Zanimljiva izložba u Kosači: Fotografije su dokumenti jednoga doba
Mary Crnković Pilaš u Mostaru
Izložba fotografija Mary Crnković Pilaš, pod nazivom “Poetika svakodnevnog života“ otvorena je u Hrvatskom domu herceg Stjepan Kosača u Mostaru.
Preokupacija Mary Crnković - Pilaš je crno-bijela ulična i dokumentarna fotografija, na kojoj voli dokumentirati obične svakodnevne ljude i scene. Organizator izložbe je Foto klub Mostar. Crnković - Pilaš je iskazala oduševljenje zbog održavanja izložbe prvi put u Mostaru, naglasivši kako je očarana prizorima grada iz zraka.
- Nadam se obilasku Hercegovine i posjeti Livnu kako bih vidjela divlje konje. Također, zahvalila bih svima koji su došli na izložbu i podržali moj rad, navela je.
Zašto crno-bijelo?
Mary Crnkovic Pilaš je ulična i dokumentarna fotografkinja, rođena i odrasla u Sydneyu. Nakon što je završila fakultet Novog Južnog Walesa, smjer glazba i francuski jezik, preselila je Zagreb 1992. godine.
Budući da ju je oduvijek zanimala fotografija, 1995. je pohađala tečajeve analogne fotografije kako bi unaprijedila vještine. No, zbog posla i obiteljskih obaveza, duži niz godina fotoaparat je skupljao prašinu, ali se ponovno posvetila fotografiji nakon što je 2016. završila Camino de Santiago, hodajući od Porta do Santiago de Compostela.
- Ovo je dokumentarna fotografija. To su različiti motive. Ulice, trgovi ili obični prizori… Fotografije su nastale u posljednjih pet, šest godina. Neke i u srpnju ove godine. Zašto crno-bijelo? To je važno jer se ne oduzimaju bolje od prizora. Nećemo se usredotočiti na osobu u crvenoj jakni, već na kompletan kadar. Volim crno-bijelu fotografiju. Dosta sam old school fotograf, a crno-bijelo to nadilazi. Primjećuju se više i svjetlo, i sjene, navodi autorica.
Najviše ju zanima crno-bijela ulična i dokumentarna fotografija, voli dokumentirati obične svakodnevne ljude i scene. Čvrsto vjeruje da bi slika trebala vrijediti tisuću riječi i nastoji ispričati priče kroz svaku fotografiju i niz fotografija koje napravi.
Mnogi je pitaju o značenju naslova čuda svakodnevnog života. Taj naslov se temelji na citatu jednog od njezinih omiljenih fotografa, Roberta Doisneaua, koji savršeno sažima njezinu filozofiju o uličnoj fotografiji – "Čuda svakodnevnog života tako su uzbudljiva; niti jedan filmski redatelj ne može organizirati neočekivano što nađete na ulici."
- Ovo je, dakle, prije svega izložba ulične fotografije. Mary je već polučila svjetski uspjeh. Njezine fotografije su izlagane na svim kontinentima i objavljene u renomiranim časopisima, tako da nam je zadovoljstvo ugostiti ovakvog autora. Crno-bijela fotografija je lišena boje, koja može biti distrakcija i ometati gledatelja, u kontekstu da boje toplije karaktera znaju odvući pažnju od stvarne priče koja se događa u kadru i onoga što autor želi ispričati u tome trenutku. Većina autora koji se odlučuju za crno-bijelo ustvari se odlučuju za kontrastne prikaze i prikaze priča, oblika i formi i izbjegavaju boju koja može na krivi trag odvući gledatelja, odnosno krajnjeg konzumenta fotografije, rekao je Mario Maduna iz Foto kluba Mostar.
Svi smo fotografi
Autorica je pozvala ljude oko sebe da što više fotografiraju različite prizore, danas kada svatko ima najsuvremenije foto-aparate u svom džepu.
- Meni je to najveća demokracija, da je svatko fotograf i može fotografirati. Svi imamo mobitel u džepu i bilo kada i bilo gdje možemo fotografirati. To je izvrsna stvar. Kažem ljudima da fotografiraju, jer je fotografija dokument jednog vremena. Mislim da će se sve promijeniti za deset godina. Fotografije su dokumenti jednoga doba, dodala je.
Crnković - Pilaš je dobitnica brojnih nagrada, a uz to izlagala je na važnim skupnim izložbama diljem svijeta kao što su Women Street Photographers godišnja izložba u New Yorku, The Other Hundred u Hong Kongu, Streets San Frontieres u Parisu, Xposure u UAE. Također je imala četiri samostalne izložbe u Hrvatskoj, a njene fotografije su obavljene u raznim knjigama i časopisima.
N. K.