Vladin i nevladin sektor trebaju surađivati
U Mostaru je u ponedjeljak započeo trodnevni završni ciklus treninga kroz program Akademija za lidere (LAP) Vijeća Europe, koji će se u okviru projekta ''Jačanje lokalnog sudjelovanja i suradnje kroz partnerstvo javnih vlasti i organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini - LINK za saradnju/suradnju“.
- Danas realiziramo jednu od obuka akademije za lidere, a to je program Vijeća Europe, kojeg implementiramo u sklopu programa „Link za suradnju“, a koji radimo skoro dvije godine. Radimo ga u suradnji s 12 lokalnih samouprava, šest u Federaciji BiH i šest u RS. Kroz projekt smo odradili jako puno stvari, uglavnom usmjerenih na izgradnju kapaciteta lokalnih vlasti i civilnog društva te uvezivanja tih dvaju segmenata – rekla je ravnateljica Agencije lokalne demokracije (LDA) Mostar Dženana Dedić.
Dvanaest jedinica lokalne samouprave u BiH provodi samoprocjenu.
- Ta samoprocjena se bazira na 12 principa dobre lokalne uprave koji su temeljeni na metodologiji Vijeća Europe, točnije Europske marke izvrsnosti lokalne samouprave. Na osnovu te samoprocjene smo kreirali i module ove akademije, tako da edukaciju radimo vezano za ono što je ta samoprocjena ocijenila kako nije dovoljno dobro ili možda postoji prostora za poboljšanje – istaknula je Dedić.
Kao najslabije ocjenjeni princip navodi se vladavina prava.
- Ono što nije pokazano kao najbolje je vladavina prava, a neki moduli su usmjereni upravo na to. Ono što pokušavamo ovim je generalno poboljšanje stanja u jedinicama lokalne samouprave s kojima trenutno radimo – zaključila je ravnateljica LDA Mostar.
Navedeni projekt je vrijedan oko milijun KM, dio financira EU, a dio ovih 12 jedinica lokalne samouprave.
Certificirani trener Vijeća Europe za LAP Slobodan Vulešević naglašava kako je bitna suradnja između vladinog i nevladinog sektora.
- Istaknuo bih važnost suradnje vladinog i nevladinog sektora, koja je u BiH do sada bila neka vrsta nadmetanja. Mi pokušavamo ovdje ponuditi niz alata koji bi i jednom i drugom sektoru olakšao suradnju. Kada je pitanju Akademija za lidere, ona se sastoji od 30 modula po raznim temama koju je razvio Institut za sociologiju iz Gorizie (Italija), u skladu s pravilima i uputstvima Savjeta Europe – izjavio je Vulešević.
- Prije svega, mi se bavimo time kako na bolji način pomoći institucijama da se fleksibilnije ponašaju u skladu s vremenom koji se od njih očekuje, tj. da unutar kompleksnog procesa odlučivanja brže i bolje odlučuju, ali i da jedinice lokalne samouprave između sebe podjele primjere dobre prakse – ustvrdio je Vulešević.
Jedna od 12 jedinica lokalne samouprave je i Grad Mostar.
- S aspekta grada Mostara je bitan segment samoprocjene koju smo radili zajedno s agencijom LDA vezano za problematiku ili neke kritične probleme s kojima se susreće gradska uprava te njihovo identificiranje. Identificirali smo dobre i loše strane, a sam projekt je jako bitan zbog toga što želimo da se organizacije civilnog društva uključe u proces donošenja bitnih odluka, kako bi se podigla kvaliteta življenja u Mostaru – zaključila je glavna savjetnica Grada Mostara Radmila Komadina.
Ovaj ciklus se završava 19. listopada.