Dnevni.ba - PRELOADER

Val bankrota zahvatio Njemačku

10 Srp 2024


Val bankrota zahvatio Njemačku
Stečaj

Povećanje cijena energenata i materijala i slabija potražnja izazvali su val bankrota srednjih i velikih poduzeća u Njemačkoj u prvoj polovini godine, objavio je poslovni list Handelsblat.

U periodu od siječnja do lipnja, 162 kompanije sa prometom većim od 10 milijuna eura podnijele su stečaj. Poslovni list Handelsblag se poziva na analizu konsultantske kuće za restrukturiranje poslovanja Falkensteg.

Ta cifra je za 41 posto veća nego u istom periodu prošle godine. Napominju da je skok znatno veći od onoga što je Falkensteg očekivao, prognozirajući rast od 30 posto početkom godine.

Val bankrota u sektoru nekretnina
Najviše zahtjeva podnijele su kompanije u sektoru nekretnina, dobavljači automobila i proizvođači mašina, navodi Handelsblat.

Razlozi za proglašenje bankrota uključuju krizu nakon pandemije, inflaciju, rastuće cijene energije i materijala i slabljenje potražnje.

Restrukturiranje i ulaganja u propale kompanije ometaju globalna kriza. Također, loši izgledi za njemačko gospodarstvo i visoke kamatne stope, utvrdio je Halkensteg, prema izvještaju Handelsblata.

Njemačka gospodarska komora DIHK je tijekom svibnja predvidjela nastavak uzlaznog trenda bankrota. Ističući da njemačko gospodarstvo koče strukturni problemi kao što je nedostatak kvalificirane radne snage.

U 2023. godini bankrot je proglasilo 17.814 poduzeća, 22,1 posto više nego 2022. godine, pokazuju podaci statističkog zavoda Destatis, prenose Nezavisne.

Vijesti iz svijeta


IRAN I SAD

Iran i SAD zadužili stručnjake da izrade okvir nuklearnog sporazuma

Iran i Sjedinjene Države u subotu su se dogovorili da će zadužiti stručnjake da počnu sastavljati...

19 Tra 2025

VLADIMIR PUTIN

Što se krije iza Putinovog primirja? 'Ovo je smišljen potez samo s jednim ciljem'

Predloženo uskršnje primirje između Rusije i Ukrajine na prvi pogled djeluje kao korak pre...

19 Tra 2025

SNIJEG

Snijeg paralizirao evropsku zemlju: Odsječeno skijalište, prijete lavine

Promet u Švicarskoj vraća se u subotu uglavnom u normalu nakon oblilnih snježnih padalina ...

19 Tra 2025