Značajan pad izvoza i u EU i u CEFTA-u, a pada nam i zaposlenost

Piše: Dragan Bradvica
Ekonomski problemi u Bosni i Hercegovini više nisu nikakva novost nego, nažalost, kontinuitet. Svakodnevno izlaze statistički podaci koji potkrjepljuju gore navedeno. Tako je u petak i Agencija za statistiku BiH objavila podatke o vanjskotrgovinskoj razmjeni za razdoblje siječanj-rujan, a i oni pokazuju velike dubioze.
- U razdoblju siječanj-rujan 2023. godine izvoz je iznosio 12 milijardi 655 milijuna maraka, što je za 6,4 posto manje nego u istom razdoblju 2022. godine, dok je uvoz iznosio 20 milijardi 767 milijuna maraka, što je za 1,9 posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 60,9 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio osam milijardi 112 milijuna maraka, navodi se.
Vanjskotrgovinska razmjena
Izvoz u zemlje CEFTA je iznosio dvije milijarde 358 milijuna maraka, što je za 5,4 posto manje nego u istom razdoblju 2022., dok je uvoz iznosio dvije milijarde 438 milijuna KM, što je za šest posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 96,7 posto.
Izvoz u zemlje EU je iznosio devet milijardi 311 milijuna maraka, što je za 6,8 posto manje nego u istom razdoblju 2022., dok je uvoz iznosio 12 milijardi 172 milijuna KM, što je za dva posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 76,5 posto.
Sve ovo nije ništa neočekivano ako znamo kako naši najznačajniji vanjskotrgovinski partneri muku muče sa ekonomskim poteškoćama, pa čak i sa recesijom. Još krajem prošče godine gospodarstvenici su upozoravali kako im se narudžbe otkazuju i kako će doći u ogromne ekonomske probleme ako se u sve ne uključi država. Nažalost, država ne ad se nije uključila nego još uvijek nema niti reformi koje su davno obećane, a kamoli da govorimo o nekim novim ekonomskim mjerama. Zbog toga smo u situaciju da nam se stotine tvrtki gasi, a počinjemo muku mučiti i sa padom zaposlenosti.
Zaposlenost
- U kolovozu 2023. broj zaposlenih osoba u BiH iznosio je 843.876, a od toga 378.462 žena. U odnosu na srpanj 2023. broj zaposlenih osoba se smanjio za 0,5 posto, a broj zaposlenih žena se, također, smanjio za 0,7 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
I dalje uvjerljivo najviše naših žitelja radi u prerađivačkoj industriji, njih 170.150, te u djelatnostima trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala 152.209. Nažalost, plaće u ovim djelatnostima i dalje su mizerne što samo dodatno urušava ionako mali životni standard bh. žitelja.