Dnevni.ba - PRELOADER

Visoka delegacija Hamasa na razgovorima s egipatskim zvaničnicima o prekidu vatre u Gazi

30 Stu 2024


Visoka delegacija Hamasa na razgovorima s egipatskim zvaničnicima o prekidu vatre u Gazi
Gaza

Delegacija Hamasa na visokom nivou doputovala je u subotu u Kairo na razgovore s egipatskim zvaničnicima o sporazumu o prekidu vatre u Pojasu Gaze, izjavio je izvor koji je želio ostati anoniman za Xinhuu.

Delegacija o će se sastati s egipatskim zvaničnicima kako bi razgovarali o sporazumu za okončanje akutelnog sukoba, saopćio je izvor iz Hamasa, dodajući da su razgovori pokrenuti na zahtjev Egipta.

Hamas je spreman postići dogovor kako bi osigurao povlačenje izraelskih snaga i omogućio povratak raseljenim osobama, kazao je izvor, dodajući kako se očekuje da će ulazak humanitarne pomoći također biti obuhvaćen razgovorima.

Izvor je dodao da, ako Egipat predstavi nove prijedloge koji su u skladu s Hamasovim zahtjevima i postoji predanost i Izraela i međunarodne zajednice, Hamas će ih povoljno razmotriti.

Izrael vodi opsežnu ofanzivu protiv Hamasa u Pojasu Gaze kako bi uzvratio na Hamasov napad na južnu izraelsku granicu 7. oktobra 2023., kada je oko 1.200 ljudi ubijeno, a oko 250 uzeto za taoce.

Broj palestinskih žrtava u izraelskim napadima u Pojasu Gaze koji su u toku porastao je na 44.363, objavile su zdravstvene vlasti u Gazi u petak, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


TRGOVINSKI RAT

SAD i EU još nisu postigli dogovor: Prijete carine do 50 posto

Pregovarači Europske unije nisu za sada uspjeli postići napredak u pregovorima o trgovini s admin...

2 h 14 min

Studenti u Srbiji najavili novu strategiju: Evo što podrazumijeva akcija "Marička“

Studenti FTN-a u blokadi večeras su najavili novu akciju. Kako je objavljeno na službenom profil...

2 h 39 min

UN: IDF ubio 613 stanovnika Gaze kod centara za distribuciju pomoći od kraja svibnja

Najmanje 613 osoba je ubijeno u Pojasu Gaze od kraja svibnja u blizini centara za distribuciju hr...

3 h 0 min