Dnevni.ba - PRELOADER

Vlasti u BiH moraju surađivati s braniteljima ljudskih prava i osigurati njihovu zaštitu

4 h 30 min


Vlasti u BiH moraju surađivati s braniteljima ljudskih prava i osigurati njihovu zaštitu
Specijalna izvjestiteljica UN-a za položaj branitelja ljudskih prava Lawlor

Zakon RS-a o posebnom registru neprofitnih organizacija mora biti trajno povučen

Vlasti u BiH moraju učiniti više na zaštiti branitelja ljudskih prava, uključujući procesuiranje napadača i suprotstavljanje negativnim narativima o njihovom radu, poručila je u petak, nakon višednevnog radnog posjeta našoj zemlji, specijalna izvjestiteljica UN-a za položaj branitelja ljudskih prava Mary Lawlor, čiji je mandat promicati efikasnu primjenu Deklaracije UN-a o braniteljima ljudskih prava kroz konstruktivan dijalog s predstavnicima institucija vlasti i civilnog društva te upozoravati na izazove u pogledu prava na promicanje i zaštitu ljudskih prava te preporučati efikasne strategije za bolju zaštitu branitelja ljudskih prava.

Lawlor je navela da, unatoč nekim pozitivnim primjerima, nigdje u BiH nije uočila dovoljnu razinu političke volje za pružanje pune podrške braniteljima ljudskih prava. 

- Branitelji ljudskih prava najveću podršku trenutno dobivaju jedni od drugih. Takvu solidarnost bi trebale pokazati i vlasti, poručila je ova specijalna izvjestiteljica UN-a i iskazala osobitu zabrinutost pogoršanjem okruženja za djelovanje organizacija civilnog društva, naročito u Republici Srpskoj gdje su, prema njenim riječima, branitelji ljudskih prava i neovisni novinari sve češće meta kampanja blaćenja i stigmatizacije, uključujući i napade visokih političkih dužnosnika. 

S tim u svezi je kritizirala Zakon RS-a o posebnom registru neprofitnih organizacija u tom entitetu, koji je, iako privremeno stavljen van snage odlukom Ustavnog suda BiH, i dalje u planu kroz izradu podzakonskih akata. 

- Takav zakon mora biti trajno povučen jer predstavlja ozbiljnu prijetnju slobodi udruživanja i izražavanja, istaknula je. Ujedno je osudila zastrašivanja i SLAPP tužbe (strateške tužbe protiv javnog djelovanja) usmjerene protiv branitelja prava na zdrav okoliš, kao i učinak kriminalizacije klevete na slobodu izražavanja i djelovanja u oblasti novinarstva i aktivizma. Prema njenim riječima, branitelji koji rade na tranzicijskoj pravdi, pravima osoba s invaliditetom, migranata, manjina i LGBTI zajednice se suočavaju s dodatnim izazovima. 

U tom je svjetlu ukazala da nisu kažnjeni napadači na LGBTI aktiviste 2023., zbog čega je pozvala na hitnu i nepristranu istragu. 

- Žene braniteljice su često dvostruko izložene, kao aktivistkinje i kao žene, ali su istodobno i na čelu borbe za ljudska prava i socijalnu pravdu, istakla je Lawlor koja je, pak, pohvalila rad aktivista koji, unatoč teškom političkom okruženju i naslijeđu rata, ostvaruju značajne rezultate. - BiH mora surađivati s braniteljima ljudskih prava i osigurati njihovu zaštitu, sukladno Deklaraciji UN-a o braniteljima ljudskih prava, zaključila je specijalna izvjestiteljica UN-a za stanje branitelja ljudskih prava, koja će cjelovito izvješće o svom posjetu BiH predstaviti Vijeću za ljudska prava UN-a u ožujku 2026. godine.

BIH


MOSTAR

Kineski državljanin (32) preminuo u mostarskoj bolnici nakon nesreće na gradilištu kod Stoca

U Kantonalnoj bolnici "Dr. Safet Mujić" danas je u 11.20 sati usljed teških ozljeda koje j...

1 h 41 min

Avantura ljeta: 7 rijeka u jednom danu – izazov iz srca Hercegovine

U srcu Hercegovine pokreće se osvježavajući poziv: okupati se u sedam rijeka – u jednom danu.Ova ...

2 h 27 min

Sa sjednice Glavnog odbora SDS-a: Potpisan zahtjev za smjenu Milićevića, on kaže da nije preispitivano ukazano mu povjerenje

Tijekom burne sjednice Glavnog odbora SDS-a, koja je trajala gotovo sedam sati, u četvrtak naveče...

3 h 41 min