Vlada FBiH: Međunarodne finansijske institucije spremne pomoći u obnovi nakon poplava i klizišta

20 Stu 2024


Vlada FBiH: Međunarodne finansijske institucije spremne pomoći u obnovi nakon poplava i klizišta
Vlada FBiH

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je upoznata sa informacijom Federalnog ministarstva finansija o mogućnosti i spremnosti međunarodnih finansijskih institucija za finansiranje oporavka od poplava.

Naime, Federalno ministarstvo je istražilo mogućnosti i spremnost međunarodnih finansijskih institucija za pružanje tehničke i finansijske pomoći kako bi se provela okvirna procjena potreba za oporavkom i obnovom, te identificirali potencijali, a nakon prirodne nesreće uzrokovane bujičnim poplavama i klizištima koje su početkom oktobra ove godine pogodile Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kreševo i Kiseljak, saopćeno je iz Vlade Federacije BiH, javlja BHRT

U informaciji je navedeno da su Razvojna banka Vijeća Evrope (CEB), Evropska investicijska banka (EIB) i Svjetska banka izrazile spremnost da pomognu Vladi Federacije BiH u ublažavanju efekata izazvanih prirodnom nesrećom i ponudile određene vidove pomoći,  odnosno finansijske instrumente koji bi se mogli koristiti u ovakvim situacijama. Pored standardnih investicijskih kredita, u okolnostima prirodnih katastrofa ove međunarodne finansijske institucije imaju nešto blaže kreditne uslove za nove kreditne aranžmane koji se ogledaju u kraćim postupcima odobravanja, skraćenim postupcima javnih nabavki i mogućnosti povećanog iznosa retroaktivnog finansiranja za podobne projektne rashode.

Pregledom aktuelnog portfolija projekata koje finansira Svjetska banke identificirana su tri projekta u okviru kojih bi se metodom preraspodjele sredstva ili restrukturiranjem  projekata raspoloživa sredstva mogla usmjeriti u urgentne aktivnosti.

Nakon upoznavanja sa informacijom, Vlada je zadužila Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da u saradnji sa Svjetskom bankom identificira raspoloživa sredstava koja bi se iz Projekta dodatno finansiranje za integrirani razvoj koridora rijeka Save i Drine i Projekta otpornosti i konkurentnosti u poljoprivredi, preraspodjelom mogla usmjeriti u podobne rashode za finansiranje hitnih mjera oporavka od poplava u sektoru poljoprovrede i voda ili restrukturiranjem u potencijalnu CERC komponentu - Odgovor na nepredviđene vanredne situacije.

Vlada je zadužila i Razvojnu banku Federacije BiH da u saradnji sa Federalnim ministarstvom finansija i Svjetskom bankom identificira raspoloživa sredstava koja bi se iz Projekta oporavka i podrške firmama restrukturirala i usmjerila u potencijalnu CERC komponentu - Odgovor na nepredviđene vanredne situacije, saopćeno je iz Ureda Vlade Federacije BiH za odnose s javnošću.

BIH


Narandžasto upozorenje u cijeloj BiH: Ovo su mjere koje trebate poduzeti

Kantonalna uprava civilne zaštite upozorila je sve pravne subjekte i fizičke osobe da prev...

16 Tra 2025

DON NARODA PSBIH

Nova sjednica Doma naroda PSBiH zakazana za 24. travnja: Na dnevnom redu i smjene kadrova SNSD-a

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine održat će novu sjednicu 24. aprila,...

16 Tra 2025

CENTRALNA BANKA BIH

Centralna banka BiH blagovremeno uložila prigovor na rješenje o zapljeni imovine u Mostaru

Centralna banka BiH (CBBiH) je zaprimila rješenje o izvršenju koje je donio Općinsk...

16 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.