VLADA U BESPUĆIMA ZBILJE… Formirali tijelo za nabavku, nakon 14 dana ga raspustili a cjepiva nema niti na vidiku
Piše: Dragan Bradvica
Vlada Federacije BiH na sjednici u četvrtak rasformirala tijelo zaduženo za nabavku cjepiva, koje je i formirano prije 14 dana a da još nije došlo do nabavke obećanih količina cjepiva. Dakle, još jednom se pokazalo kako ukoliko ne želite riješiti probleme, formirajte povjerenstvo.
Ministrica okoliša i turizmaFBiH Edita Đapozamolila je u četvrtak da ne bude u ovoj grupi jer, kako je navela, kompanije ionako same dogovaraju nabavku, odnosno, kako je sada stanje na tržištu, države koje proizvodecjepivo, iste žele da prodaju isključivo drugim državama i to bez posrednika i angažiranja nižih razina vlasti.Vlada je na istoj sjednici zaključila da bi najbolje bilo raspustiti to tijelo. Ovu radnu grupu činili su premijer Fadil Novalić, ministar zdravstva Vjekoslav Mandić, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Davor Pehar i spomenuta Đapo.
Sve dalje aktivnosti u vezi s nabavkom cjepiva, u skladu sa svojim nadležnostima, obavezan je poduzimati Zavod za javno zdravstvo FBiH.
Odluka o maržama
Federalna vlada je danas izmijenila Odluku o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode.
Kako je precizirano izmjenama, pravne i fizičke osobe obavezne su utvrditi i primjenjivati marže tako da one ne prelaze visinu marži tih proizvoda u procentualnom iznosu na dan 31. prosinca 2020. godine. Obaveza se odnosi na pšenično brašno i sve vrste kruha od pšeničnog brašna, mlijeko i tekući jogurt 2,8 posto mliječne masti, svježa jaja, šećer kristal bijeli, sol za Ijudsku ishranu, rižu, tjesteninu, margarin i biljna mast, sve vrste svježeg mesa i ribe, mesne i riblje konzerve, jestivo suncokretovo ulje, formule za dojenčad i formule nakon dojenja, pelene za jednokratnu upotrebu za djecu i odrasle, deterdžent za veš u prahu, deterdžent za suđe tečni i sapun.
- Razlog za izmjenu Odluke je optimizacija propisane mjere neposredne kontrole cijena radi postizanja neophodnog balansa između zaštite životnog standarda žitelja - kupaca i ekonomski održivog poslovanja proizvođača i trgovaca. Pri tome je naglasak na ekonomski održivom poslovanju malih trgovaca koji su konkurencijski inferiorniji u odnosu na velike, priopćeno je.
Kako je obrazloženo, 31. prosinca 2020. je određen kao datum koji je prethodio trećem valu pandemije i pogoršanju epidemiološke situacije u FBiH, od kada je i zabilježen i značajniji rast cijena. Ranije propisana lista osnovnih životnih namirnica i drugih proizvoda reducirana je na ukupno 17 stavki, s tim da i dalje dovoljno široko obuhvaća pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode koji su najbitniji za zaštitu životnog standarda i ekonomskih interesa građana u FBiH.
Izmjenom Odluke se onemogućava ekonomski i društveno neodgovorno, odnosno spekulativno postupanje trgovaca u 2021. Trgovci pad prometa neće moći kompenzirati podizanjem procentualnog iznosa visine marži u odnosu na 31. prosinca 2020. To znači, u slučaju da su trgovci primjenjivali navedenu praksu, sada će biti obavezni smanjiti cijene proizvoda s liste za nedozvoljeni uvećani postotni iznos marži u odnosu na 31. prosinca 2020. U obrazloženju je naglašeno da sektor trgovine upošljava više od 95 tisuća radnika i kad tome dodamo i domaću proizvodnju povezanu s proizvodima sa liste, kao i članove njihovih obitelji, to u konačnici broji više od pola milijuna žitelja, čiju egzistenciju i životni standard također treba zaštititi.
Nove mjere za oporavak ekonomije
Kako bi nastavila podržavati gospodarstvo i zaposlenost, Vlada FBiH će u narednom razdoblju donijeti niz novih mjera. Prije svega, uskoro će biti usvojene izmjene i dopune kreditno-jamstvenih programa na osnovu kojih funkcionira Jamstveni fond, kako bi dodatno bilo olakšano kreditiranje gospodarstvenika od strane komercijalnih banaka. Osim toga, Vlada planira izdvojiti i sredstva za sufinanciranje troškova kamate u iznosu od 15 milijuna maraka za sve korisnike Jamstvenog fonda.
S ciljem dodatnog poticanja zapošljavanje, preko Zavoda za zapošljavanje će kroz programe plasirati dodatnih 50 milijuna maraka. Na jednoj od narednih sjednica Vlade bit će donesena i odluka o dodatnoj financijskoj pomoći zdravstvenim institucijama u iznosu od 60 milijuna maraka. Konačno, u pripremi je novi paket pomoći gospodarstvu, u vidu nove uredbe, kao i transfer od 230 milijuna maraka nižim razinama vlasti, a očekuje se da će dio tih sredstava biti iskorišten kako bi se i s tih razina pružila podrška određenim sektorima gospodarstva. Federalna vlada nastavlja koordinirati aktivnosti s nižim razinama vlasti, kako bi optimizirala efekte podrške.
Naredbe i preporuke produljene za još sedam dana
Vlada FBiH je usvojila informaciju o epidemiološkoj situaciji COVIDA-19 u FBiH na dan 5. travnja 2021., te usvojila predložene naredbe i preporuke Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva. Naređeno je vladama županija, odnosno županijskim stožerima ministarstava zdravstva uvođenje restriktivnijih mjera spram procjene epidemiološke situacije u županiji, odnosno općini, uz redovito izvještavanje Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva. Naredbe i preporuke Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva donose se s rokom važenja od sedam dana, računajući od 8. travnja 2021., koji se utvrđuje kao dan početka njihove primjene. Ovaj stožer je zadužen da, prije isteka ovog roka, sagleda kompletnu epidemiološku situaciju COVIDA-19 u FBiH i sačini procjenu rizika, a radi razmatranja mogućnosti i potrebe izmjene naredbi i preporuka, te prema Vladi FBiH dostavi prijedlog novih.