Dnevni.ba - PRELOADER

Vrtići dovedeni pred zid: Kasni početak 2020/2021 godine

01 Ruj 2020


Vrtići dovedeni pred zid: Kasni početak 2020/2021 godine

Uposlenici vrtića u Mostaru još uvijek ne znaju koliko djece će moći biti u njihovim skupinama zbog čega je polazak djece u vrtiće već odložen. Naime, jučer je u “pet do dvanaest” stigao odgovor nadležnih vrtićima, pa je donesena odluka da umjesto prvog s radom krenu sedmog rujna. Naredbe Kriznog stožera još uvijek su na snazi i zanimljivo važeće su do 5. Rujna. Prema njima u vrtićkim skupinama dozvoljeno je maksimalno desetero djece. 

- Iako smo bili spremni krenuti u rad u punom kapacitetu, upravno vijeće u suglasnosti s osnivačem prolongiralo je početak rada do 7. rujna. To je službena informacija. Kako će se djeca upisati, vidjet ćemo kroz ovaj tjedan. Nakon 5. rujna vjerujemo da će se stvari promijeniti. Desetero djece po skupinama je nemoguće. Također, nisu utvrđeni kriteriji o tomu koja djeca mogu krenuti, a koja ne, ističe direktorica JU Dječiji vrtići Mostar Danijela Kegelj.

Pisali Opsenici

Čelni ljudi Dječjih vrtića u Mostaru ranije su slali upite ministru zdravstva Goranu Opsenici, a odgovor je uslijedio tek jučer i njime su upućeni na preporuke Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, odnosno na Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta u kojem se prema napucima mogu informirati o uvjetima rada.

Ministar obrazovanja Rašid Hadžović nedavno je na tiskovnoj konferenciji govorio o smjernicama za početak školske godine, ali nije mogao govoriti o smjernicama za vrtiće, jer je kako je naveo to pitanje “zdravstvene struke”. 

- I u školama imamo ograničenje po epidemiološkim mjerama od po 15 učenika u učionicama, a imamo učionice koje su veće i mogu primiti veći broj učenika. Ta pitanja su ipak za Krizni stožer ministarstva zdravstva i Zavod za javno zdravstvo. Preporuka epidemiologa je što manje grupe, radi lakše kontrole situacije u slučaju zaraze. Isto je i s vrtićima, rekao je Hadžović u petak.

Kegelj napominje i da je u drugim gradovima i općinama naredba Federalnog zavoda jednako obvezujuća, ali i da su bez obzira na nju svi krenuli u vrtiće u skupinama od po dvadesetoro djece. 

- Čekamo na upute Kriznog stožera i Ministarstva obrazovanja, kako bismo se uključili i pronašli najbolje rješenje. Roditelji rade i mi ne možemo ograničiti broj na desetoro djece, kao što ne možemo ni po bilo kakvim kriterijima vršiti selekciju, izjavila je direktorica Dječijeg vrtića “Ciciban” Dženana Šegetalo.

Zanimljivo je i kako privatnim vrtićima u Mostaru još uvijek ništa nije rečeno o novoj godini, iako privatni vrtići skrbe o 1100 dječaka i djevojčica, što je više od broja koji okupljaju ustanove poput Dječjih vrtića Mostar i Cicibana. 

Mjere i preporuke

U preporukama je navedeno da je rad ustanova neophodno organizirati na način da se osigura u što većoj mjeri fizički razmak kao i pojačana osobna higijena i higijena prostora.

Razmak od najmanje dva metra u zatvorenom prostoru posebno provode uposlenici u odnosu na druge, te se navedeni fizički razmak  preporučuje kada god je moguće između uposlenika i djece, s iznimkom direktne njege koja se provodi u što kraćem vremenu. U istom zajedničkom prostoru uposlenici održavaju fizički razmak  od dva metra, te se sastanci, dogovori i edukacije trebaju odvijati elektronski ili telefonom, dok se ulazak roditelja u ustanove treba izbjeći kada god je moguće.

U istom prostoru u isto vrijeme smiju boraviti isključivo djeca i odgajatelj iz iste odgojne grupe. Tjelesni razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece neophodno je podsticati, ali treba očekivati da će dolaziti do određenih odstupanja. Preporučuje se formiranje odgojno-obrazovnih grupa djece s manjim brojem uvijek iste djece u grupi uz jednog odgajatelja, što ukupno daje po mogućnosti deset osoba. Za jednu skupinu djece brinuo bi jedan odgajatelj, odnosno dva (u popodnevnoj smjeni u dječjem vrtiću) bez “preklapanja“.

Potrebno je izbjegavati i fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne grupe sa drugom djecom,  roditeljima ili starateljima druge grupe i drugim uposlenicima ustanove. Svaka odgojna grupa bi trebala boraviti u odvojenoj prostoriji. Preporučeno je i da djeca što više vremena provode na otvorenom.

Analizirajući sve preporučeno, uslijed manjka kadra i prostora u javnim vrtićima, dolazi se lako do zaključka da je nemoguće osigurati smještaj za blizu 800 djece, a da se pritom maksimalno poštuju trenutne mjere. Na to su, iz vrtića, upozoravali nadležne i prije nekoliko mjeseci, no, ni gradske ni županijske institucije nisu marile za tim. J. S. 

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 h 35 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024