Dnevni.ba - PRELOADER

Uz napredak sporta, a nazadovanje naših ulaganja, nema objektivne osnove za nadati se da će rezultati biti bolji

07 Kol 2024


Uz napredak sporta, a nazadovanje naših ulaganja, nema objektivne osnove za nadati se da će rezultati biti bolji
BiH na OI u Parizu

Piše: Ersan Bijedić

mostar@dnevni-list.ba

Na devetim po redu Ljetnim Olimpijskim igrama Bosne i Hercegovina je imala svojih pet sportaša – predstavnika, što je minimalan broj kakav smo imali još i u Pekingu 2008. godine.

Među njima opet nije bilo osvajača medalje, kao ni u prethodnih osam nastupa (maksimalno smo imali 11 predstavnika u Riju 2016.). Jedina smo Ex-Yu država bez medalje. Ovaj skor upotpunjuje i činjenica da BiH nema medalju ni sa Zimskih olimpijskih igara na kojima su naši sportaši nastupali sa različitim brojem predstavnika (od 2 do maksimalno 10) ukupno osam puta.

Napredovanje svjetskog sporta u svim disciplinama i po svim osnovama čini još manje realnim da bi se u skorije vrijeme u BiH mogao dogoditi neki ozbiljniji sportski progres, pa i ako se izbori medalja, to sigurno neće biti zbog toga što država ima sportski sustav koji može biti plodonosan. Upravo je suprotno stanje. Bosanskohercegovački sport je stagnirao sa sustavom ili čak i unazadio ono što je imao prije 30 godina, tako da rezultate ostvaruju samo rijetki pojedinci prepušteni sami sebi. Uz napredak ostalih, nema objektivne osnove za nadati se da će naši rezultati biti bolji.

Iz te perspektive gledano BiH je i na tekućim Olimpijskim igrama imala odlične predstavnike s vrhunskim rezultatima koji u specifičnim bh. prilikama imaju posebnu težinu.

Najbolji rezultat

Plasmanski se istaknula Larisa Cerić koja je osvojila sedmo mjesto.

 - Zadovoljna sam. Očekivala sam više, ali na kraju sedmo mjesto ipak nije mala stvar, zadovoljna sam i nadam se da ću u budućnosti uspjeti možda da se kvalificiram za Olimpijske igre u Los Angelesu i da tamo pokušam da ostvarim taj svoj san, izjavila je Cerić, a njen trener  Branislav Crnogorac dodao:

 - Zadovoljni smo jer je ona dala sve od sebe. Sve što se moglo pobijediti, to je napravila, a gubila je od najboljih. Posebno treba istaknuti pobjedu nad Portugalom Rochele Nunez koja je bila jedna od favoritkinja turnira, posebno što je to napravila na atraktivan način, odnosno gušenjem na parteru. Sedmo mjesto je za ponos svih nas. Aleksandra Samardžić je nastupila na svojim prvim igrama i izgubila u 2. kolu od nositeljice medalje iz Tokija. Napredovala je u rejtingu, stigla kao 34, a danas je već među 16 džudašica svijeta.Pudar354

Najveća nada

Najveća nada je bila Lana Pudar koja je plivala ispod svoje razine u Parizu te tako bila zaustavljena u kvalifikacijama discipline 100m delfin i polufinalu discipline 200m delfin.

 - Po prvi put u karijeri doživjela sam veliko razočaranje svojim rezultatom na jednom svjetskom natjecanju za koje sam se vrlo naporno spremala. Nisam nikad bolje trenirala, osjećala sam se spremnijom nego ikad u svojoj karijeri i nadala sam se jednom vrhunskom rezultatu za koji sam sposobna. Ali ovaj put nažalost nije bilo tako. Teret vlastitih očekivanja i prevelika želja, učinili su da ovaj put budem daleko od svog najboljeg izdanja, napisala je Pudar u obraćanju javnosti putem društvenih mreža.

Drugi plivač, Jovan Lekić, je u disciplini 400m slobodno završio svoj nastup u kvalifikacijama. Nastupio je u drugoj kvalifikacijskoj grupi i zauzeo 6. mjesto s vremenom 3:57.90.

U svom trećem nastupu na Olimpijskim igrama atletičar Mesud Pezer je zaustavljen u kvalifikacijama.

 - Imao sam ogromnu želju da postignem najbolji rezultat na najvećoj sportskoj smotri svijeta i da se plasiram u finale što mi je bez većih problema pošlo za rukom na prošlim Olimpijskim igrama u Tokiju. Sva tri hica sam izveo skoro tehnički savršeno, ali je nedostajalo snage u ruci pri izbačaju. Očito da je povreda od prije 15 dana učinila svoje, jer je moj najbolji rezultat ove godine skoro 2 metra bolji od mojih bacanja na Olimpijskim igrama u Parizu, izjavio je Mesud Pezer.Pezer132

MEDALJE DRŽAVA

REGIJE U PARIZU

Hrvatska: 2 zlata, 1 srebro, 2 bronce = 5 medalja

Srbija: 2 zlata = 2 medalje

Slovenija: 1 zlato = 1 medalja

Kosovo: 1 srebro, 1 bronca = 2 medalje

TOP 5 PLASMANA BIH

5. MJESTO: Tokyo 2021; Nedžad Husić (taekwondo, do 68kg)

6. MJESTO: Tokyo 2021: Amel Tuka (atletika, 800m)

6. MJESTO: Sydney 2000: Nedžad Fazlija (streljaštvo, 10m zračna puška)

7. MJESTO: Pariz 2024: Larisa Cerić (džudo, +78kg)

8. MJESTO: Barcelona 1992: Mirjana Horvat (streljaštvo, 10m zračna puška)

1

Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora nisu osvojile nijednu medalju na tekućim Igrama. Makedonci i Crnogorci imaju po jednu osvojenu medalju otkad nastupaju na Igrama, dok naša zemlja nije osvojila nijednu u svojim dosadašnjim pokušajima.

SPORT


RUKOMET

Stao prvenstveni niz prvaka

Rukometaši Izviđača nisu uspjeli nanizati osam pobjeda u prvenstvu. Njihov pobjednički marš stao ...

21 Stu 2024

RAFAEL NADAL

Krug je zatvoren

Rafael Nadal je rekao svoje što se tiče tenisa. Tko ga je gledao, bio je veliki sretnik, t...

21 Stu 2024

ŽDRIJEB LIGE NACIJA

Koga god izvuku, Vatreni će se namučiti

Protivnika u četvrtfinalu Lige nacija, hrvatska nogometna reprezentacija saznat će na ždrijebu ko...

21 Stu 2024