ZA GUINNESSOVU KNJIGU REKORDA: Posljednjih godina u mostarsku Zračnu luku ulupano 20-ak milijuna maraka. Oni u siječnju imali tek pet putnika
Gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić i ravnatelj Zračne Luke Mostar Ivan Ljubić u svemu tome ne vide apsolutno nikakav problem i brane sve svoje poteze.
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Mostarska Zračna luka već dugi niz godina u javnosti je predmet ismijavanja što samo pokazuje u kakvom stanju se nalazi gradska vlast i uprava ove kompanije.
Međutim, gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić i ravnatelj Zračne Luke Mostar Ivan Ljubić u svemu tome ne vide apsolutno nikakav problem i brane sve svoje poteze.
Iako su ti potezi doveli do toga da Zračna luka Mostar u 2022. godini ima mizernih 10.911 putnika (Zračna luka Sarajevo imala 1.377.348 putnika, Banja Luka 343.009 putnika, Tuzla 466.596 putnika) to nikoga previše ne zanima. Prema vlasti i upravi čini se kako zračne luke ne postoje radi prometa i broja putnika, nego radi dnevne politike, trošenja proračunskog novca i uhljebljivanja.
A kako uvijek može gore i kako Zračna luka Mostar bez problema može rušiti svoje neslavne rekorde svjedoči mjesec siječnja kada su zabilježili pet putnika.
Dok se u svim normalnim svjetskim državama uspjeh mjeri jedino i isključivo po rezultatima, u Mostaru je situacija dijametralno suprotna.
Ogromna financijska sredstva
Nadalje, županija i grad također ulažu u Zračnu luku Mostar pa će tako sredstva od oko osam milijuna maraka koja se od 2022. do 2025. slijevaju iz županijske razine biti također prioritetno uložena u Zračnu luku Mostar.
Naravno, ovo nisu sva sredstva koja idu u Zračnu luku Mostar jer oni određena sredstva privlače iz drugih izvora.
Nevjerojatna lakoća ignoriranja
Prema tome, novca za Zračnu luku itekako ima, zaposlenih i previše ali samo letova i putnika sve manje i manje. Dok bi se bilo gdje u svijetu sve to itekako preispitivalo i zbog toga već poodavno mijenjali najodgovorniji ljudi u Mostaru od toga nema ništa. Bez obzira na godine i godine propasti, bez obzira što stanje ide iz lošeg u gore gradska vlast i uprava u tome ne vidi bilo kakav problem i traži podršku javnosti i medija za svoje ideje.
Otužno je gledati i izostanak bilo kakve ozbiljnije akcije oporbe ali i šire javnosti koja sve ovo više-manje nijemo promatra tek zbijajući šale oko Zračne luke Mostar. A to što je, ukoliko gledamo ulaganja posljednjih godina i broj putnika u siječnju, ova država sa raznih razina vlasti morala uložiti skoro pet milijuna maraka po jednom putniku uistinu bi i bilo smješno da nije žalosno.