Zenički zatvor bio je upozoren na bijeg osuđenika: Skidanje nanogice aktivira alarm u KPZ-u
Nedavna reakcija Kaznenopopravnog zavoda (KPZ) Zenica otkrila je bijeg osuđenika H. M., koji je, kako su naveli, 10. ožujka 2020. godine pobjegao iz kućnog zatvora tako što je prekinuo remen narukvice za elektronski nadzor.
Odmah se znalo da je H. M. u bijegu pa je za njim raspisana potjernica. Međutim, tek je prije nekoliko dana uhićen u Sarajevu, gdje se starijim osobama lažno predstavljao kao zaposlenik „Telemacha“ te im krao novac i vrijedne stvari iz stana. U unajmljenoj sobi u jednom sarajevskom hotelu policija je pronašla ukradene stvari.
Na koji način je uspio prekinuti remebn narukvice ili nanogice, kako se ovaj elektronski uređaj još naziva, nismo uspjeli dobiti odgovor, jer, kako su rekli za Avaz stručnjaci za ovu oblast, ona je izrađena od posebnog materijala.
Remen nanogice je izrađen od plastične čvrste mase prožete zaštitnim nitima. Stručna osoba nanogicu postavlja zatvoreniku specijalnim kliještima i ona se zaptiva.
- Bilo je slučajeva da su pojedini uspijevali izvući nogu, ali i tada se oglasio alarm. Nanogice imaju sigurnosni štift te se na svaki pokušaj skidanja, uništavanja, kao i prenošenja na neku drugu osobu, oglasi alarm i sistem to registrira - pojasnio je stručnjak.
Inače, nanogica je samo dio kompleta uređaja za elektronski nadzor. Osim toga, postoji i baza koja se postavlja u stan i ne smije se pomjerati jer se to odmah registrira. Nanogice elektronski nadziru kaznenopopravni zavodi i kada se uključi alarm, zatvorski policajci odlaze na adresu stanovanja i obavještavaju nadležnu policijsku upravu.
U KPZ-u Sarajevo postoji 24-satni nadzor svih osuđenih osoba kojima je Sud odredio nanogicu. Također imaju i specijalno vozilo koje kruži i provjerava osobe s nanogicama.
Kućni zatvor s elektronskim nadzorom se može odrediti samo osobama osuđenima na kaznu zatvora do jedne godine. Ukoliko dođe do zloupotrebe, osuđenik automatski biva vraćen u zatvor na izdržavanje preostalog dijela kazne.
Osobama osuđenim za nasilje u obitelji ne može se odrediti kućni zatvor.
Odmah nakon implementacije projekta 250 osuđenih osoba u KPZ-u Sarajevo dobilo je narukvice.
U Županiji Sarajevo, kako saznaju, još nije uspostavljen sistem kućnog pritvora s nanogicom za osobe koje su samo osumnjičene, jer su te nanogice koncipirane po drugačijem sistemu, a za implementaciju su potrebna višemilijunska sredstva. Narukvice ili nanogice za kućni pritvor trebaju imati GPS uređaj, sličan onom koji se koristi za mobitele.