Vijeće Europe poziva bh. vlasti na transparentnost kod pristupa službenim dokumentima
Kritike iz Strasbourga
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Grupa stručnjaka Vijeća Europe pozvala je u utorak vlasti Bosne i Hercegovine da poboljšaju određene aspekte svog zakonodavstva o pristupu službenim dokumentima u posjedu javnih organa.
Naime, Grupa za pristup informacijama (AIG) Vijeća Europe, grupa stručnjaka formirana radi praćenja implementacije Konvencije Vijeća Europe o pristupu službenim dokumentima, objavila je u utorak svoje prvo izvješće o osnovnoj evaluaciji naše zemlje.
Izvješće sadrži sveobuhvatnu analizu Zakona o slobodi pristupa informacijama na državnoj razini, Zakona o slobodi pristupa informacijama Federacije i Zakona o slobodi pristupa informacijama Republike Srpske.
Navedeni zakoni se primjenjuju na širok spektar javnih vlasti obuhvaćenih konvencijom i informacijama koje posjeduju. Pravo na pristup službenim dokumentima je zajamčeno bez diskriminacije po bilo kom osnovu.
Izvješće
- Ograničenja prava na pristup utvrđena ovim zakonima su u skladu sa 11 interesa predviđenih konvencijom koji dozvoljavaju jednoj strani da uvede ograničenja pristupa informacijama koje čuva država. Prema tim zakonima, u slučajevima kada se primjenjuju zakonska ograničenja, treba procijeniti nanose li štetu interesima koje nastoje zaštititi i postoji li prevladavajući (važniji) javni interes u otkrivanju tražene informacije, navodi se.
AIG ističe određene aspekte obrade zahtjeva za pristup prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama na razini institucija BiH gdje treba osigurati punu usklađenost sa konvencijom, posebno u pogledu pomoći koju treba pružiti podnositelji zahtjeva, prijenos ili zahtjeve za pristup unutar javne uprave i odbacivanje zahtjeva za pristup po administrativnim osnovama.
Konvencija
Podsjeća se kako je naša zemlja ratificirala Konvenciju Vijeća Europe o pristupu službenim dokumentima 31. siječnja 2012. godine. Ona je u BiH stupila na snagu 1. prosinca 2020.
Konvencija omogućava svakoj strani da ograniči pravo na pristup službenim dokumentima sve dok su ograničenja precizno određena zakonom, neophodna u demokratskom društvu i proporcionalna cilju zaštite 11 interesa od štete: a) nacionalna sigurnost, obrana i međunarodni odnosi; b) javnu sigurnost; c) sprečavanje, istrage i krivično gonjenje kriminalnih aktivnosti; d) disciplinske istrage; e) inspekcija, kontrola i nadzor od strane javnih organa; f) privatnost i druge legitimne privatne interese; g) trgovački i drugi gospodarski interesi; h) gospodarsku, monetarnu i tečajnu politiku države; i) jednakost stranaka u sudskom postupku i učinkovito provođenje pravde; j) okoliš; ili k) rasprave unutar ili između javnih tijela u vezi s ispitivanjem nekog pitanja.