Zlikovci i danas na slobodi, optužnica nema
Polaganjem cvijeća na mjestima stradanja, minutom šutnje ili molitvom, brojna izaslanstva, te članovi obitelji ubijenih, obilježili su tri desetljeća od strašnog zločina nad civilima hrvatske i bošnjačke nacionalnosti na Uborku i Sutinu kod Mostara.
Ubijeno je ukupno 114 osoba, koje su potom bačene u prvu masovnu grobnicu koja je otkrivena u Bosni i Hercegovini tijekom rata u našoj zemlji.
- Smatramo da kultura sjećanja mora postojati i na institucionalnoj razini. Pokrenuli smo stoga inicijativu da 13. lipanj bude Dan civilnih žrtava rata Grada Mostara, a inicijativu je jednoglasno podržalo Gradsko vijeće, te će ona će zaživjeti na jednoj od narednih sjednica. Od naredne godine će 13. lipanj biti Dan civilnih žrtava rata Mostara, izjavio je Adnin Hasić, predsjednik Udruge obiteljistradalih na Uborku i Sutini.
Borba za pravdu
Upozorio je kako obitelji već tri decenije čekaju da Tužiteljstvo i Sud procesuiraju odgovorne.
- Pouzdano znamo da je dvanaest osumnjičenih umrlo, umiru i svjedoci te stoga koristim ovu priliku da još jednom pozovem institucije da pred lice pravde izvedu odgovorne za zločin na Uborku i Sutini, naglasio je Hasić.
Sanela Kuko je bila djevojčica kada su je razdvojili od djeda i oca, koji su dan kasnije ubijeni. Imala je samo 13 godina dok je gledala kako zlikovci odvode djeda i oca koje kasnije nikad nije vidjela.
- Bili smo u kućama u Zaliku pred akciju oslobođenja lijeve obale Mostara. U skloništu su razdvojeni muškarci, te odvedeni i ubijeni. Zreli smo, prošli smo traume, ali ostajemo da se borimo za pravdu. Ratni zločin ne zastarijeva, a mi pozivamo tužiteljstva da se aktivno uključe, jer postoje relevantna svjedočenja koja mogu dovesti do presuda, kazala je Kuko.
Tijekom jučerašnjeg obilježavanja pročitan je potresni iskaz preživjelog svjedoka Redže Karišika, što je bio posebno emotivan trenutak. Na poseban ga je način doživio gradonačelnik Mostara Mario Kordić, koji je prvi položio vijence pored spomenika stradalima.
- Ne može to proći bez velikih emocija. Potresen sam i ja, ali mi je jako drago što je danas tu bilo mnogo udruga, ljudi i svjedoka koji su se prisjetili svega što se desilo. I poslali smo poruku da nema većeg ili manjeg zločina. Zločini su se dešavali na sve tri strane. Ovo je dobar put da jedni drugima pogledamo u oči i izvinimo se za sve što se dešavalo. Tako ćemo lakše izgraditi budućnost za našu djecu i izvući snage da krenemo dalje, rekao je Kordić.
Izvršitelji zločina 13. lipnja 1992. godine bili su pripadnici Jugoslovenske narodne armije, rezervisti i pripadnici paravojnih formacija, potpomognuti mještanima srpske nacionalnosti. U vrijeme kada se zločin dogodio, jedinicama JNA komandovao je general Momčilo Perišić. Iako je procesuiran u Hagu, u optužnici protiv njega nije bio Uborak, pa za ovaj zločin do danas nažalost nitko nije odgovarao.
Zna se gdje su izvršitelji
Bez obzira na dokaze, iskaze svjedoka, među njima i onih koji su preživjeli strijeljanja, sudovi u Bosni i Hercegovini do danas nisu podigli nijednu optužnicu za ovaj zločin. Za članove obitelji stradalih ovakvo ponašanje tužiteljstava i sudova je neobjašnjivo, posebno znajući da je to bio prvi veliki zločin u Hercegovini. Poznato je, upozoravaju, gdje borave i šta danas rade nalogodavci i izvršitelji ovog zločina.
Pokrovitelj programa obilježavanja 30. godišnjice bio je Grad Mostar na čelu sa gradonačelnikom Mariom Kordićem, a program je podržala i Vlada Hercegovačko-neretvanske županije.
H. Ž.