Velež: Je li veliko finale ta prilika?

15 Svi 2023

Pravi rollercoaster Veleža vidjeli smo u posljednjoj utakmici prije finala Kupa BiH. Realno nije neočekivan, jer koliko god to pokušavali izbjeći, igrači su u mislima bili u onom što ih čeka u srijedu, barem dijelom.

Protiv Igmana (3:3) je Nedim Jusufbegović silom prilika morao eksperimentirati sa sastavom i postavkom pa je bilo teško dati neki neku ocjenu koliko je to bilo dobro ili loše. Jer Velež je krenuo s stoperima Zeljkovićem i Muminovićem, prvi put otkako je Mumunović došao u Velež, pa je starter bio Leai, itd. Ekipa se mučila u ranoj fazi, Igman je zabio gol, sve do neke 20. – 25. minute Velež je izgledao loše, a onda su do kraja poluvremena Rođeni zabili tri gola.

Da Igman kojim slučajem nije zabio u prvom napadu drugog poluvremena, pitanje je u kojem bi pravcu stvari išle… ili da je Velež postigao gol u šansama koje je imao kod 3:2, pa i 3:3. Ono što može brinuti Jusufbegovića jeste činjenica da je ekipa u posljednjih nekoliko utakmica jako skupo plaćala neke pogreške. Da su protivničke ekipe iz prvog udarca na gol stizale do prednosti. Razlika je samo u minutaži.

Protiv Zrinjskog izgubljena lopta, Širokog Brijega također, Željezničar, Tuzla City prekidi, sada kontra Igmana iz drugog napada. Što znači da je bilo propusta na ovaj ili onaj način. Propusta kojih jednostavno ne smije biti ili moraju biti svedeni na najmanju moguću mjeru kada igrate protiv protivnika kao što je Zrinjski. Koji je uostalom u posljednja dva međusobna susreta  pokazao kako i na koji način kažnjava iste.

Jusufbegović nema velikog izbora igrača, oni koji dobiju priliku od prve minute jednostavno će morati dati svoj maksimum, ali opet će morati tražiti i neko rješenje na klupi, jer nemoguće je jednu ovakvu utakmicu proći s jednom ili dvije izmjene. Oni koji budu starteri, morat će bukvalno ginuti za svaku loptu - kako ne bi dozvolili protivniku da se razigra, razmaše. Jer ako Zrinjski krene u svom ritmu, onda će se teško situacija preokrenuti na terenu.

Ostaje pitanje kakva utakmica odgovara Veležu? Tvrda, sa malo prilika ili otvorena od prve minute? Teško je ocijeniti, ali bi prva solucija mogla biti povoljnija za Velež koji bi kroz eventualno neke čvrste blokove mogao malo usporiti napade Zrinjskog, tražeći neku svoju mogućnost iz kontri ili polukontri.

U prethodna dva susreta je Velež krenuo u nadigravanje i to skupo platio, iako su mnogi skloni tvrdnji kako je u posljednjem duelu po prikazanom zaslužio barem bod. Međutim, ovo je utakmica Kupa, jedan duel, finale, stvari se mogu promijeniti u sekundi. Jedna greška, jedan prekršaj, bilo što. Velež ove sezone nije odigrao svoju najbolju utakmicu, bilo je dobrih, loših, uspona, padova, ali jednu pravu u kontinuitetu nije. Bilo je objektivnih razloga, bilo je svega. Možda duel u finalu Kupa bude ta. Tko zna. F. I.