Vlada FBiH razmatrala četiri zakona, jedan u formi prijedloga i dva nacrta zakona
Vlade Federacije BiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu razmatrala četiri zakona, te utvrdila jedan u formi prijedlog i dva nacrta zakona koji će biti upućeni u parlamentarnu proceduru.
UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJEVOZU OPASNIH MATERIJA
Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, utvrdila Prijedlog zakona o prijevozu opasnih materija, koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru.
Ovim zakonom uređuju se uslovi za prijevoz opasnih materija u pojedinim oblastima prijevoza (cestovnom, željezničkom, zračnom saobraćaju i saobraćaju na unutrašnjim plovnim putevima), dužnosti pravnih i fizičkih lica koja sudjeluju u prijevozu opasnih materija, te uslovi za ambalažu i vozila. Također uređuju se uslovi za imenovanje savjetnika za sigurnost, poslovi organa uprave u vezi sa prijevozom opasnih materija i uslovi za provođenje osposobljavanja lica koja sudjeluju u prijevozu ili u rukovanju opasnim materijama. Ovim propisom uređen je i nadzor nad provođenjem zakona i druga pitanja koja se odnose na prijevoz opasnih materija na teritoriji Federacije BiH.
Ovaj zakon usklađuje se sa pravnom stečevinom EU u vezi sa Direktivom 2008/68/EZ Evropskog parlamenta i Vijeća od 24. septembra 2008. godine o kopnenom prijevozu opasnih tvari.
Kako je navedeno u obrazloženju, razlozi za donošenje ovog zakona proizašli su iz potrebe da se oblast koja obuhvata prijevoz opasnih materija na jedinstven način uredi na teritoriji Federacije BiH.
Također, donošenje ovog zakona je obaveza proistekla iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije i Bosne i Hercegovine, prema kojem je naša zemlja dužna omogućiti slobodno kretanje putnika i roba na nediskriminirajućoj osnovi. S obzirom na to da ne postoji zakon o prijevozu opasnih materija na nivou BiH, a da je u Republici Srpskoj donesen Zakon o prevozu opasnih materija, neophodno je donijeti Zakon o prijevozu opasnih materija koji bi regulirao prijevoz opasnih materija na teritoriji Federacije.
Prijevoz opasnih materija dio je cjelokupnog prijevoznog sistema Federacije, a posebnost prijevoza opasnih materija je u multidisciplinarnosti, zbog čega je u ovom području potrebno i pristupiti na taj način.
Istaknuto je i da reguliranje prijevoza opasnih materija tretiraju brojni međunarodni ugovori, kao i da važeći propisi koji reguliraju pitanje prijevoza opasnih materija na području Federacije nisu usklađivani sa izmjenama i dopunama međunarodnih ugovora koji se dorađuju svake druge godine.
Ovaj zakon ima cilj da se spriječi opasnost, te poveća nadzor i sigurnost saobraćaja u toku prijevoza opasnih materija koje svojim eksplozivnim, samozapaljivim i zapaljivim, isparljivim, otrovnim, zaraznim i radioaktivnim osobinama predstavljaju opasnost za sigurnost ljudi, materijalnih dobara i okoliša.
Ministarstvo je u tokom pripreme izrade ovog propisa provelo javne rasprave i konsultacije.
UTVRĐEN NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O PREKRŠAJIMA
Vlada FBiH, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopuni Zakona o prekršajima, te ga uputila u parlamentarnu proceduru. Osnovni razlog za donošenje ovog zakona je provedba odluka koje je prošle godine, 26. maja i 22. septembra, donio Ustavni sud BiH, te resorno federalno ministarstvo ističe da se ne radi o složenom i obimnom zakonu. Naime, potrebno je dopuniti član 18. i izmijeniti članove 56. i 75. ovog zakona.
Dopunom se određuje da će se odredbe Zakona o krivičnom postupku FBiH pod nazivom „Dostavljanje pismena“ primjenjivati u prekršajnom postupku. Kako je obrazloženo u Nacrtu zakona, izmjenom člana 56. propisuje se da se prekršajni nalog sastoji od originala i najmanje dvije kopije, pri čemu originalni primjerak zadržava ovlašteni organ u svojoj evidenciji, a dvije kopije se uručuju okrivljenom. Prekršajni nalog se može uručiti okrivljenom ličnim uručenjem ili uručenjem putem pošte. Izmjenom člana 75. određuje se da će sud kopiju rješenja o prekršaju okrivljenom i ovlaštenom organu uručiti ličnim uručenjem ili putem pošte u roku od pet dana od dana donošenja rješenja o prekršaju.
UTVRĐEN NACRT ZAKONA O JAKIM ALKOHOLNIM PIĆIMA
Vlada Federacije BiH danas je, na prijedlog Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, utvrdila Nacrt zakona o jakim alkoholnim pićima. Ovim zakonom uređuju se proizvodnja, registracija, kvalitet, zaštita geografskih oznaka, deklarisanje i promet jakih alkoholnih pića, nadležnosti u provođenju ovog zakona, kao i druga pitanja od značaja za jaka alkoholna pića.
Glavni cilj donošenja ovog zakona je uspostava zakonodavno-pravnog okvira, te jedinstvenog i uređenog tržišta u skladu sa standardima Evropske unije.
To, između ostalog, podrazumijeva uspostavljanje Registra proizvođača jakih alkoholnih pića, definisanje uslova za bavljenje proizvodnjom, osiguranje kontrole proizvodnje i sistema za ispitivanje kvaliteta i organoleptičko ocjenjivanje, podjelu nadležnosti između federalnog, kantonalnog i općinskog nivoa, te uspostavu efikasnog i djelotvornog sistema inspekcijske kontrole i nadzora u proizvodnji jakih alkoholnih pića.
Odredbe ovog zakona primjenjuju se na destilat poljoprivrednog porijekla i sva jaka alkoholna pića koja se nalaze na tržištu Federacije BiH, bilo da su proizvedena u FBiH ili izvan nje, kao i ona namijenjena za izvoz. Izuzetno, ako zemlja uvoznica to zahtijeva, jaka alkoholna pića se mogu izvoziti iako ne ispunjavaju uslove kvalitete propisane ovim zakonom, na osnovu dogovorene izvozne kvalitete navedene u ugovoru. Odredbe ovog zakona se primjenjuju i na upotrebu etil alkohola i/ili destilata poljoprivrednog porijekla u proizvodnji alkoholnih pića.
Također, ovaj zakon će omogućiti da fizička lica, destilat koji prevazilazi njihove potrebe, mogu legalno prodati drugom proizvođaču destilata, odnosno jakog alkoholnog pića. Ujedno će omogućiti i praćenje svih tokova cjelokupnog procesa proizvodnje, od osnovne sirovine do konačno upakovanog proizvoda u bocu, čime se garantuje porijeklo i kvalitet.
Sastavni dio Zakona čine tri priloga koja definišu kategorije jakih alkoholnih pića, posebna pravila koja se odnose na određena jaka alkoholna pića, te dinamički sistem starenja.
Ministarstvo je obrazložilo da je razlog za donošenje Zakona taj što trenutno ne postoji propis koji reguliše ovu oblast, zbog čega ne postoje ni pouzdani podaci o proizvodnji alkoholnih pića u Federaciji BiH. Također, procjenjuje se da je više od 60 posto proizvodnje i prometa jakih alkoholnih pića tržišno nekontrolisano. Pored toga, proizvođači alkoholnih pića u FBIH susreću se sa nizom problema u proizvodnji i prometu, te nelojalnom konkurencijom.
Predviđeno je da proizvođači jakih alkoholnih pića i destilata poljoprivrednog porijekla svoje poslovanje usklade sa odredbama ovog zakona u roku od godinu dana od dana njegovog stupanja na snagu.
RAZMATRAN NACRT ZAKONA O CIVILNIM ŽRTVAMA RATA U FBiH
Na prijedlog Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Vlada Federacije BiH razmatrala je Nacrt zakona o zaštiti civilnih žrtava rata u Federaciji BiH, a o kojem će se izjasniti na narednoj sjednici. Ovim zakonom utvrđuju se osnovni principi zaštite civilnih žrtava rata, pojam i status civilne žrtve rata, vrste prava, obim i uslovi pod kojima se ostvaruju ta prava, svrha isplate novčanih naknada za priznata prava, te postupak ostvarivanja i način finansiranja, kao i druga pitanja od značaja za zaštitu civilnih žrtava rata na području Federacije BiH, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću BiH.