Dnevni.ba - PRELOADER

Zakonito kršenje ljudskih prava: Plaćaju porez za mirovinsko i zdravstveno, a nemaju ta prava

06 Lis 2021


Zakonito kršenje ljudskih prava: Plaćaju porez za mirovinsko i zdravstveno, a nemaju ta prava

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Ostvarujete prihode po osnovu Ugovora o djelu, na koje se obračunava porez, doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, a da istodobno nemate zakonsko pravo na zdravstveno osiguranje, a ni doprinos na MIO neće vam biti obračunat u radni staž te tako ni biti dio mirovine?

To je realnost u FBiH gdje zbog aktualnih zakonskih odredbi država uzima porez, a istodobno korisnicima ne omogućava ikakva prava.

Informacija iz Porezne uprave FBiH kako su građani tijekom posljednjih pet godina ostvarili 772 milijuna KM dohotka po osnovu ugovora o djelu, a na isti iznos uredno platili stotine tisuća KM poreza, bez da su ostvarili pravo na zdravstveno osiguranje ili radni staž - više je nego diskutabilna.

„Neustavna otimačina doprinosa“

Ovo pitanje postavio je SDP-ov zastupnik u federalnom Domu naroda Aner Žuljević koji smatra kako je posrijedi "neustavna otimačina doprinosa" koju mora zaustaviti Vlada FBiH.

Aner Žuljević

-Sustinska stvar je da se u praksi MIO sustava činjenice pogrešno utvrđuju i na štetu osiguranika i da se radi o jasnoj neusklađenosti između MIO i poreznih evidencija o naplaćenim doprinosima. Doprinos za MIO pripada osiguraniku i ta sredstva moraju ulaziti u osnov za obračun mirovine kada osiguranik bude ispunjavao uvjete za odlazak u mirovinuu. Ovo je klasično kršenje ljudskih prava jer plaća se nešto što se ne koristi i praktično ovaj format doprinosa ukoliko ovako ostane se mora preimenovati u prekršajnu kaznu. Mi, jednostavnim rječnikom, rečeno imamo na djelu penaliranje osiguranika, bez šanse da ostvare ikakav benefit. Sredstva osiguranika se uplaćuju na neki račun, ulijevaju se u masu, a da onaj tko plaća ili onaj za koga se plaća, nema baš ništa od toga, izuzev što ima štetu, smatra zastupnik Žuljević.

Iz FZ MIO/PIO, navode zakonske odredbe po kojima postupaju, ali i priznaju da se članom 27, Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju FBiH, da se osiguraniku iz članka 12. (gospodarsko društvo ili drugu organizaciju koja za svoj rad prima ugovorenu naknadu; člana organa upravljanja ili nadzora koji za svoj rad prima ugovorenu naknadu; osoba koja obavlja poslove po osnovu ugovora o djelu, autorskog ili drugog ugovora i za izvršeni posao ostvaruje ugovorenu naknadu kao i osoba izabrana ili imenovana na javnu dužnost ako za obavljanje te dužnosti ostvaruje naknadu) staž osiguranja računa prema ugovorenoj naknadi za koju je uplaćen iznos.

-Da bi se ova odredba Zakona mogla primijeniti, potrebno je izmijeniti Zakon o doprinosima. Izmjenom postojećeg poreznog zakonodavstva omogućila bi se primjena navedene odredbe od strane FZ MIO/PIO), odgovor je iz Zavoda.

Tisuće freelancera u BIH plaćaju porez, a nemaju nikakva prava

No, iako je jasno da se pitanje zastupnika Žuljevića odnosi i na brojne izabrane dužnosnike koji su imenovani u, također, brojne upravne i nadzorne odbore, kao članovi raznim povjerenstava itd. upravo po ugovoru o djelu, među kojima je i on sam, te da tako ostvaruju i dodatne prihode povrh visokih plaća, treba podsjetiti da u BiH upravo po ugovoru o djelu, autorskom ugovoru ili nekom drugom ugovoru radi na tisuće 'freelancera'.

Za razliku od već prije spomenutih  dužnosnika koji imaju i zdravstveno i mirovinsko osiguranje jer povrh prihoda ugovora o djelu, ostvaruju i plaće - freelanceri nemaju taj "benefit" iako, primjerice, plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje.

Na rješenju ovog, kardinalnog pitanja, inzistiraju iz Udruženja 'Freelance' u BiH, a na njihovu inicijativu Institucija Ombudsmana BiH izdala je preporuke Vladi i Parlamentu Federacije BiH o ukidanju naplate od 4% ili omogućavanje zdravstvene usluge.

Ombudsmani izdali preporuke

Naime, kako su istaknuli iz Udruženja 'Freelance' u BiH, ombudsmeni za ljudska prava BiH, uvažili su žalbu makroekonomskog analitičara Faruka Hadžića kojom je ukazao na činjenicu da se od svih koji na području Federacije BiH zarađuju bez stalno zasnovanog radnog odnosa, naplaćuje doprinos za uslugu zdravstvenog osiguranja, koje ne mogu koristiti.

Dodatan non-sens u novom Prijedlogu zakona o doprinosima FBiH, koji je u parlamentanoj proceduri, ovaj doprinos se povećava na 13,5%, i dalje bez mogućnosti korištenja usluge.

-Na kraju su izdane dvije preporuke i to jedna prema Vladi FBiH, druga prema Parlamentu FBiH, a kako bi se otklonile ove odredbe Zakona gdje se pojedine skupine dovode u neravnopravan položaj, kako u postojećem Zakonu, tako i novom Prijedlogu. Naglašeno je da Vlada i Parlament trebaju ‘razmotriti mogućnost izmjena’ i trenutno važećih zakonskih odredbi Zakona o doprinosima, kojima je također propisana obveza uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje ove kategorije, pri čemu ne ostvaruju prava iz ove oblasti, rekao je Hadžić.

U preporukama Ombudsmena BiH, upućenim Vladi FBiH, Federalnom ministarstvu financija i Federalnom ministarstvu zdravstva stoji da pristupe sačinjavanju prijedloga izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju koji će biti usklađen s prijedlogom Zakon o doprinosima i kojima će se regulirati prava iz zdravstvenog osiguranja predmetne kategorije osoba.

Također se navodi da razmotre mogućnost izmjena trenutno važećih zakonskih odredbi Zakona o doprinosima kojim je također propisana obveza uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje ove kategodije, pri čemu ne ostvaruju prava iz oblasti zdravstvene zaštite kao i da razmotre mogućnost istovremenog razmatranja i usvajanja prijedloga Zakon o doprinosima i izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju.

„Uzima nam se novac za uslugu kojoj nemamo pristupa“

Elena Babić-Đaković, predsjednica Udruženja 'Freelance' u BiH, kazala je:

"Drago nam je da je konačno potvrđeno na Institucionalnoj razini da smo mi freelenceri/ke koji smo ukazivali na ovu nepravednu naplatu od početka djelovanja našeg Udruženja, u pravu. Uzima nam se novac za uslugu kojoj nemamo pristupa. To sada potvrđuje i odgovor Ministarstva financija FBiH i preporuka Ombdusmena BiH koja je donesena po pitanju reguliranja trenutnog i budućeg Zakona o doprinosima koji nameće freelancerima plaćanje doprinosa za zdravstveno osiguranje, a da pri tom nemamo pristup toj usluzi".

Elena Babić-Đaković, predsjednica Udruženja 'Freelance' u BiH, kazala je:

Naime, iz Federalnog ministarstva financija, nisu demantirali ovu nevjerojatnu zakonsku odredbu koja ne dopušta nikakava prava obveznicima dok istodobno od njih traži novac - već su je potvrdili. Odgovorili su kako su "u skladu s važećim Zakonom o doprinosima FBiH, osobe koje ostvaruju primanja iz osnova drugih vrsta samostalne djelatnosti i povremenog nesamostalnog rada, obveznici uplate doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje po stopi od 4%, neovisno o statusu osobe u osiguranju.

Jelka Milićević

Platite 4% za zdravstveno – ali nemate zdravstveno

-Pravo na zdravstveno osiguranje u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju crpi se, isključivo, samo na osnovu uplate punih doprinosa (16,50%) ili ukoliko je osoba osigurana u skladu s posebnim zakonima. Propisima o zdravstvenom osiguranju regulirano je tko su osigurane osobe kao i obim prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja. Uplate po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje po stopi od 4% iz osnova drugih vrsta samostalne djelatnosti povremenog nesamostalnog rada, su prihod fondova zdravstvenog osiguranja, a obveznik doprinosa ne crpi prava iz uplate ovih doprinosa, navela je ministrica financija Jelka Miličević.

Da su uvijek može i "korak dalje" govori i to da je Porezna uprava Federacije BiH 2018. godine pozvala sve 'freelancere' na retroaktivno plaćanje poreza na prihode ostvarene unazad tri godine, od 2015.

Podsjetimo da je ovakav Zakon o porezu na dohodak usvojen u Parlamentu FBiH u 2008. godini te da se primjenjuje od 2009. godine i to samo dokazuje kakvi zastupnički diletanti su mogli uopće i izglasati ovaj zakon kojim se krše ljudska prava.

Potpredsjednik Federacije BiH Milan Dunović uputio je apelaciju Ustavnom sudu FBiH na pokušaj retroaktivne naplate poreza za freenalcere, ali se Sud proglasio nenadležnim, dok istodobno iz ministarstva financija upozoravaju kako je “neprijavljivanje obveze poreza porezna utaja, a koja je kroz propise u FBiH prepoznata kao ili kazneno djelo ili prekršaj ovisno od visine utajenog poreza". I tu se ovaj krug, svojevrsna luđačka košulja za sve one koji rade po ugovoru o djelu, plaćaju poreze u zdravstveni i mirovninski fond, a zauzvrat ne dobivajući ništa čime se krše njihova prava - zatvara.

No do sada, a kao što je kazao i zastupnik Žuljević, nitko nije predao apelaciju Ustavnom sudu o ustavnosti ovakvog Zakona, a ni Federacija neće morati retroaktivno vratiti novac uzet za - ništa.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 h 56 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024