Dnevni.ba - PRELOADER

UŠUTKAVANJE: Sve jači napadi i pritisci na novinare

10 Ožu 2023


UŠUTKAVANJE: Sve jači napadi i pritisci na novinare

S figom iza leđa: Zaklinju se u EU, a prijete i ušutkavaju slobodu govora

Ovo sve dolazi od struje vladajućih stranaka koje se pred međunarodnim dužnosnicima zaklinju u "europski put" i ispunjavanje EU prioriteta. Ovim je apsurd još veći jer je upravo jedan od 14 prioriteta sloboda govora i izražavanja koja se u BiH permanentno nastoji - ušutkati.

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Sljedeći tjedan, u utorak 14. ožujka, Narodna skupština Republike Srpske raspravljati će, a izgledno i izglasati predvođeni vladajućim SNSD-om, izmjene i dopune Kaznenog zakon RS prema kojem 'kleveta' iz građanske parnice ulazi u domenu kaznenog zakonodavstva.

Ovaj, još uvijek Nacrt zakona, osudila je novinarska zajednica u BiH, ali i međunarodna zajednica, no predsjednik RS-a i ujedno vladajućeg SNSD-a, Milorad Dodik, tvrdi kako će predložiti i novi zakon o radu nevladinih organizacija i udruga koji će, kako je rekao "biti doslovno prepisan iz zakona SAD".

Izuzev kritika, za sada nema jasnijih naznaka o potezima međunarodne zajednice na novi kazneni zakon u RS-u

Sve je jači pritisak i na novinare u Federaciji, konkretno podsjetimo na nedavni grafit u Mostaru ' Smrt novinarima', telefonske prijetnje premlaćivanjem i prijetnji tužbama ukoliko novinari ne otkriju izvor informacija za istraživački tekst koji ih dovodi u svezu s kriminalom i korupcijom (dok na tajnost izvora imaju zakonsko pravo), napadi na imovinu novinara, vozila, diskriminaciju, ponižavanje, vrijeđanje.

Tu su i prijetnje sudskim postupcima koje najčešće financiraju institucije u kojima je na dužnosti osoba koja tuži novinara, te izgubljene sudske procese plaćaju porezni obveznici, a ne oni iz vlastitog džepa.

Ovo sve dolazi od struje vladajućih stranaka koje se pred međunarodnim dužnosnicima zaklinju u "europski put" i ispunjavanje EU prioriteta. Ovim je apsurd još veći jer je upravo jedan od 14 prioriteta sloboda govora i izražavanja koja se permanentno nastoji - ušutkati.

Taj prioritet, doslovno, glasi: "Jamčiti slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno putem osiguranja odgovarajućeg sudskog procesuiranja predmeta prijetnji i upotrebe nasilja nad novinarima i medijskim zajednicama i osiguranja financijske održivosti sustava javnih RTV servisa. Ne treba spominjati da niti ovaj prioritet nije ispunjen. 

Hoće li novi zakon podrazumijevati i kažnjavanje Dodikove kćeri

Sve oštrija i uvrjedljiva retorika prema novinarima, u prvom redu vodećih medija koji se bave istraživačkim temama i otkrivanju kriminala i korupcije u vladajućim strukturama, zaprima vrlo zabrinjavajuće razmjere.

Dodik je novinara i urednika portala Capital.ba Sinišu Vukelića i nekolicinu novinara javno nazvao “spodobama i stranim plaćenicima”, na što su reagirale novinarska udruženja, a urednik i novinar banjalučkog portala Buka, Aleksandar Trifunović, izvijestio je napadu na njegovu i imovinu novinara Nikole Morače, izgrebenim vozilima na parkingu.

Morača je novinar kojeg je policija nedavno privela i oduzela mu mobitel zbog objave da se osoba osumnjičena za silovanje slobodno šeće Banja Lukom.

-Šteta je ogromna. Izgrebene su haube, vrata, krov. Policija od jutros radi uviđaj, objavio je urednik banjalučkog portala Buka, koji ovaj napad dovodi u svezu upravo s uvođenjem klevete u kazneno zakonodavstvo.

-Mislim da oni koji su prekardašili stvaraju nepovoljnu atmosferu. Kao onaj Vukelić (urednik i novinar portala Capital.ba, op. au.) i druge spodobe koje godinama lažu, petljaju, nameću se i reketare, ne znam što sve ne, sada iza sebe žele skupiti novinarsku zajednicu, kako bi je, navodno zaštitili. To s tim nema nikakve veze, rekao je Dodik, kazavši kako treba osigurati da medijska zajednica slobodno radi svoj posao te da nitko zbog toga ne odgovara, ali da se za tendenciozno netko, tko tendenciozno pokušavanje nanošenja zla drugome treba odgovarati.

Dodik je rekao i kako je spreman sa urednicima i novinarima o tome detaljno razgovarati te da se "ne treba jačati strah novinarskoj zajednici koja radi svoj posao".

Ukoliko se bude željelo "ići mak na konac", ovim zakonom drastično bi bila kažnjena i sama Dodikova kćer koja putem društvenih mreža aktivno objavljuje vrlo kritičke, uvrjedljiv, a često i degutantne informacija na račun političkih oponenata njenog oca, odnosno, SNSD-a.

Dodik bi "prepisao" zakon SAD-a o nevladinim organizacijama

Dodik je najavio i predlaganje novog zakona o radu nevladinih organizacija u RS-u.

-On će biti doslovno prepisan zakon SAD-a. SAD u svom zakonu te strane nevladine organizacije ili one koje se financiraju od stranaca, nazivaju stranim agentima na prostoru SAD-a. Mi ćemo svu tu terminologiju preuzeti, a samo umjesto SAD bit će napisano Republika Srpska, pa da čujem što će onda Amerikanci na to kazati. To podrazumijeva da prijavite svaku vrstu transakcije i sve na čemu se radi i djeluje. I to je fer i pošteno, ako ćemo transparentnost. I zašto bi to nekome bio problem. S druge strane, želim vas izvijestiti da Soros, za kojeg se zna što i kako radi i proizvodi svoje "žute revolucije", svoje sjedište za Balkan sada prenosi u Sarajevo, a koje je do sada bilo u Tirani. To je očita namjera za destabilizirajuće djelovanje društva, kako su oni naučili djelovati. Mi ćemo se od toga morati zaštititi. Soros je ovdje neprihvatljiv. To nije dobronamjerna organizacija, već rušiteljska i to smo vidjeli na niz zemalja u svijetu", poručio je predsjednik RS-a.

George Soros je američki je investitor, politički aktivist židovsko-mađarskog podrijetla. Njegove aktivnosti su većinom usmjerene na poticanje političkih promjena u raznim zemljama diljem svijeta, što liberalni političari uglavnom pozdravljaju, a desničarski osuđuju.

U Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je Sorosu središte djelovanja, analitičari ocjenjuju njegove političke ciljeve kao bliske Demokratskoj stranci. O njegovom djelovanju  postoje različita mišljenja - dio javnosti smatra ga filantropom (čovjekoljupcem), a dio imaju stav sličan Dodikovom.

U ovom kontekstu, za podsjetiti je kako je slično namjeravala i vlada Gruzije, ali nakon masovnih prosvjeda od toga se odustalo. Mediji su prenijeli kako je gruzijska vladajuća stranka priopćila je u jučer kako odustaje od prijedloga zakona o “stranim agentima” nakon dviju noći nasilnih prosvjeda protiv onoga za što protivnici kažu da je autoritaran zaokret inspiriran Rusijom koji ugrožava nade u priključenje zemlje EU.

Vladajuća stranka 'Gruzijski san' objavila je u priopćenju da će bezuvjetno povući prijedlog zakona koji su podržavali bez rezervi. Prema tom zakonu sve gruzijske organizacije koje iz inozemstva dobiju više od 20 posto svojih prihoda trebale bi se registrirati kao “strani agenti” ili bi bile kažnjene.

Čini se da ovakav režim "registracije" planira i predsjednik RS-a u tom entitetu, čovjek pod američkim i britanskim sankcijama. Što nakon toga slijedi? Izgleda da bi uskoro na potezu ponovno mogao biti Schmidt.

Što predviđa Nacrt novog zakona?

Prema Nacrtu zakona koji javnost ima na uvid, između ostaloga, uvode se nova kaznena djela protiv časti i ugleda, odnosno kazneno djelo uvrjede i klevete, za što su predviđene novčane kazne do čak 50.000 KM.

“Tko uvrijedi drugoga kaznit će se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM. Ako je to učinjeno putem tiska, sredstava javnog informiranja, na javnom skupu zbog čega je uvrjeda postala dostupna većem broju ljudi, kazna je od 10.000 do 50.000 KM”, nedavno je izvijestio ministar pravde RS Miloš Bukejlović.

Između ostaloga, predviđene su i visoke novčane kazne za pisanje o privatnom životu, gdje se navodi da će se, “tko iznosi ili prenosi što god (?) iz osobnog ili obiteljskog života neke osobe što može naškoditi njegovoj časti i ugledu, kazniti s novčanom kaznom od 10.000 do 40.000 KM".

Također, ako je prenošenje ovakvih vijesti urađeno putem medija, tiska, televizije, radija ili društvenih mreža, zbog čega je postalo dostupno višem broju osoba, kaznit će se od 20.000 do 100.000 KM, a ukoliko je “dovelo do teških posljedica za oštećene”, za počinitelja je predviđena kazna od 25.000 do 120.000 KM.

Također se predviđa da, ako je uslijed djela teže narušeno zdravlje osobe čiji je spis, portret ili snimak objavljen, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina, a ako je to dovelo do smrtne posljedice, počinitelj će se kazniti zatvorom od dvije do deset godina.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

22 Stu 2024

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024