Dnevni.ba - PRELOADER

Novac predviđen za sanaciju se ne smije utrošiti za proširenje deponije

12 Tra 2022


Novac predviđen za sanaciju se ne smije utrošiti za proširenje deponije

Gradonačelnik Mostara, Mario Kordić u posljednjim medijskim istupima obznanio je kako je Grad Mostar nedavno dobio 9,5 milijuna eura granta, najavivši gradnju sportske dvorane, o čemu smo pisali u jučerašnjem broju.

Govoreći o novim upravama javnih preduzeća konstatirao je da su napravili izvjesne iskorake, a kaže i kako postoji kontinuirana i svakodnevna komunikacija sa svima njima, uz poruke da se radi sve da ona stanu na noge i počnu praviti rezultat.

- Očekujemo od EBRD-a potporu, a zahvala ide i Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH i HNŽ-a koji su nam stavili na raspolaganje 2,5 milijuna maraka za radove na novom deponijskome polju. Komunalna poduzeća nabavljaju opremu kako bi grad bio čišći, kazao je između ostaloga Kordić.

Reakcija aktivista

Regirala je Udruga “Jer nas se tiče”, tvrdeći kako Kordić obmanjuje javnost, te kako se spomenutih dva i pol milijuna eura ne smiju utrošiti za proširenje deponije.

Predsjednik Omer Hujdur tvrdi kako je to novac koji je grad dobio isključivo za sanaciju postojeće, a nikako za proširenje deponije Uborak.

- Gradonačelnik je na Sajmu nedavno rekao da će se taj novac utrošiti za proširenje deponije. Obavijestit ćemo sve razine vlasti i institucije da bi trošenje tih para za proširenje predstavljalo zluporabu. To je nenamjensko trošenje. Mi nećemo dozvoliti nikakve radove, sve dok se ne okončaju procesi pred Županijskim sudom u Sarajevu nakon naših tužbi koje se odnose na regulacijski plan i rokove, odnosno na okolinsku dozvolu, kaže Hujdur.

Na pitanje kada će započeti proces, rekao je da ne zna i da sudovi nažalost rade sporo. Ipak, vjeruje da će sarajevski sud raditi prema zakonima i da će u ovim slučajevima presuditi u korist aktivista.

- Očekujemo da će sve biti transparentno, uredno i zakonski, poručuje.

Kaže i kako su ustvari već započeli određeni radovi na Uborku, koji bi se mogli nazvati proširenjem postojeće deponije.

- Pod izgovorom da se vadi šljunak za zatrpavanje, već se kopa nova rupa. Obavijestili smo federalne inspektore koji moraju reagirati. Dosad to nisu učinili, a već su morali. Bojim se da i oni štite vladajuće i rade protiv naroda koji ih plaća, dodaje Hujdur.

Mostarski vijećnici na posljednjoj sjednici usvojili su i Odluku o pristupanju i nastavku rada na javno-privatnom partnerstvu između Mostara, odnosno deponije Uborak s potencijalnom pravnom osobom, točnije investitorom.

Poziv na povlačenje tužbe

Prema riječima predsjednika Salema Marića, bit odluke o pristupanju i nastavku rada Javno-privatnog partnerstva između Grada, odnosno deponije Uborak i eventualnog investitora je da se ide u proceduru kako ne bi došlo do problema pri realizaciji plana prilagodbe za deponiju.

Kako je pojasnio, sada je do Udruge “Jer nas se tiče”, koja treba povući tužbu ili čekati presudu nadležnog suda, a tek tada će, kako je pojascnio, početi teći rok za zatvaranje deponije.

- U Odluci smo donijeli i važan amandman u kojem stoji da će konačnu odluku o Javno – privatnom partnerstvu Deponije i eventualno privatne osobe donijeti Gradsko vijeće Grada Mostara, naveo je Marić.

S druge strane iz Udruge jasan odgovor: “Nećemo povući tužbe”. Kažu kako ono što Grad od njih danas traži nije sukladno njihovim ranijim zahtjevima.

M. Z.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

13 h 8 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024