Velika Britanija postaje sve korumpiranija
Velika Britanija
Laburisti su obećali isušiti westminstersku močvaru ako pobijede na srpanjskim parlamentarnim izborima u Ujedinjenom Kraljevstvu. Nakon 14 godina vladavine konzervativaca, Velika Britanija ima dosad najnižu poziciju u globalnom indeksu korupcije - godišnjoj studiji o korupciji koju provodi Transparency International - a istodobno je povjerenje javnosti u političke institucije palo na najnižu razinu u svijetu.
Medijski naslovi o COVID ugovorima dodijeljenim politički povezanim kompanijama, zabavama bivše vlade Borisa Johnsona mimo pandemijskih pravila i zastupnicima svih vrsta koji se nedolično ponašaju pridonijeli su osjećaju etičke nelagode u Ujedinjenom Kraljevstvu, piše Politico.
Laburistima se smiješi pobjeda
Osudili su torijevski nemoral i korupciju, ali ispod površine već se pojavljuju pukotine.
Ova oporbena stranka, na čelu s Keirom Starmerom, polaže nade u novo Povjerenstvo za etiku i integritet. Ideja je spojiti zbunjujuću mrežu regulatornih standarda u jedno moćno tijelo koje može donijeti promjene.
Ali detalji projekta sugeriraju da su laburisti već ublažili dijelove svog velikog plana za borbu protiv klijentelističkog kapitalizma.
Laburistička stranka jednom je obećala zabraniti parlamentarnim zastupnicima da vode drugi posao uz "vrlo ograničena izuzeća", jer je bilo mnogo govora o zastupnicima koji su se bavili vanjskim tvrtkama dok su sjedili u Donjem domu.
Ali taj je zavjet u izbornom manifestu laburista ublažen tako da zabranjuje samo "plaćene savjetodavne ili konzultantske uloge", s eventualnim kasnijim ograničenjima.
Antikorupcijski aktivisti ostaju na oprezu
Prethodno obećanje o uvođenju zabrane bivšim ministrima da se bave savjetovanjem ili lobiranjem pet godina nakon što napuste vladu također je razvodnjeno i sada se predviđa zabranu samo ako je savjetovanje "povezano s njihovim prethodnim zaduženjima."
I tako, dok laburisti gledaju prema pobjedi, antikorupcijski aktivisti ostaju na oprezu. Starmerova administracija morat će brzo pokazati da joj je prioritet čišćenje Westminstera ili riskira gubitak povjerenja glasača.
Daniel Bruce, glavni izvršni direktor Transparency International UK, rekao je da Starmer mora postići "lake" pobjede kako bi pokazao svoje namjere. Kao prvo, ustvrdio je Bruce, laburisti moraju ispuniti svoje obećanje da će premijerovom savjetniku za etiku - koji trenutno može istraživati ministre samo ako se premijer složi - dati prave ovlasti.
"Laburisti su se obvezali na to u svom manifestu", primijetio je Bruce: "To se može provoditi od prvog dana. To ne zahtijeva promjene bilo kojeg instrumenta. To nije zakonska odredba. To je samo pitanje procedure."
Oporbene stranke poznate su po obećanjima da će se suzbiti klijentelistički kapitalizam, što je lako izgovoriti kada biste na vlasti.
Bivši laburistički premijer Tony Blair predstavio je svoju uvjerljivu kampanju 1997. kao protuotrov za godine konzervativnih skandala, na primjer, tvrdeći da će njegova stranka biti "čišća od čiste". I konzervativni lider David Cameron obećao je 2010. velike reforme u smjeru transparentnosti vladajućih.
Pa ipak, kad su jednom došli na vlast, obojica su ubrzo bila opterećena vlastitim skandalima.
"Iskušenje je za političke stranke istupati snažno o etici dok su u oporbi, ali pustiti da stvari idu krivim smjerom kad dođu na vlast", rekao je Alex Thomas, direktor programa u think tank Institute for Government.
"Vidjeli smo tijekom posljednjih nekoliko godina kako snažna etička pravila pomažu vladama da dobro rade i da se izbjegnu nevolje. Važno je da svaka nova vlada ozbiljno shvati ovu agendu i provede reformu", objasnio je Thomas.
Laburisti sada inzistiraju da će doista napraviti velike promjene u načinu na koji Westminster kontrolira nedolično ponašanje dužnosnika. Starmer je rekao da će odmah pokrenuti reforme. Čini se da shvaća duboki cinizam birača prema uzastopnim obećanjima da će se stvari raditi drugačije: "Znam da nitko neće vjerovati da se nešto promijenilo dok ne vide akciju".
Iskorjenjivanje korupcije ima čudnu naviku
U svakom slučaju, iskorjenjivanje korupcije ima čudnu naviku skliznuti s popisa prioriteta kada nova vlada - iznenada preplavljena domaćim i međunarodnim izazovima - preuzme dužnost.
Radikalan skup standarda koje su postavili Liberalni demokrati l- tradicionalno treća britanska stranka, koja ovaj put želi povećati broj zastupnika - daje antikorupcijskim aktivistima razlog za optimizam. Očekivani porast broja zastupnika Liberalnih demokrata mogao bi stvoriti konstruktivno političko okruženje za širenje laburističkih ideja i poštenje nove administracije.
Kakav god bio sastav sljedećeg parlamenta, neaktivnost prema korupciji više nije opcija.
"Te stvari treba pažljivo proraditi s relevantnim stručnjacima, ali sve to treba pokrenuti u prvih 100 dana", rekao je Bruce, piše index.