Dnevni.ba - PRELOADER

Vojnici, imam i nastavnik objavama relativizirali presudu Bilalu Bosniću

18 Ruj 2020


Vojnici, imam i nastavnik objavama relativizirali presudu Bilalu Bosniću

Objave na društvenim mrežama koje relativiziraju presudu Huseinu “Bilalu” Bosniću, osuđenom na sedam godina zatvora zbog vrbovanja i poticanja na terorizam, kao i organiziranja terorističkih grupa, proteklog su mjeseca, među ostalima, podijelili pripadnici Oružanih snaga BiH, nastavnik u srednjoj školi te imam iz Sanskog Mosta. U danima nakon što je Bosniću dozvoljeno da prisustvuje dženazama sina i brata, na društvenim mrežama podijeljen je niz objava kojima se osporava njegovu pravosnažnu presudu i služenje kazne u zatvoru u Zenici. Neke od tih objava su kreirali ili prenosili vojnici, ali i lokalni imam i nastavnik, što, prema stavu stručnjaka, stvara izazove jer te osobe nose određeni autoritet i utječu na formiranje stavova i javnog mnijenja, prenosi BIRN BiH.

Tako je na Facebook stranici Da'va tim, koja ima poveznicu s web stranicom Da'va tim, koja je, prema opisu danom na samoj stranici, “islamsko-edukativni blog koji svakodnevno dijeli korisne postove i slike u cilju obrazovanja ummeta”, proteklog mjeseca podijeljeno više objava kojima se relativizira presudu Suda BiH kojom je Bosnić 2016. pravosnažno osuđen na sedam godina zatvora zbog vrbovanja i poticanja na terorizam te organiziranja terorističkih grupa. Na stranici Da’va tim, koju “prati” i “lajkuje” više od 100.000 ljudi, podijeljena je objava s potpisom Mesuda Selimovića, za kojeg su iz Ministarstva obrane BiH potvrdili da je pripadnik OS BiH od 2006. godine. Iako na njegovom Facebook profilu nije navedeno da je pripadnik OSBiH, on je na brojnim fotografijama u službenoj uniformi. U njegovoj objavi dvije fotografije - prve na kojoj je vidljiv Bosnić s lisicama na rukama i druge s postrojavanja Ravnogorskog pokreta u Višegradu - dodan je opis u kojem se navodi da su na drugoj fotografiji osobe koje se slobodno kreću i rade što hoće. “Bilal Bosnić je u ratu stao u obranu naše domovine i bio tri puta ranjen, u znak zahvalnosti na tome Bilal je stavljen u zatvor i služi kaznu od sedam godina zbog, kako su rekli, a ne dokazali, da je neke posticao na 'terorizam'”, stoji u objavi Selimovića koja je podijeljena na stranici Da’va tim s njegovim potpisom, a potom podijeljena više od 300 puta. “Bilale, molim te, na onom svijetu mi halali jer nisam u mogućnosti uraditi ništa više od ovog pisanja, a vjerojatno i mene čeka isto što i tebe ako nastavim ovako”, naveo je Selimović na kraju objave. Selimović nije odgovorio na upit BIRN-a BiH.

Njegov kolega iz OS BiH Sabahudin Mujak je podijelio objavu u kojoj je prenesen dio starijeg videa gostovanja Bosnića na Face TV_ju, zajedno s pitanjem: “Tko je terorist?/Tko je zatvoren, a tko na slobodi?/ Za čije interese rade prodane bošnjačke duše?”. Iz Ministarstva obrane BiH su za BIRN BiH potvrdili da je Mujak član Oružanih snaga od 2006. te pojasnili da su Etičkim kodeksom ponašanja vojnih lica, kadeta i kandidata na obuci u Ministarstvu obrane i OS BiH utvrđeni osnovni standardi etičkog ponašanja, koji, među ostalim, uključuju i pitanje korištenja javnog prostora na društvenim mrežama i društvenim medijama za promoviranja načela zabranjenih Etičkim kodeksom. Za BIRN BiH su potvrdili da će, sukladno internim pravilima, pokrenuti postupak utvrđivanja činjenica o navodima o ponašanju dvojice pripadnika OS BiH.

Tanja Tankosić-Girt, psihologinja i obiteljska terapeutkinja, pojasnila je za BIRN BiH da prilikom podjele ovakvih objava postoji opasnost budući je riječ o institucijama imama, nastavnika i pripadnika Oružanih snaga koje nose određeni autoritet. “To utječe na formiranje stavova i javnog mnijenja jer su to institucije u koje bismo mi, kao građani ove države, trebali imati povjerenja i koje bi trebale pomoći u formiranju određenih stavova i mišljenja. To što se dešava je kontraproduktivno jer je dodatni izvor autoriteta”, pojasnila je Tankosić-Girt.

Odgovornost institucija

Objavu u kojoj se navodi da je Bosnić osuđen samo zbog onog što je rečeno a ne dokazano da potiče na terorizam, podijelio je lokalni imam u Sanskom Mostu Ahmed Mehmedović, dok je nastavnik Mješovite srednje škole “Kalesija” Adis Ćokić, kako se navodi na njegovoj Facebook stranici, podijelio objavu u kojoj stoji da je Bosnić “nagrađen sa sedam godina zatvora”, iako je ratovao na strani BiH. Nakon upita novinarke Balkanske istraživačke mreže (BIRN) BiH o utjecaju objave na sve one s kojima se svakodnevno susreće tijekom rada, Mehmedović i Ćokić su novinarku blokirali, a na upit nisu odgovorili.

Kako je, pak, za BIRN BiH kazao Mirza Žerić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Sanski Most, ne postoji nikakav pravilnik kojim bi bilo regulirano što imami objavljuju niti se to posebno kontrolira budući je “privatno pravo svakog čovjeka imati Facebook stranicu”. “Ahmed Mehmedović je jedan mlad momak, vjerojatno vođen nekakvim emocijama, to podijelio”, rekao je Žerić uz opasku da objavu nije vidio. “Što se tiče Tužiteljstva, Suda, ja ne bih ulazio u to, oni su donijeli tu odluku i ja to poštujem. Ne opravdavam uopće to što je on radio, ali hoće li poslije raditi, ne znam. Ne opravdavam odlazak naših mladića u Siriju i to je ono što mu najviše zamjeram”, kazao je Žerić. Ni Islamska zajednica BiH ni Srednja škola u Kalesiji nisu odgovorile na upit BIRN-a BiH.

Psihologinja Tanja Tankosić-Girt ukazuje da određena funkcija nosi i određene obveze i odgovornosti. “Osoba koja se predstavlja kao netko tko pripada nekoj javnoj instituciji, bili to imami, nastavnici, pripadnici Oružanih snaga, na neki način predstavljaju instituciju u kojoj rade, čim su se potpisali na taj način”, kaže Tankosić-Girt pojašnjavajući da pojedinci često zastupaju određene stavove koji su u suprotnosti institucijama u kojima rade. “Negdje je i odgovornost samih tih institucija iz kojih dolaze da ih na neki način to sankcioniraju”, kaže Tankosić-Girt. BIRN

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 13 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024