Zrinjski: Kako se odvijala plemićka noć u Zenici... (video)

18 Svi 2023

Kao i prošle sezone, oba trofeja završila su u Mostaru, no ovog puta oba u rukama novog-starog prvaka, Zrinjskog. Zrinjskog koji je pobjedom 1:0 u zeničkom finalu Kupa BiH protiv Veleža osvojio svoju povijesnu prvu dvostruku krunu!

Zrinjski je zadržao stopostotan učinak u svojim finalima Kupa. Nakon što je osvojio ono igrano 2008., u kojem je na penale savladalo Slobodu, Plemstvo je jučer u Zenici srušilo gradskog rivala Velež i tako osvojilo prvu dvostruku krunu u povijesti kluba. Očekivano, bila je to tijesna utakmica, ali i duel u kojem je osmerostruki prvak BiH očekivano držao konce igre u svojim rukama kroz čitav susret, tako i četvrti put ove sezone pobijedivši u Mostarskom derbiju.

Rođeni bili bez Zvonića

Hadžikić, Zeljković, Pršeš, Hrkač, Anđušić, Šikalo, Haskić, Ćuković, Vehabović, Dejanović i Lauš krenuli su u derbi za Velež, starteri Zrinjskog bili su Marić, Memija, Barišić, Jakovljević, Ćorluka, Sučić, Ilinković, Ćuže, Ivančić, Tičinović i Bilbija. Rođeni su pored igrača koji su od ranije van stroja nije imao ni kapetana Denisa Zvonića, dok su Plemići bili jači za Tičinovića kojeg dva mjeseca nije bilo na terenu – što se jučer nije dalo primijetiti. Jer u prvom dijelu, u kojem se igralo vrlo oprezno i u kojem je Zrinjski inzistirao na posjedu, on je bio jedan od boljih pojedinaca na terenu. Ipak, prije njegovog udarca s distance iz 32. minute, kojeg skida Hadžikić, najprije je po Crvene opasan bio Ćorluka koji je nakon kornera u 19. minuti snažno šutirao glavom, ali pravo u Veležovu 'jedinicu'. Generalno ipak bolje poluvrijeme Zrinjskog naglašeno je još šansom Bilbije, koji u 42. minuti nakon kornera tuče pored gola Rođenih.

Ćorluka – Ćuže - gol

U sličnom ritmu ušlo se u nastavak, ali 52. minuta sve mijenja – nakon prekršaja koji je izborio Sučić, a izveo Ivančić, obrana Veleža traljavo je reagirala na par lopti, nakon čega je Ćorluka sjajnom asistencijom s lijeva na drugoj vratnici pronašao Ćužu, a ovaj zabio i bijeli dio publike bacio u trans. Velež je pokušao brzo uzvratiti, ali osim snažnog udarca Halilovića koji završava u bloku Ćorluke, Rođeni u tom periodu više nije mogao. Uskoro je struka Zrinjskog povukla i prve poteze, iz igre izvukla Tičinovića i Ivančića te vezu osvježila Malekinušićem i Kamenarom, dok je klupa Rođenih reagirala tek u 77. minuti, što je samo naglasilo razliku u širini kadra, jedan od detalja koji su u prvenstvu kreirali čak trideset bodova razlike između mostarskih rivala.

Velež nastavlja strepiti za Europu

U sudačkoj su nadoknadi Veležovci tražili penal na Anđušiću - nisu ga dobili pa su vrlo brzo postali svjesni nimalo ugodne situacije u kojoj će do kraja prvenstva, kroz dva zadnja kola (kući protiv Sarajeva i na strani kod Posušja), pokušati izboriti treći vezani nastup u Europi. Zrinjski je s druge strane samo potvrdio dominaciju u prvenstvu pa će svoja dva premijerligaška duela, domaći protiv Leotara, i gostujući kod Tuzle, odigrati u slavljeničkom raspoloženju. Raspoloženju koje je sinoć malčice pokvarilo međusobno koškanje igrača na terenu te ubacivanje sjedalica u teren od strane nezadovoljnih navijača Veleža u završnim trenucima susreta, koji je dodat po svemu bio praznik nogometa.

Piše: Slaven Nikšić