Zašto je Vlada HNŽ-a bez mišljenja o konstitutivnosti Srba?

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije danas je trebala dati mišljenje o izmjenama Ustava HNŽ kako bi se konačno riješilo pitanje konstitutivnosti Srba, ali to se nije dogodilo, jer ministri iz SDA nisu htjeli podržati prijedlog koji je na dnevni red stavio predsjednik Vlade HNŽ Nevenko Herceg, piše topportal.
Herceg je, naime, na dnevni red stavio inicijativu Kluba zastupnika HDZ-a u Skupštini HNŽ za promjenu Ustava ove županije, kojim bi bila riješena konstitutivnost srpskog naroda.
Kada je ova točka došla na dnevni red ministri iz SDA su ‘izvukli’ amandmane SDA, odnosno Kluba zastupnika Bošnjaka u prethodnom sazivu i Kluba zastupnika Srba, a koji se odnose na konstitutivnost srpskog naroda i ravnopravnu upotrebu srpskog jezika.
Topportal se poziva na izvor iz Vlade i navodi da su ministri iz SDA tvrdili da nemaju ništa protiv da se usvoji konstitutivnost Srba, ali da žele da to ne bude inicijativa HDZ-a, već da se usvoje amandmani iz 2017.
”Međutim ti amandmani Kluba Bošnjaka iz 2017. ne odnose se samo na konstitutivnost Srba, već na još niz stvari u Ustavu, a prije svega bosanski jezik, koji ne postoji u Ustavu HNŽ, već se navodi bošnjački jezik. Oni su insistirali da se sve riješi u paketu. To je otvorilo raspravu i neslaganje” - piše topportal
Predlagalo se da se Vlada izjasni samo o konstitutivnosti Srba i da to bude zajednička inicijativa i Hrvata i Bošnjaka, a da se bošnjački, odnosno bosanski jezik i ostale izmjene rješavaju na nekoj drugoj sjednici, međutim ministri iz SDA to nisu prihvatili.
Nakon što se nije došlo do rješenja, predsjednik Vlade Nevenko Herceg nije želio stavljati točku na izjašnjavanje, već je predložio da se na nastavku sjednice u idućoj sedmici pokuša doći do rješenja.
Treba podsjetiti i na to da je godinama unazad HDZ bio protiv usvajanja konstitutivnosti Srba u ovom kantonu kada je to predlagao Klub Bošnjaka i jedna poslanica iz srpskog naroda. U paketu s konstitutivnosti Srba bio je i bošnjački/bosanski jezik, no HDZ jednostavno ovo pitanje nije želio ni staviti na dnevni red Skupštine, piše topportal.