Dnevni.ba - PRELOADER

Zelenski dao ogroman intervju, poslao oštru poruku EU, rekao što će ponuditi Rusiji

3 h 58 min


Zelenski dao ogroman intervju, poslao oštru poruku EU, rekao što će ponuditi Rusiji
Volodimir Zelenski

AKO DONALD Trump povuče američku podršku Ukrajini, Europa sama neće moći popuniti tu prazninu, upozorio je Volodimir Zelenski uoči, kako smatra, svog najvažnijeg diplomatskog posjeta od početka ruske invazije prije tri godine.

"Postoje glasovi koji tvrde da bi Europa mogla ponuditi sigurnosna jamstva bez Amerikanaca, a ja uvijek kažem – ne", rekao je ukrajinski predsjednik u jednosatnom intervjuu za Guardian u predsjedničkoj zgradi u Kijevu. "Sigurnosna jamstva bez Amerike nisu prava sigurnosna jamstva", dodao je.

"Oni koji nam pomažu spasiti Ukrajinu imat će priliku sudjelovati u njezinoj obnovi, zajedno sa svojim tvrtkama i ukrajinskim tvrtkama. O svim tim detaljima spremni smo razgovarati", rekao je.

Zelenski će ovoga tjedna otputovati na Münchensku sigurnosnu konferenciju, gdje očekuje susret s američkim potpredsjednikom J.D. Vanceom, jednim od najneprijateljskije nastrojenih članova Trumpova unutarnjeg kruga prema Ukrajini. Na prošlogodišnjoj konferenciji Vance, tada senator, odbio je susret sa Zelenskim, a ranije je izjavio kako ga "ne zanima previše što će se dogoditi s Ukrajinom, na ovaj ili onaj način".

Zelenski također planira sastanke s drugim članovima Trumpova tima te utjecajnim senatorima u Münchenu, no "još nema dogovoren datum" za susret s Trumpom, rekao je, premda njegov tim radi na tome. Trump je tijekom vikenda izjavio kako će se "vjerojatno" sastati sa Zelenskim ovoga tjedna, a moguće je da ukrajinski predsjednik iz Münchena odleti u Washington.

"Nadamo se da će naši timovi dogovoriti datum i plan sastanaka u SAD-u; čim to bude dogovoreno, spreman sam", kazao je.

Tijekom intervjua, koji je održan u ponedjeljak poslijepodne u raskošno uređenoj sobi unutar strogo čuvane administrativne zgrade u središtu Kijeva, Zelenski je prelazio s ukrajinskog na engleski kako bi naglasio ključne poruke.

U prvoj fazi ruske invazije njegove su komunikacijske vještine i strastveni pozivi potaknuli zapadne lidere da, premda nerado, podrže Ukrajinu oružjem i financijskom pomoći. No sada se Zelenski suočava s novim izazovom – glavnim skeptikom u vezi s nastavkom podrške Kijevu na čelu najvažnijeg ukrajinskog saveznika.

"Ne govorimo samo o sigurnosti, već i o novcu..."
U intervjuu za Fox News emitiranom u ponedjeljak navečer, Trump je izjavio da je SAD potrošio stotine milijardi dolara na Ukrajinu u posljednjih nekoliko godina. "Možda će postići dogovor, možda neće. Možda će biti ruska, možda neće, ali uložili smo sav taj novac, i rekao sam da ga želim natrag", rekao je Trump.

Zbog toga je, uz Zelenskijeve već poznate poruke o geopolitičkim i moralnim rizicima dopuštanja Rusiji da prevlada, sada dodana i nova poruka, skrojena po mjeri američkog predsjednika. Ključna je ideja da će SAD dobiti prioritetan pristup ukrajinskim "rijetkim zemnim metalima", što je izazvalo Trumpov interes, pa je tu temu spominjao nekoliko puta u nedavnim medijskim nastupima.

Zelenski je rekao kako je tu ideju iznio Trumpu još u rujnu, kada su se sastali u New Yorku, te da planira predstaviti "detaljniji plan" mogućnosti za američke tvrtke u poslijeratnoj obnovi Ukrajine i eksploataciji ukrajinskih prirodnih resursa.

Ukrajina ima najveće rezerve urana i titana u Europi, rekao je Zelenski, naglasivši kako "nije u interesu Sjedinjenih Država" da te rezerve dospiju u ruske ruke i budu potencijalno podijeljene sa Sjevernom Korejom, Kinom ili Iranom.

"Ne govorimo samo o sigurnosti, već i o novcu... Vrijedni prirodni resursi koje možemo ponuditi našim partnerima mogućnosti za ulaganja koje prije nisu postojale... Za nas to znači nova radna mjesta, a za američke tvrtke profit", rekao je.

Ključna uloga američke vojne pomoći
Zelenski je istaknuo kako je za sigurnost Ukrajine ključno da se nastavi američka vojna pomoć, navodeći primjer američkih sustava protuzračne obrane Patriot. "Samo Patriot može nas zaštititi od svih vrsta projektila. Postoje i drugi sustavi u Europi, ali oni ne mogu pružiti potpunu zaštitu. Već i iz ovog malog primjera vidi se da bez Amerike sigurnosna jamstva ne mogu biti potpuna", kazao je.

Prvi tjedni Trumpova predsjedništva već su donijeli mnogo zabrinutosti Ukrajincima. Globalna obustava USAid projekata, koja je u Ukrajini zaustavila stotine organizacija koje su radile na različitim područjima, od pomoći ratnim veteranima do škola i skloništa, izazvala je nemir. Trump je također u intervjuu za New York Post tijekom vikenda priznao kako je već razgovarao s Putinom telefonom u pokušaju da započne pregovore. Na pitanje koliko puta, odgovorio je: "Bolje da ne kažem."

Ne želi kritizirati Trumpa
Zelenski je rekao kako je vrlo važno da se američki predsjednik prvo susretne s ukrajinskom delegacijom prije nego što se sastane s Putinom, ali nije želio kritizirati Trumpa zbog njegovih nejasnih izjava. "Očito ne želi da svi znaju detalje, a to je njegova osobna odluka", rekao je.

Zelenski je navikao na pažljivo ophođenje prema Trumpu; ubrzo nakon što je 2019. izabran za predsjednika, nevoljko je uvučen u dramu oko američkog opoziva zbog telefonskog razgovora između njih dvojice. Sada se ponovno nalazi na diplomatskoj žici, a opstanak Ukrajine potencijalno ovisi o odluci američkog predsjednika o nastavku podrške, prenosi Index

Govoreći o obustavi USAid programa, Zelenski je rekao: "Nećemo se žaliti što su neki programi zamrznuti, jer nam je najvažnija vojna pomoć, i ona je sačuvana, na čemu sam zahvalan... Ako američka strana ima mogućnosti i želje nastaviti svoju humanitarnu misiju, mi smo za to u potpunosti otvoreni, a ako ne, pronaći ćemo vlastiti izlaz iz ove situacije."

Trumpove javne izjave o Ukrajini do sada su bile fragmentirane i često proturječne, ali jedna se tema ističe – dok želi postići dogovor za okončanje rata, smatra da bi Europa trebala biti odgovorna za održavanje mira nakon toga.

O Macronovoj ideji
Kao odgovor na to, francuski predsjednik Emmanuel Macron predložio je ideju europskih mirovnih snaga koje bi se mogle rasporediti u Ukrajini nakon mogućeg prekida vatre. Zelenski je rekao da bi takva misija mogla uspjeti samo ako bi bila provedena u velikom opsegu.

"Kada je riječ o Emmanuelovoj ideji, ako je to dio sigurnosnog jamstva, onda da, ako bi bilo 100-150 tisuća europskih vojnika, onda da. Ali čak ni tada ne bismo bili na istoj razini s ruskom vojskom koja nam se suprotstavlja", rekao je.

Europa je još daleko od dogovora o raspoređivanju borbenih snaga u Ukrajinu, poteza na koji Putin vjerojatno ne bi pristao tijekom pregovora. Zelenski je rekao kako bi neka blaža mirovna misija vjerojatno bila neuspješna, osim ako ne bi imala garancije da će se suprotstaviti Rusiji ako Moskva obnovi neprijateljstva.

"Bit ću iskren s vama, ne mislim da su UN-ove trupe ili bilo što slično ikada ikome stvarno pomogli u povijesti. Danas ne možemo uistinu podržati tu ideju. Mi smo za mirovni kontingent ako je dio sigurnosnog jamstva, ali ponovno naglašavam da je to bez Amerike nemoguće", dodao je.

Rekao što planira ponuditi Rusiji
Ako Trump uspije dovesti Ukrajinu i Rusiju za pregovarački stol, Zelenski je rekao kako planira Rusiji ponuditi jednostavnu razmjenu teritorija, odustajući od zemlje koju je Kijev držao u ruskoj Kurskoj oblasti od početka iznenadne ofenzive prije šest mjeseci.

"Zamijenit ćemo jedan teritorij za drugi", rekao je, ali je dodao kako ne zna koji bi dio okupiranog teritorija Ukrajina zatražila zauzvrat. "Ne znam, vidjet ćemo. Ali svi naši teritoriji su važni, nema prioriteta", kazao je.

Kako se Zelenski okreće pridobivanju Trumpove podrške, rekao je kako je još prerano za konačne ocjene prethodne administracije. Odnosi između Kijeva i Washingtona navodno su bili sve hladniji dok je Zelenskijev tim postajao frustriran Bidenovim fokusom na upravljanje rizicima eskalacije.

Na pitanje misli li da će Biden u povijesti biti zapamćen kao čovjek koji je pomogao spasiti Ukrajinu ili kao onaj koji je prekasno odgovorio na izazov iz Rusije, Zelenski se nasmijao i rekao kako je "vrlo teško" to sada procijeniti.

Kritizirao je Bidenovu početnu nevoljkost da Ukrajini osigura oružje – "ta nesigurnost je dala Rusiji dodatno samopouzdanje" – ali je dodao kako je Ukrajina zahvalna za svu pomoć koja je uslijedila.

Konačna ocjena, rekao je, pojavit će se tek s vremenom: "Povijest pokazuje da postoje mnoge stvari koje ne znate – što se događalo iza kulisa, kakvi su pregovori vođeni... Teško je sve to danas ocijeniti jer ne znamo sve. Kasnije ćemo znati, znat ćemo sve."

Vijesti iz svijeta


J.D. VANCE

Vance upozorio Europu da bi pretjerana regulacija mogla ugušiti vještačku inteligenciju

Potpredsjednik Sjedinjenih Država J.D. Vance upozorio je Evropljane da bi njihova, kako je rekao,...

46 min

MAĐARSKA

POTVRDILA POLICIJA: Pronađena tijela sestara iz Mađarske koje su nestale u Škotskoj

Tijela pronađena u rijeci Dee u Aberdeenu potvrđena su kao tijela nestalih sestara Elize i Henrie...

1 h 3 min

GAZA

UN: Od prekida vatre u Gazu ušlo više od 12.000 kamiona pomoći. Hamas: Nije ni 5000

UJEDINJENI narodi priopćili su danas da se dotok pomoći u Pojas Gaze značajno povećao otkako je s...

1 h 18 min