ŽIVOT BROJNIH RADNIKA U BiH: Nemaju plaće, troškove prijevoza, ne mogu uvezati radni staž, nemaju zdravstveno…
Piše: Dragan Bradvica
Dok je Bosna i Hercegovina okovana saharskim vrućinama, dok su naše velebne vlasti na odmorima (ili u bojkotu) obični žitelji i radnici svaki dan vode žestoku borbu za koricu kruha.
Ove godine mnogi od njih već su bili na ulicama pokušavajući i na taj način ukazati na stanje u zemlji, ali značajnijih promjena nije bilo.
S obzirom na to, čini se kako nas nakon vrelog ljeta čeka i još vrelija jesen jer nas očekuju raspleti (ili dodatni zapleti) brojnih političkih tema ali i sve izgledniji česti masovni prosvjedi obespravljenijih radnika, sindikata, domaćih proizvođača… Država koja već dugi niz godina srlja iz krize uz krizu vrlo brzo bi mogla doživjeti kulminaciju takvog stanja.
Veliki problemi
U srijedu su tako ispred zgrade Vlade Federacije izašli radnici tvrtke 'Zrak' koji su zbog nezadovoljni neispunjavanja obaveza uprave prema njima.
Ključni zahtjevi radnika su trenutno isplaćivanje zaostalih potraživanja, plaća i doprinosa te ostavka direktora 'Zraka' Isme Habibovića i Nadzornog odbora. Potpredsjednik Sindikalne organizacije 'Zraka' Mirsad Ademović novinarima je kazao kako su oni u štrajku već deset dana.
- Jedan od razloga su neisplaćene plate i doprinosi, mi i danas ne možemo knjižicu ovjeriti. Za zdravstveno 'Zrak' ima dužan 360 tisuća maraka. Nekada je bio neki dogovor sa Zavodom za javno zdravstvo pa smo mogli ovjeriti knjižice, ali više ne možemo, a mnogo je radnika koji primaju stalne terapije.
Nadalje, duguju nam dvije plaće i dva topla obroka i naknade za prijevoz. Isto tako, imamo i ljude koji su ostvarili pravo na mirovinu i ne mogu ga realizirati. Među trenutno uposlenim imamo 27 radnika koji potražuju isto. Radnici ne traže novac s kamatama, odriču se kamata. Sa 4.300 radnika smo došli na 120 i to ne mogu da zadrže, upozorava Ademović.
Vrlo jasno upozorava kako postoje indicije da je izvršena velika pljačka, da se izdaje imovina i rasprodaje po bagatelnim cijenama.
Radikalnije mjere
- Ja sam prije tri godine predao kaznenu prijavu u MUP SŽ-a i nitko ništa nije poduzeo. Prije pola godine je kolega u SIPA-u odnio papire i SIPA još nije ništa poduzela. Imamo indicije da je počinjen veliki kriminal u 'Zraku'. Niko nam se nije obratio, jedino imamo podršku našeg granskog sindikat, pojašnjava Ademović.
Radnici naglašavaju kako je 'Zrak' prije rata bio veliki gigant u proizvodnji te da je sunovrat krenuo od 1996. U posljednjih pet godina, kažu, sve je kulminiralo.
Kako kažu radnici, ukoliko se ništa ne dogodi, morat će ići u radikalnije mjere kao što je štrajk glađu.
Džindić: Krucijalno riješiti dug prema radnicima i umirovljenicima
Nermin Džindić, federalni ministar industrije, energije i rudarstva, održao je sastanak s predstavnicima aktualnih i bivših radnika 'Zraka' i konstatirao kako postoje dva velika problema – dug prema radnicima i umirovljenicima koji je nastao još 2002., i dug prema Poreznoj upravi FBiH. Prioritet će biti potraživanja radnika, a nakon toga i pitanje poreza nakon čega bi tvrtka mogla normalno funkcionirati po tržišnim osnovama.
- Dogovorili smo nekoliko stvari. Zahtjevi sindikata radnika su vrlo jasno – smjena aktualnog direktora i Nadzornog odbora, imenovanje v. d. direktora i NO kako bi se s novom upravom počeli rješavati problemi. O tome će Vlada FBiH raspravljati na prvoj narednoj sjednici. Prije toga radi se na pripremi dokumentacije kako bi se problemi radnika i umirovljenika što prije riješili, ali i dugovanja prema Poreznoj upravi FBiH. Mišljenja sam da nakon rješavanja ova dva krucijalna problema tvrtka 'Zrak' ima perspektivu i svjetlu budućnosti, rekao je Džindić.
Bajro Melez, predstavnik Sindikata metalaca FBiH, kazao je da je direktor 'Zraka' najmanje pet puta davao ostavku, a nadzorni odbor je nije prihvaćao i to je trajalo do u nedogled.
- Ovaj put su radnici bili i traže da se prihvati smjena direktora te zahtijevaju smjenu nadzornog odbora koji su doveli firmu do ove situacije u kojoj se nalazi. Posebno moram naglasiti da radnici traže da SIPA uđe u tvrtku i utvrdi njeno poslovanje u prethodnom periodu. Na ovom sastanku smo utvrdili prioritet da se sa novom upravom prvo isplate potraživanja radnika, poručio je Melez.