Žele u Europu, a za Dan neovisnosti udaraju po europskim dužnosnicima
Dodik europarlamentarce usporedio s alkoholičarima koji piju ispred trgovine i pričaju o teorijama zavjere
Piše: Dragan Bradvica
Bosna i Hercegovina je jedina država aspirantica za članstvo u Europskoj uniji koja još uvijek nema zeleno svjetlo za otvaranjem pregovora (ukoliko izuzmemo Kosovo koje još uvijek nije ni priznato od strane pet država članica Unije). Sama ta činjenica govori gdje smo danas i kako nas gleda razvijeni Zapada. Ukoliko krajem ovog mjeseca i dobijemo odobrenje Europskog vijeća za početak pregovora o članstvo to sasvim sigurno neće biti zbog bilo kakvog napretka u BiH, nego raznoraznih geopolitičkih okolnosti.
A u kakvoj žabokrečini živimo vidjelo se i u petak kada BiH slavi Dan neovisnosti, a alfa i omega države u ovom mandatu Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i SNSD-a, upravo taj dan šalje nove otrovne strelice prema Uniji, partnerima u BiH…
Opet opleo po europskim dužnosnicima
Tako naglašava kako je 'odlazeći saziv Europskog parlamenta pozvao na uvođenje sankcija protiv njega jer uporno u BiH insistira na onome na čemu je i EU sazdana - na mnogo razgovora i dogovora kako bi se postigao konsenzus i dogovorila rješenja'. Ukoliko je vrhunac političkog umijeća tih europarlamentaraca predlaganje sankcioniranja stava i slobodne misli, onda su, kaže Dodik, definitivno promašili zanimanje.
- Poštovana gospodo, govorite i sudite o BiH, a nikada niste kročili u nju. Ne znate njenu povijest, nasljeđe, odnose. Politiku vodite na osnovu naslova u novinama i tabloidima. Neodoljivo podsjećate na one što ispred trgovine piju pivo i samouvjereno pričaju o svemiru na osnovu teksta pročitanog u 'Mikijevom zabavniku', naveo je Dodik na društvenim mrežama. Nadalje, upitao ih je što je destabilizirajuće u stavu da se moraju poštovati Daytonski sporazum, Ustav, međunarodno pravo, Povelja UN?
- Je li i vi, po ugledu na sarajevske tužitelje i suce, promovirate da je poštovanje Ustava i zakona kažnjivo, a njihovo kršenje poželjno ponašanje? O kojem secesionizmu govorite?, upitao je predsjednik Srpske. Ističe kako je današnja BiH plod ugovora RS-a i Federacije.
- Zar nije evropski standard da kada jedna strana ne poštuje ugovor, druga može zatražiti raskid. Nikada za RS nisam tražio ništa što joj Daytonskim sporazumom ne pripada, ali da ne pristaje na manje od onoga što joj pripada. Neki drugi su umislili da će BiH biti veća ako RS bude manja. Glasovi koji su insistirali da se pitanje sankcija nađe u rezoluciji bi takve sankcije uveli i liderima zemalja EU iz istih razloga, ali ne mogu. Obilježje neiskusnih ili kratkovidih političara je da stvari promatraju crno-bijelo i pribjegavaju jednostavnim rješenjima, naveo je Dodik.
Europski put
Uz sve to, podcrtava kako RS i njeni kadrovi, prema svim izvještajima Europske komisije, najviše uradili na tome da se BiH približi otvaranju pregovora s EU. Dodaje kako bi bilo pošteno da su pojedinci iz Europskog parlamenta to primijetili i još poštenije da su osudili dolazak diplomata iz zemalja koje nemaju nikakve veze sa BiH i EU i koji pritišću partnere da ne pristaju na dogovore u vezi s europskim zakonima.
- No dobro, u onome što nisu napisali, definirali su sebe, a u onome što su napisali, definirali su svoje frustracije. Kao i sa brojnim drugim liderima na koje vrše pritisak, ni sa mnom im to neće proći, ustvrdio je Dodik.
Poručuje kako to zna i RS i da je zato njen demokratski izabrani predsjednik.
- Nikada ni pred jednim pritiskom neću odustati od svojih zakletvi, zaključuje Dodik.