Dnevni.ba - PRELOADER

Započeli radovi na lokalitetu Stari grad Ljubuški

19 Lip 2020


Započeli radovi na lokalitetu Stari grad Ljubuški

U tijeku je prva faza arheoloških istraživanja na lokalitetu Stari grad Ljubuški. Istraživanja se provode u okviru europskog projekta „FORT-NET – Od srednjovjekovnih utvrda u Hercegovini do austrougarskih utvrda u Crnoj Gori”.

Izvođač arheoloških istraživanja je Odjel arheologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru pod vodstvom doc. dr. sc. Nine Čuljak, dok arheološki tim čine doc. dr. sc. Edita Vučić, dipl. arheolog Tino Tomas, viši asistent Mirko Rašić i radnici Javnog poduzeća Parkovi d.o.o. Ljubuški.

Započela prva faza radova

U sklopu prve faze istraživanje je usmjereno na prostor južnog gradskog obora u kojem se pokušavaju definirati arhitektonske i arheološke strukture, uz prostor koji će se restaurirati i konzervirati. Radovima na lokalitetu Stari grad Ljubuški su utvrđene prostorije dijelova arhitekture koja nije bila vidljiva na površini.

Projekt prekogranične suradnje

Projekt „FORT-NET – Od srednjovjekovnih utvrda u Hercegovini do austrougarskih utvrda u Crnoj Gori” provodi u okviru Programa prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina- Crna Gora koji financira Europska Unija, a implementiraju ga Grad Ljubuški kao nositelj projekta, Javna Ustanova Razvojna agencija ŽZH – HERAG, Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) i Nacionalna turistička organizacija Crne Gore (NTO).

Projektom se namjeravaju poboljšati uvjeti za stvaranje održive turističke ponude koja se temelji na kulturnoj baštini smještenoj na periferiji urbanih središta i u ruralnim područjima Bosne i Hercegovine i Crne Gore. S obzirom na to da će tijekom provedbe projekta kulturna i prirodna baština biti sustavno popisana, a nova turistička ponuda kreirana i promovirana, sve to će doprinijeti jačanju informiranosti turista o ponudi prekograničnog područja i njegove prepoznatljivosti kao turističke destinacije. Također, doći će i do unaprjeđenja prekogranične suradnje među nositeljima aktivnosti ove regije i jačanja svijesti lokalnog stanovništva o značaju svestrane prekogranične razmjene. Ovo će doprinijeti da se potencijal prekogranične regije Bosne i Hercegovine i Crne Gore prepozna kao dio strategije ekonomskog razvoja.