ZASJEDALA VLADA FBiH: Oporavljamo se u odnosu na 'lockdown razdoblje' ali i dalje značajno kaskamo u odnosu na 2019.
Piše: Dragan Bradvica
Federalna vlada je prihvatila pregled naplate poreznih prihoda i doprinosa na teritoriji FBiH za srpanj 2020. godine iz kojeg je vidljiv oporavak naplate poreza u odnosu na 'lockdownrazdoblje' ali smo i dalje debelo ispod istog razdoblja prošle godine.
Tako je od neizravnih poreza prikupljeno 282 milijuna maraka što je u odnosu na lipanj veće za 49 posto ili za 92,8 milijuna maraka ali i za 10,5 posto ili za 33,2 milijuna maraka manje nego u srpnju 2019. Kada je riječ o raspodjeli raspoloživih prihoda od neizravnih poreza korisnicima u FBiH, u srpnju su proračunu raspoređena 102 milijuna maraka, što je 12 milijuna manje nego u istom mjesecu protekle godine. Ukupan dio prihoda za raspodjelu županijskim proračunima iznosio je 144,4 milijuna maraka i manji je 17 milijuna maraka. Raspoloživi prihodi od ovih poreza za raspodjelu općinskim/gradskim proračunima iznosili su 23,7 milijuna maraka, što je za 2,8 milijuna maraka manje u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
Prikupljanje poreza
Ukoliko gledamo dalje, ukupno naplaćeni prihodi od poreza na dobit na teritoriji FBiH u srpnju ove godine iznosili su 28,6 milijuna maraka i manji su za 11,7 posto ili za 3,8 milijuna maraka u odnosu na isti mjesec 2019.
Ukupni prihodi od poreza na dobit u FBiH iznose 213,7 milijuna maraka s padom od 12,1 posto ili za 29,4 milijuna maraka.
Ukupno uplaćeni prihodi od poreza na dohodak u julu 2020. godine su iznosili približno 35 milijuna maraka i u usporedbi s naplatom iz lipnja veći su za šest posto ili za nešto više od dva milijuna maraka. Nakon znatno smanjene naplate u aprilu, ovi prihodi se ponovo kreću uzlaznom putanjom, a izvršenje iz jula također ide u prilog trenutnom održavanju takvog toka.
U srpnju 2020. ukupna naplata prihoda po osnovu doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje, za zdravstveno i za osiguranje od nezaposlenosti iznosila je 329,3 milijuna maraka. Od toga se 298 milijuna maraka odnosi na izravne uplate obveznika, što je u usporedbi sa ostvarenjem iz srpnja 2019. manje za 1,2 posto ili za 3,6 milijuna maraka.
Zakon o fiskalnim sustavima
Vlada FBiH je, na sjednici u Mostaru, utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim sustavima. Naime, nakon višegodišnje primjene ovoga zakona iskazana je potreba za unaprjeđenjem sustava fiskalizacije s ciljem sveobuhvatnog načina evidentiranja prometa i omogućavanja slanja podataka o svakom pojedinačno ostvarenom prometu prema Poreznoj upravi sukladno tehnološkom razvoju povećane brzine prijenosa podataka i uvođenja 4G mreže u BiH. Jedno od novopredloženih rješenja odnosi se na obveznike fiskalizacije, te je proširen obuhvat poslovnih subjekata i poduzetnika koji posluju gotovinom. Izuzeti su poslovni subjekti i poduzetnici koji obavljaju djelatnosti oslobođene plaćanja PDV-a ukoliko ne posluju s gotovinom.
Također je izuzeta trgovina na veliko s obzirom da se, sukladno propisima o unutarnjem platnom prometu, plaćanje vrši bezgotovinski, što je bio i prijedlog poslodavaca. Izuzetak se odnosi i na organizatore igara na sreću koji su putem posebnog IT sustava povezani s Poreznom upravom.Novo je i to što će putem fiskalnih uređaja biti evidentiran promet na koji se ispostavljaju PDV fakture (plaćanje i oslobađanja) pri čemu je uspostavljena izravna veza ovog sa Zakonom o PDV-u.Predložena su nova i zakonska rješenja mehanizma nadzora nad proizvođačima ili zastupnicima fiskalnih uređaja i serviserima. Uvedena je obveza dostavljanja jamstava od 300 tisuća maraka kao preventivnog mehanizma kontrole proizvođača ili zastupnika fiskalnih sustava u slučajevima kad ne ispunjavaju zakonske obveze, a koja će biti korištena za obeštećenje obveznika fiskalizacije koji su pretrpjeli štetu. Kaznena politika je uređena da preventivno djeluje na sve sudionike u procesu fiskalizacije. U proteklom razdoblju se pokazalo da novčane kazne nisu dovoljno visoke. Stoga su iznosi prekršajnih novčanih kazni povećani sukladno Zakonu o prekršajima FBiH.
Gabrić i Žulj v. d. članovi NO Hrvatske telekomunikacije Mostar
Vlada FBiH dala je prethodna suglasnost za razrješenje vršitelja dužnosti članova Nadzornog odbora Binas d.d. Bugojno i za imenovanje Mersihe Alagić i Mehrida Omerinovića za članove ovog NO, na razdoblje od četiri godine.
Nadzornom odboru Sarajevoputevi d.d. Sarajevo Vlada je dala prethodnu suglasnost za imenovanje Nataše Fazlić za članicu Uprave Društva - direktoricu, na razdoblje od četiri godine.
Prethodne suglasnosti dane su Nadzornom odboru JP Željeznice FBiH za donošenje odluka o imenovanju Enisa Džafića za generalnog direktora - predsjednika ovog poduzeća, na razdoblje od četiri godine, te o razrješenju vršiteljedužnosti članova Uprave ovog poduzeća.
Zbog isteka mandata, dana je prethodna suglasnost za razrješenje članova Nadzornog odbora Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, a za vršitelje ovih dužnosti imenovani su Dragan Gabrić i Kristina Žulj, do okončanja natječajne procedure, a najduže do tri mjeseca.
Prihod namjenske industrije u 2019. iznosio 305.183.891 maraka
Vlade FBiHusvojila je i izvješće Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o poslovanju gospodarskih društava namjenske industrije u FBiH za 2019. Namjenska industrija u FBiH je prošle godine ostvarila ukupan prihod od 305.183.891 maraka, a prihod od izvoza 236.689.313 maraka. Ukupni troškovi iznosili su 262.045.112 maraka. Ova gospodarska društva lani su ostvarila dobit od 43.110.524 maraka, a na kraju 2019. zapošljavala su 3.513 radnika Ukupna potraživanja iznosila su 114.818.180 maraka, a ukupne obaveze (dugovanja) 195.216.154 maraka. U 2019. je vrijednost kapitala društava namjenske industrije povećana za 34.856.982 maraka u odnosu na stanje od 31. prosinca 2018., a na svakih 100 maraka rashoda ostvarila su 116 maraka prihoda. Sva ova društva lani su poslovala pozitivno, a Igman d.d. Konjic i BNT-TMiH d.d. Novi Travnik ostvarili i znatno bolje rezultate u odnosu na 2018.