Zabrinjava nerazumijevanje onog što sukob interesa jest
U Sarajevu je u organizaciji Foruma lijeve inicijative, održan okrugli stol na temu “Zaustavimo sukob interesa“, na kojem se razgovaralo o postojećim i predloženim zakonskim rješenjima cilj kojih je sprječavanje sukoba interesa na svim razinama vlasti u BiH. Saša Magazinović, zastupnik SDP-a BiH u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, iskazao je tomprilikom skepsu u pogledu mogućnosti da predloženi Zakon o sukobu interesa dobije potporu u Domu naroda Parlamenta BiH budući su protiv njega u Zastupničkom domu glasali HDZ BiH i SNSD. “To nije zakon Magazinovića, Jasmina Emrića i Damira Arnauta, koji su predlagatelji zakona, već zakon na kojem su radile sve političke stranke i preuzet je iz prošlog mandata. Tada ga ja potpisalo osam zastupnika, a mi ga sad potpisujemo jer smo ostali u mandatu“, napomenuo je Magazinović govoreći o izmjeni postojećeg zakona, a koji je rađen u suradnji s nevladinom organizacijom Transparency International, OESS-om i Delegacijom EU-a u BiH. Magazinović, ipak, vjeruje da će Zakon o sukobu interesa u ovoj zakonodavnoj instituciji kad-tad biti usvojen. Ukazao je i da sukob interesa nije potrebno regulirati samo na državnoj razini. Ni zastupnik u Skupštini Sarajevske županije (SŽ) Elmedin Konaković (Narod i pravda) također nije siguran kako će proći zakon u Domu naroda BiH te je ukazao da ne postoji tijelo koje regulira pitanje sukob interesa. “Protiv transparentnosti bore se vladajuće strukture a, s druge strane, oporba transparentnost pokušava nametnuti kao oblik ponašanja na političkoj sceni“, naveo je Konaković. Kakoje ocijenio, vladajuće stranke čine sve da se te procese i procedure zaustavi, paralizira, da zapravo naprave ono što danas imaju na snazi.
Upitan stav Doma naroda BiH
I zastupnik A-SDA u Parlamentu BiH Jasmin Emrić podsjetio je da ovaj zakonodavni postupak traje dulje od tri godine. “Radi se o važnom sustavnom zakonu koji treba unaprijediti i urediti oblast sukoba interesa, a još uvijek nismo izvršili preporuke Grupe država za borbu protiv korupcije (GRECO)“, istaknuo je on.
Trenutno je z BiH na snazi Zakon o sprečavanju sukoba interesa koji provodi Povjerenstvo koje čine članovi Parlamentarne skupštine BiH, zbog čega sudionici jučerašnje rasprave derže da unaprijed postoji nepovjerenje u vođenje postupaka. Osim toga, GRECO je preporučio da Povjerenstvo koja provodi zakon bude neovisno i da ga čine stručnjaci koji nisu u izravnoj vezi s politikom. Sudionici okruglog stola istaknuli su i nakanu da predloženi zakon o sukobu interesa bude usklađen na federalnoj i na županijskim razinama. “U Federaciji BiH sedam godina ne postoji tijelo koje može provoditi zakon jer je nadležnost uzeta Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) BiH, a nije formirano novo tijelo. Vlada FBiH je odbila ovaj zakon staviti u Program svoga rada, iako sam na tome inzistirao i iako je to i preporuka u Mišljenju Europske komisije o BiH“, ukazao je zastupnik SDP-a BiH u Parlamentu FBiH Irfan Čengić.
Govoreći o zakonu, Lejla Salihagić-Brčić (Naša stranka), bivša ministrica pravde u Vladi Sarajevske županije (SŽ), rekla je da zabrinjava nerazumijevanje onog što sukob interesa jest i kako ga treba rješavati u praksi. U osvrtu na navod da je bila u sukobu interesa, Salihagić-Brčić je to negirala. Podsjetila je da je ekspertna grupa Veleposlanstva Velike Britanije izradila novi tekst Zakona o sukobu interesa, ali da je on još u ladici ministra pravde FBiH. Prema njezinim riječima, taj je zakon jedno od efikasnih sredstava za borbu protiv korupcije.
TI BiH i FCJP: Konferencija „Sprječavanje sukoba interesa u BiH: zakonska regulativa“
Imajući u vidu da je trenutno važeći zakonski okvir koji regulira pitanje sukoba interesa na državnoj razini nezadovoljavajući i ne predviđa efikasne mehanizme zaštite, dok ga se na razini Federacije BiH uopće i ne provodi od 2013. godine, i nevladina organizacija Transparency International (TI) u BiH, u suradnji sa Zakladom Centar za javno pravo (FCJP), danas u Sarajevu organizira konferenciju pod nazivom „Sprečavanje sukoba interesa u BiH: zakonska regulativa“. Neadekvatno reguliranje ove oblasti prepoznato je, kako se napominje, i u Mišljenju Europske komisije o zahtjevu BiH za stjecanje statusa kandidata za članstvo u EU, gdje reforma oblasti sukoba interesa predstavlja jedan od 14 naglašenih prioriteta. TI BiH je u proteklom periodu predlagao rješenja u toj oblasti sukladno najboljim međunarodnim standardima i praksama, a neka od njih su u zakonodavnoj proceduri. Cilj današnje konferencije je poslužiti kao platforma za daljnju diskusiju s ciljem iznalaženja najoptimalnijeg rješenja za zakonsko reguliranje oblasti sukoba interesa u BiH.