Usvojena odluka o kreditnom zaduženju za dvoranu
Odluka o suglasnosti za kreditno zaduženje kod Razvojne banke Vijeća Europe dobila je jučer podršku većine u Gradskom vijeću grada Mostara.
Za dovršetak dvorane potrebno je 12 milijuna eura, a u tijeku je revizija projekta, rekao je jučer gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Povjerenstvo za financije Grada također nema zamjerkena pokretanje procedura zaduženja za sportsku dvoranu. Vijećnik SDP-a Arman Zalihić upitao je na uvid projekt dvorane.
- Projekt je na reviziji. 3,5 milijuna je osigurano u federalnom budžetu. S tim novcem je plan da se završi podzemni dio sa 750 parkirnih mjesta. Radimo projekciju što se može napraviti s tim novcem. Žurimo jer je procedura dobivanja novca višegodišnja procedura, rekao je Kordić i dodao da će rado podijeliti projekt dovarane kad ga bude imao.
Povučena točka
Predsjedatelj Vijeća Salem Marić rekao je kako se s ovom odlukom i projektom ne miješaju drugi projekti jer tako zahtijevaju potencijalnu kreditori. Grad je zadužen, ali u mjeri da se može uzeti ovaj i još nekoliko kredita.
- Ako budemo išli u projekt bazena, objekta Name, nadam seda ćemo i tada donijeti odluke o zaduženju. Ovo je odluka koja zaslužuje da prođe, rekao je.
Irma Baralija je zamjerila način na koji se traži novac.
- Hajmo tražiti novac pa ćemo vidjeti projekt i ona koliko to košta, kazala je, dodavši kako smatra da je trebalo novac tražiti na gotovom i jasnom projektu. Kordić je rekao kako je i on nekad čudi kako sve funkcionira ali da je to jedini način i da se nada da će u ovom mandatu završiti dvoranu.
Burna je rasprava vođena je o regulacijskim planovima kao i o davanju dodatnih ovlaštenja Komisiji za stručnu ocjenu. Govorilo se kako se radi o privlačenju investitora, kako je centralna zona nema regulacijski plan i o tome kako bi se mogla zloupotrebljavati povjerenstvo koje treba donositi odluke o regulacijama u urbanizmu u gradskim zonama. No, točku je predsjedatelj Marić povukao nakon rasprave.
Za Armana Zalihića bi to bio završni obračun s urbanizmom u Mostaru i još jedna katastrofalna odluka kojom bi se grubo kršio Zakon o prostornom urešenju Kantona.
Za komisiju je s govornice tvrdio da je stranačka a ne stručna. Najavio je da će o svemu obavijestiti OHR, te da će se ići prema Tužiteljstvu. Ozbiljne sumnje u namjere i krajnji cilj ove odluke izrazila je i Irma Baralija iz Naše stranke, kao i Slaven Bevanda iz HRS-a, koji je inače predsjednik Komisije za Statut.
Predsjednik Vijeća Salem Marić najavio je da će se prije usvajanja ova odluka naći na zvaničnoj stranici grada uz mogućnost sugestija i prijedloga građana, te da je konačni cilj da investitori dođu u Grad Mostar.
Govora je bilo i o nedjelji kao neradnom danu, što je Vijeće usvojilo na prošloj sjednici.
Stari grijesi
Na početku su u fokusu bile odluke koje se odnose na prostorni plan Grada, a prvih devet usvojeno je velikom većinom glasova. Polemika je vođenja oko rušenja terasa u gradu, a najglasnija u ovom slučaju bila je vijećnica Naše stranke Boška Ćavar.
Zavod za prostorno uređenje prema riječima direktora Salema Bubala dobio je nalog da uradi program zauzimanja javnih površina, razmještaj kioska, panoa i verificiranje urbanog mobilijara. Neki od objekata prema njegovim riječima morali su se ukloniti s dijelova javnih površina u gradu, a najavio je i javnu raspravu na ovu temu na kojoj će javnost o svemu biti detaljnije upoznata.
Ćavar je rekla da terase koje su građanima interesantne neće biti uklonjene jer neke od njih nikako nisu ni ucrtane i ne zna se ni da postoje. Grad je prema njenom mišljenju napravio mnogo grešaka u vremenu dok nije bilo Gradskog vijeća. Inače, prema odluci koja je vraćena u nacrt, planirao je da se uklone 42 terase.
H. Ž.