Zatraženo da se kolegice koje su veličale ratne zločince isključi sa studija
Studenti Fakulteta kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija Univerziteta u Sarajevu održali su u četvrtak prosvjedni skup, upriličen u povodu sramotnog ponašanja njihovih kolegica koje su 11. srpnja, na godišnjicu srebreničkog genocida, na društvenim mrežama veličale ratne zločince.
Kako su naveli, taj slučaj nije izoliran te je sličnih provokacija bilo i 9. siječnja, kada RS obilježava svoj sporni Dan. Slučaj je, dodali su studenti, prijavljen Fakultetu, no nitko nije snosio odgovornost.
Provokacije i na 9. siječanj
Iz Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS) poručili su da ovaj put neće dozvoliti da šovinizam i fašizam ostanu zataškani dok je predsjednik SPUS-a Fauk Dević poručio da je jedina primjerena sankcija studenticama isključenje sa studija.
- Mi u ovoj situaciji, na dan kada smo obilježavali najbolniju točku našeg, bošnjačkog naroda, imamo pojedine studente koji udaraju u tu našu najbolniju točku. To su stvari čije dešavanje ne smijemo prihvatiti na našem Univerzitetu. Ovo trebaju biti akademski građani, zamislite kakvi će biti akademski građani koji ne poštuju zakone ipovijesne činjenice, koji ne poštuju svoje sugrađane koji su 11. srpnja bili u velikom emotivnom bolu, rekao je Dević i najavio da će SPUS tražiti najstrože sankcioniranje kroz sva tijela te će pratiti razvoj ovog slučaja.
U osvrtu na tvrdnj estudenata da je bilo provokacija i 9. siječnja, ali da Fakultet nije reagirao, rekao je da su upoznati s tim.
- Neki studenti su za 9. siječanj imali izlete šovinizma i fašizma, tražili smo kazne i tražimo ih i danas. Fakultet je prošli put dopustio da se to zataška, ovaj put se to neće desiti, poručio je Dević.
Dekan Fakulteta kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija Jasmin Ahić rekao je da je dan ranije poduzeo aktivnosti koje su u njegovoj nadležnosti i dodao da je pokrenut postupak disciplinske odgovornosti studentica.
- Jučer, nakon prijava od strane studenata Fakulteta meni, kao dekanu, o nemilom događaju koji se, navodno, desio na društvenim mrežama, ja sam kao dekan poduzeo aktivnosti koje su u mojoj nadležnosti za utvrđivanje činjeničnog stanja. Kontaktirao sam studenta-prodekana s kojim ću održati sastanak zajedno sa studentima koji su podnijeli prijavu. Pokrenut je postupak disciplinske odgovornosti, po okončanju kojeg ćemo javnosti priopćiti odluku disciplinske komisije o eventualnim sankcijama, naveo je Ahić uz napomenu da će, obzirom na osjetljivost slučaja, sav materijal proslijediti nadležnom tužiteljstvu.
On je, na upitan je li i ranije bilo ovakvih slučajeva, odgovorio negativno.
MUP-a SŽ-a: Obaviješteno Tužiteljstvo BiH
Uprava policije MUP-a Sarajevske županije (SŽ) istim je povodom priopćila da je zaprimila više prijava nakon što je studentica Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu na društvenim mrežama veličala ratne zločince i širila mržnju 11. srpnjla, na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici. Iz MUP-a SŽ-a dodaju i da je o slučaju obaviješteno Tužiteljstvo BiH.
- Obaviješten je dežurni tužitelj Tužiteljstva BiH, koji se izjasnio da se navedeni događaj kvalificira kao kazneno djelo 'Izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti' te da se cjelokupan operativni materijal dostavi u nadležnost Tužiteljstva BiH, stoji u priopćenju.
Podsjetimo, 11. srpnja, na datum koji je proglašen Danom žalosti u FBiH u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, jedna od dvije studentice, kako je zabilježeno screenshotom, je u majici s likom četničkog vojvode Mitra Maksimovića podigla tri prsta. "Story", odnosno svoju Instagram priču, objavila je u vidu opcije "bliski prijatelji", kojom dozvoljava da njena objava bude vidljiva samo određenim ljudima.
Druga studentica je objavila fotografiju Ratka Mladića uz tekst "Osuđen na besmrtnost. Bio si i ostat ćeš naš heroj". Neke njihove kolege s fakulteta i prijatelji su, navodno, na ove objave reagirtali, na što je jedna od studentica odgovorila "Ma nek' smo vas pobili".