Za potpunu obnovu Sabornog hrama potrebna još dva milijuna KM
Priča o povratu ikona Sabornom hramu Svete trojice u Mostaru od obitelji Jašarević naišla je na odlične reakcije bh. javnosti.
Mostarska obitelj odlučila je ikone vratiti pred završetak radova na obnovi ovog velelepnog hrama, što je brojne ponukalo na pomisao kako će crkva u Bjelušinama uskoro otvoriti svoja vrata vjernicima za molitvu. Ipak, do konačnog završetka potrebno je još izvjesno vrijeme ili bolje reći – prikupiti još značajan novac.
Pomoć sa svih razina
Mostarce raduje podatak da je hram izvana potpuno obnovljen, te da na razglednici blista kao i prije početka rata.
- Slijedi rad na unutarnjem prostoru. To su takozvani fresko malteri zamješani posebnim materijalom, i to bez cementa. Preko njih će ići takozvana završna glazura, a na njoj će se potom slikati freske i ikone. Kada i to bude završeno, posvetit ćemo se uređenju poda, kapitela i izradi crkvenog namještaja, kaže paroh Nebojša Radić.
Nakon svih nabrojanih radova uslijedit će svečani čin osvještenja ili otvaranja obnovljenog Sabornog hrama. Upitali smo paroha i koliko je za to potrebno vremena, a on je rekao kako će ustvari sve ovisiti od priliva novca.
- Hvala Bogu dosad nas je sve služilo i novac je uvijek pristizao s brojnih adresa. Konstantno se radilo, bez prekida i danas smo tu gdje jesmo. Istina, priliv je u posljednje vrijeme nešto manji vjerojatno zbog krize u društvu i državi, ali se nadamo kako će vlasti, ako Bog da, imati razumijevanje, te kako ćemo brzo završiti sve, dodaje.
Oslonac za povratnike
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine nedavno je za obnovu Saborne crkve izdvojila 120 tisuća maraka.
- Hvala im. To nije prvi put da nam je pomogla Vlada Federacije BiH i ta donacija nam zaista znači. Hvala i Vladi Republike Srpske, a posebno hvala Vladi Srbije koja je dosad izdvojila najviše novca za obnovu. Od njih očekujemo ubrzo još jednu donaciju s kojom bismo možda mogli obnovu dovesti do kraja, ističe Radić.
Saborni hram potpuno je srušen početkom rata u Mostaru, a obnova je započela 2008. godine.
- Hram je veliki oslonac i sigurnost za povratnike i sve Srbe koji žiive ovdje, kao i za one koji su u svijetu. On ima veliku važnost i za druge narode u Mostaru. Dive mu se i susjedi Hrvati i Bošnjaci, koji zajedno s nama jedva čekaju da se crkva potpuno obnovi, rekao je Radić na kraju.
Prema izračunima inžinjera za potpunu obnovu Sabornog hrama u Mostaru potrebno je još oko dva milijuna maraka.
H. Ž.