Dnevni.ba - PRELOADER

Usvojiti zakon kojim bi se Facebook, Google, YouTube natjeralo platiti porez u BiH

20 Tra 2021


Usvojiti zakon kojim bi se Facebook, Google, YouTube natjeralo platiti porez u BiH

SARAJEVO - Saša Magazinović, zastupnik SDP-a BiH u Parlamentu BiH, podnio je inicijativu u cilju usvajanja Zakona o porezu na digitalne usluge, temeljem kojeg bi porez u našoj zemlji plaćele i kompanije poput Facebooka, Googlea, YouTubea... Inicijativom se Vijeće ministara BiH zadužuje da u roku od 60 dana pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Zakon o porezu na digitalne usluge.

“Velike svjetske tehnološke digitalne tvrtke u posljednjih nekoliko godina su znatno povećale oglašavanje, posredovanje i prodaju podataka o korisničkim interfaceima u BiH. No, prema svim dostupnim informacijama, za te usluge koje obavljaju ne plaćaju porez u BiH“, obrazlaže Magazinović uz ocjenu da su trenutno važeći zakonski okvir i načela oporezivanja zastarjeli. Pravo države, u ovom slučaju BiH, ubirati poreze trenutno je povezano s fizičkom prisutnošću tvrtke ili njene podružnice u određenoj zemlji.

U Upravi za neizravno oporezivanje (UNO) BiH tvrde da najveće tehnološke tvrtke, na čijim platformama se vrši oglašavanje za prostor BiH, nisu registrirane u BiH niti imaju ovlaštenog zastupnika s kojim bi se moglo komunicirati i dogovarati kako ispoštovati pravni sustav zemlje. U Upravi kažu i da bi, prema zakonu, obveze prema državi za te usluge, u slučaju kada velike platforme ne plaćaju porez, trebala platiti fizička ili pravna osoba koja naručuje reklame, ali nisu mogli potvrditi je li to tako u praksi.

“Stav UNO-a BiH prema kojem, npr. porez treba platiti osoba koja plaća reklamu na Facebooku a ne tvrtka, je neodrživ i neprovediv. Uz to, velike tehnološke tvrtke ne zarađuju samo od reklama, već i od prodaje informacija o njihovim korisnicima“, navodi se u inicijativi i ukazuje da je, zbog potrebe pravednijeg oporezivanja digitalnih korporacija u EU, Europska komisija pripremila Prijedlog direktive Vijeća o zajedničkom sustavu poreza na digitalne usluge kojim se oporezuje prihode od pružanja određenih digitalnih usluga i koji na razini EU-a uvodi porez na digitalne usluge.

“Ovaj porez se ne bi odnosio na prihode malih razvojnih digitalnih firmi i krajnjih korisnika digitalnih usluga, već isključivo na tehnološke divove, poput Facebooka, Googlea, YouTubea, Amazona, Applea... Prijedlog koji je u opticaju u drugim državama jest da se porez odnosi samo na firme s godišnjim prihodima većim od 750 milijuna eura na globalnoj razini i godišnjim prihodima od oporezivih digitalnih usluga s izvorom u jednoj od tih zemalja većim od 280.000 KM“, argumentira Magazinović.

Posao


Najviše plaće u Sarajevskom kantonu, po zaradi i dalje prednjače menadžerska zanimanja i IT sektor

Najviše prosječne plaće imaju zaposleni u Sarajevskom, a najniže oni u Srednjobosanskom kantonu. ...

16 Stu 2024

PLATA

Odluka Vlade FBiH o platama sve zbunila: Kako obavezati poslodavce na veću isplatu?

Minimalna plata u Federaciji BiH će Odlukom Vlade biti povećana do kraja godine sa 619 KM na 700 ...

14 Stu 2024

LARRY ELLISON

Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu kandidatima za posao postavlja isto pitanje: Šta biste vi odgovorili?

Larry Ellison, suosnivač softverske kompanije Oracle Corporation, svim kandidatima za posao posta...

13 Stu 2024