„Vučko“ treba vratiti dva miliona KM investitoru iz Rusije
Dragan Đordan
Osnovni sud u Sokocu donio je nepravosnažnu odluku da „Club Aparthotel Vučko“ investitoru iz Rusije treba vratiti nešto više od dva miliona maraka koje je pozajmio ovoj firmi za gradnju hotelsko-apartmanskog kompleksa „Vučko“ na Jahorini, o čemu je CIN ranije pisao.
Nakon četverogodišnjeg sudskog procesa Osnovni sud u Sokocu je donio nepravosnažnu presudu prema kojoj je firma „Club Aparthotel Vučko“ obavezna vratiti više od dva miliona maraka investitoru iz Rusije Draganu Đordanu koji je godinama ulagao u izgradnju luksuznog hotelsko-apartmanskog kompleksa „Vučko“ na Jahorini.
Đordan je rođeni Tuzlak koji protekle tri decenije vodi građevinski biznis u Rusiji. On je 2010. godine ušao u biznis gradnje apartmana na Jahorini sa Aleksandrom i Milomirom Provićem, ocem i sinom koji su upravljali starim hotelom „Vučko“, te investitorom iz Srbije Mirkom Ticom.
„Ideja je bila da oni (Provići, op. a.) žele da grade. Znači, da oni imaju zemlju i imaju projekat, a da ostali finansiraju”, rekao je Đordan ranije novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN).
Đordan, Provići i Tica su sklopili ortački „Joint venture ugovor“ prema kojem su se dogovorili da će osnovati firmu „Club Aparthotel Vučko“ u koju su trebali ulagati novac za finansiranje gradnje. Prema ovom ugovoru, novac se investitorima trebao vratiti od prodaje apartmana, a dobit firme podijeliti njihova djeca.
Međutim, godinama poslije ispostavilo se da je novac za gradnju u cijelosti investirao samo Đordan. Tica je uplatio polovinu dogovorenog iznosa, a ulaganje Provića je ostalo samo mrtvo slovo na papiru.
„Uložio sam 13 miliona, a vraćeno mi je 235 hiljada KM”, rekao je Đordan.
CIN je ranije otkrio i da početni kapital Provići nisu pronašli samo u privatnoj imovini drugih biznismena nego i u vlasništvu Bosne i Hercegovine (BiH). Opština Pale im je, ignorišući državne zakone, dodijelila stari olimpijski hotel „Vučko“ i vrijedno državno šumsko zemljište na kojem su izgradili apartmane.
„Vučko“ pojeo milione na otuđenoj državnoj zemlji
Falsifikati, prevareni partneri i milionski dugovi decenijama su pratili izgradnju i poslovanje hotelskog kompleksa „Vučko“ na Jahorini kojim upravljaju otac i sin Prović. Općinske vlasti su im omogućile prisvajanje državne zemlje, a entitetske im dale milionske kredite koje vraća Bosna i Hercegovina. Istovremeno, Provići su skrivali milionski profit.
Uvidom u Đordanove dokaze i uplatnice, sudija Igor Roić je utvrdio da je on uplatio firmi „Club Aparthotel Vučko“ više od 10,8 miliona KM, što potvrđuju i računovodstveni podaci firme. No, Roić nije presudio da mu se vrati ovaj iznos, već nešto više od dva miliona KM sredstava koje je Đordan pozajmio ovoj firmi za gradnju. Novac koji je investirao u gradnju kompleksa na Jahorini Sud mu nije priznao.
Sudija Roić u presudi navodi da u pravnom sistemu BiH nisu posebno regulisani „Joint venture“ ugovori niti su bili predmet sporova pred sudovima u BiH.
„Ako jedan partner odustane, drugi partner može biti suočen s dodatnim finansijskim teretom. Dakle, bez obzira što su stranke zaključile ‘Joint venture’ ugovor, sud smatra da se u konkretnome slučaju ipak radi o volji stranaka koja se ogledala u tome da kroz princip ortaštva vrše zajedničko ulaganje sredstava. (…) Tužitelj (Đordan, op.a.) gubi iz vida da je takvo poslovanje sa sobom donosilo rizike i prednosti, odnosno u konkretnome da je ulaganje u ovakvu investiciju sa sobom moglo nositi i finansijske gubitke“, napisao je Roić u presudi.
Nadalje, sudija dodaje da investicija na Jahorini još nikada nije završena zbog čega se nisu stekli uslovi za raskid ugovora kako bi Đordan ostvario pravo da potražuje povrat novca koji je investirao.
„Po ocjeni ovog suda nemoguće je zahtijevati povrat uloženih sredstava na ime investicije. (…) Stoga, sud je našao neutemeljenim zahtjev tužitelja u dijelu u kojem potražuje iznos od 8,4 miliona KM“, navedeno je u presudi.
Sud je prihvatio uplate Đordana koje su na temelju ugovora označene kao njegove pozajmice prema firmi „Club Aparthotel Vučko“ i to u iznosu od 2.109.665 KM. Đordanu nisu obračunate kamate na ovaj iznos jer se Sud time nije bavio niti smatra da je Đordan tokom postupka dokazao njihovu visinu.
„Računanje kamatnih stopa predstavlja ‘višu’ matematiku za koju ovaj sud nema potrebna znanja“, naveo je sudija Roić u presudi.
Ipak, više od 80 apartmana koji su potpuno ili djelimično izgrađeni Đordanovim novcem su u 2022. godini prodati firmi „Real Estate Jahorina“. Apartmane je prodao drugi investitor – Tica iz Srbije.
Tica je 2021. godine u privatnoj parnici tužio „Club Aparthotel Vučko“. Njegov zet kao direktor ove firme mu je priznao dug pa je Osnovni sud na Sokocu na osnovu tog priznanja naložio firmi da mu isplati 4,4 miliona maraka na temelju pozajmica za gradnju. Sud je to učinio bez ikakvih dokaza da je Tica uplatio sredstva. Time mu je priznato pravo da se na ime duga za ulaganja upiše kao vlasnik apartmana.
Presuda Osnovnog suda u Sokocu u slučaju Đordana je nepravosnažna, a na nju je dozvoljena žalba Okružnom sudu u Istočnom Sarajevu.