijek ima pojedinaca, i to više n...

21 Tra 2025

Odluka Vlade FBiH: Zadužili se za 10 milijuna KM za tekuću potrošnju, pa povećali naknade ministrima i savjetnicima za stanove i odvojeni život

Vlada Federacije BiH povećala je naknade ministrima i savjetnicima za stanove i odvojeni život, k...

21 Tra 2025

Alternativa Čoviću među Hrvatima u BiH: Realnost ili nemoguća misija

U Bosni i Hercegovini je do obnove rada Hrvatskog narodnog sabora (HNS) 2011. godine djelovalo ne...

21 Tra 2025