WTO: Svjetska trgovinska razmjena porast će ipak snažnije od očekivanja
Trgovinska razmjena
Svjetska trgovinska razmjena porast će ove godine nešto snažnije no što se očekivalo. Obzirom da će Azija nadoknaditi slabije rezultate u Europi, procjenjuje Svjetska trgovinska organizacija (WTO).
Vrijednost svjetske razmjene porast će u 2024. za 2,7 posto, pokazuju novi izračuni WTO-a. U travnju procijenili su rast na 2,6 posto. Trgovina se ove godine oporavila od posljedica visoke inflacije i podignutih troškova zaduživanja. Lani je smanjio razmjenu za 1,1 posto, izvijestio je WTO u godišnjem izvješću.
Zahvaljujući popuštanju inflacije centralne banke počele su snižavati kamatne stope. Blaži rast cijena osigurava uvjete za snažniju osobnu i potrošnju kompanija koje bi trebale izdvajati više novca za ulaganja, objašnjavaju u WTO-u. U 2025. rast razmjene trebao bi bi trebao tek neznatno ubrzati, po stopi od 3 posto, procjenjuju.
Eskalacija sukoba na Bliskom Istoku
“Očekujemo postupni oporavak globalne trgovine u 2024. No i dalje budno pratimo moguće naznake problema, posebice zbog moguće eskalacije regionalnih sukoba, poput onih na Bliskom istoku”. Pojasnila je glavna direktorica WTO-a Ngozi Okonjo-Iweala u priopćenju. Rizik predstavlja i raskorak u monetarnoj politici velikih gospodarstava, budući da bi “mogao izazvati financijsku nestabilnost i promjene u tokovima kapitala”, napominju u WTO-u.
Razmjena bi mogla porasti i snažnije no što se trenutno očekuje. Ukoliko gospodarska aktivnost zahvaljujući sniženim troškovima zaduživanja poraste snažnije no što se trenutno očekuje. S druge strane, inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... se zadrži u prihvatljivim okvirima, dodaju.
Prognoze svjetske robne razmjene ne pokazuju ipak važne promjene u regionalnoj strukturi trgovine. Ovo je naglasio glavni ekonomist WTO-a Ralph Ossa, dodavši da su podaci o obujmu trgovine znatno izmijenjeni. Uključujući one za europski izvoz i uvoz unazad do 2020. godine. Europa je jedina svjetska regija koja će ove godine bilježiti pad obujma izvoza u ovoj godini, i to za 1,4 posto, pokazuju procjene WTO-a, nakon 2,7-postotnog pada u 2023. U 2022. bio je porastao za 1,8 posto, a u 2021. za 6,9 posto, pokazuju novi izračuni.
Europski izvoz zakočili su automobilski i kemijski sektor, naglasio je WTO. Dodavši da pad izvoza automobilskih proizvoda iz EU-a zabrinjava zbog mogućeg utjecaja na razgranate opskrbne lance sektora, navodi Poslovni.
Izvoz organskih kemikalija postupno se pak normalizira, nakon skoka u vrijeme pandemije, dodali su. I uvoz u EU trebao bi se ove godine smanjiti, za 2,3 posto, izračunali su u WTO-u, istaknuvši nagli pad uvoza strojeva, posebno iz Kine.
EU istodobno uvozi sve više robe iz Indije i Vijetnama, što upućuje na njihovu sve značajniju ulogu u globalnim nabavnim lancima. Najviše bi ove godine, po procjenama WTO-a, trebao porasti azijski izvoz, za čak 7,4 posto, piše financa.