Vazduh u Sarajevu i Banjaluci vrlo nezdrav
Sarajevo
Sarajevo je ponovo najzagađeniji glavni grad na svijetu. Ovi neslavni rekordi bilježe se svake godine, kao i odsustvo konkretnih poteza nadležnih ili se ti potezi svode na proglašenje epizode upozorenja, koja je i ovih dana na snazi u Kantonu Sarajevo. Iako su ovakve mjere važne, pitanje je jesu li dovoljne, s obzirom na to da u našoj zemlji, prema ranijim procjenama, svake godine zbog zagađenja vazduha umre gotovo tri hiljade i pet stotina osoba, javlja SRNA.
Zrak u u Banjaluci i Sarajevu jutros je bio vrlo nezdrav sa indeksom kvaliteta 256, odnosno 214, podaci su "Eko-akcije".
Kvalitet vazduha u Tuzli obilježen je kao nezdrav i ima indeks 173, a isti kvalitet je i u Ilijašu i Lukavcu.
Indeks vazduha u Zenici je 151 i označen je kao nezdrav za osjetljive grupe, dok je u Jajcu vazduh umjereno zagađen sa indeksom 64.
Odsjek za kvalitet vazduha Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH saopštio je juče da je zabilježen rast vrijednosti zagađujućih materija u vazduhu na skoro svim mjernim mjestima.
Najlošije stanje je u Kantonu Sarajevo, gdje su prekoračene granične vrijednosti za PM10, te je u skladu s tim proglašena epizoda upozorenja za područje ovog kantona.
Iz Zavoda su napomenuli da se u naredna dva dana očekuju stabilni vremenski uslovi, što uzrokuje zadržavanje visokih vrijednosti zagađajućih materija u vazduhu.
Od četvrtka, 28. novembra, očekuje se promjena vremenskih uslova i moguće poboljšanje kvaliteta vazduha na svim mjernim mjestima u Federaciji BiH.