Uspješno završena prva Street Art Mini Akademija u Mostaru
Mostar – Street Art Mini Akademija u organizaciji udruge Rezon i Fondacije Telemach s ponosom objavljuje završetak svog prvog izdanja. Akademija, prva u regiji takve vrste je postigla iznimne rezultate, pružajući mladim talentiranim umjetnicima jedinstvenu platformu za učenje i razvoj kreativnog potencijala.
Akademija je privukla dvadesetak sudionika i sudionica starih između 15 i 25 godina iz Mostara i cijele BiH, te im omogućila da se upoznaju sa tajnama ulične umjetnosti.
Ovdje smo okupili buduće street art umjetnike
Pokretačica Street Arts Festivala i umjetnička direktorica udruge “Rezon” Marina Đapić istaknula je kako među polaznicima akademije vidi buduće street art umjetnike.
„Uspješno je završena prva Street Art mini Akademija uz divnu ekipu mladih talenata i vrhunskih edukatora. Rezon kao platforma Street Arts Festival Mostar nastavlja biti mjesto za edukacije i prostor inspiracije gdje će se stvarati razne ideje uz nove generacije.“ navela je Đapić.
Tijekom cijelog ciklusa akademije, polaznici i polaznice su pokazali iznimnu strast i angažman. Kroz radionice ilustracije, murala, apstraktne umjetnosti i grafita, usvojili su nove vještine, razvili svoj umjetnički identitet i ostvarili impresivne rezultate.
Petar Popović Piros je svojim radionicama grafita na kraju akademije donio novu dimenziju umjetničkom iskazu sudionika. Naučio ih je baratati sprejem, različitim tehnikama povlačenja linija, te nekim osnovama skiciranja grafita prije postavljanja na zid.
„Trudio sam se da im prenesem moje sagledavanje i moj tretman samog crtanja i pristupa zidu. Gledao sam nekako da što više svojih saznanja predočim polaznicima da dobiju apsolutnu sliku u svemu tome, kako tretirati materijal, kako tretirati sebe, kako pripremiti zid i kako krenuti od starta, od skice do realizacije. Naučio sam ih kako se sve može koristiti sprej- naizgled je jednostavno ali to je vrlo kompleksan proces“.
Na pitanje je li drugdje u regiji naišao na sličan pristup edukaciji mladih umjetnika koja i od njega kao street artista i predavača traži da uđe u ulogu pedagoga, kaže da nije.
„Iskreno, nisam se još susreo sa ovakvim konceptom akademije, imao sam priliku predavati studentima i starijim osobama, ali trajalo je par sati i nismo imali taj praktičan dio. Ovo je puno temeljitije, polaznici su prošli kroz različite segmente kreativnog rada sa ljudima koji su u svojim kategorijama sami vrh . Ovdje kao inovaciju vidim kombinaciju različitih tematika i tehnika, sviđa mi se što je sveobuhvatno i spaja teoriju ali i puno prakse“.
Mladi umjetnici sanjaju da i oni jednog dana sudjeluju na Street Arts Festivalu
Studentica grafičkog dizajna na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Adisa Bajić najviše je inspiracije, kako kaže crpila iz Pirosovih predavanja.
„Dobila sam mnogo informacija što se tiče miješanja boje i korištenja kapica za sprejeve kojima postižem različite debljine i dubine linija unutar izrade grafita, usvojila sam novi pristup grafitima u smislu samog koncepta izražavanja i puno inspiracije od strane naših predavača“
Na Akademiji nastalo na desetine skica, dva murala i veći broj grafita
Sudionici su, uz mentorsku podršku, uspješno stvorili dva impresivna indoor murala, dok su na pločama od pleksiglasa kreirali zanimljive grafiti radove koji će uskoro biti dio izložbe na samom Street Arts Festivalu.
Ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez nesebične podrške Telemach fondacije koja je prepoznala korist jedna ovakve ideje.
Street Arts Mini Akademija izrodila se iz platforme mostarskog Street Arts Festivala. Ovogodišnji, 12. po redu Street Arts Festival u Mostaru održat će se od 26. kolovoza do 3. rujna, a ugostit će renomirane umjetnike iz Sjedinjenih Američkih Država, Brazila, Njemačke, Španjolske, Poljske, Hrvatske, Srbije i drugih zemalja svijeta i regije.