Zrinjski: Kampanja obrane naslova nije izmakla kontroli, ali množe se pitanja

02 Ruj 2022

Sarkatične opaske o vaterpolo-terenu na stranu, bili su to zaista nenormalni uvjeti. Za prekida. Ali utakmica u tom poluvremenu nije prekinuta i na kraju je Zrinjski u Novom Gradu kod Borca upisao drugi poraz – u tek trećoj prvenstvenoj utakmici. Otima li se kampanja obrane naslova kontroli?

Jasno je bilo da Zrinjski u Novom Gradu, gdje je Borac pronašao alternativni domaći teren dok njegov ne bude rekonstruiran, nije mogao očekivati dobre uvjete... ali ni katastrofalne. A takvi su bili kada je jaka kiša u prvom poluvremenu nogometnu igru pretvorila u igru skrivača, uskoro i valjanje po blatu. Mirza Kazlagić je utakmicu morao zaustaviti, jer lopta ne da nije odskakala do visine pasa (otprilike jedan metar), nego uopće nije odskakala. Ali nije, što bi nadležni organi trebali istražiti. A nakon toga dolazimo do po Zrinjski bolne činjenice da je opet, već drugi puta u tri utakmice, upisan poraz. Poraz koji je digao neka važna pitanja.

Što se događa s Ćorlukom?

U Bratislavi i generalno čitavoj euro-kampanji heroj, u prvenstvu – tragičar. Josip Čondrić je u 17. minuti susreta u Novom Gradu promašio ubačaj Gorana Zakarića iz kornera i lopta je završila iza njegovih leđa. Dogodi se. To je dio nogometa. Posebno u teškim uvjetima kada se jedva vidi prst pred okom.
Ali da se igraču dogodi da devet utakmica uknjiži tri crvena kartona - e to već prerasta u zabrinjavajuću činjenicu. Ponajviše za Josipa Ćorluku, koji je Plemiće u Novom Gradu na cjedilu ostavio zadnjih dvadesetak minuta, ali i onda i njegovog šefa, Sergeja Jakirovića. Prethodno je desni bek Plemstva pocrvenio i protiv Tobola, kada je Pod Bijelim brijegom stvar s penala spasio Nemanja Bilbija, i u porazu od Željezničara (1:2). Previše, previše i za jednog od najboljih prošle sezone. Bez obzira na teren.

Je li se moglo s manje finoće?

A na teren se ipak moramo vratiti. I sagledati tu situaciju i iz jednog drugog kuta.
- Čestitam Borcu na pobjedi. Mislim da su se bolje snašli na terenu, posebno na početku kada su bili kiša i vjetar. Dali smo sebi nespretno gol i onda je bilo jako teško, bilo je vode po terenu i nismo mogli razviti igru, bilo je to samo 'napucavanje' lopte, ocijenio je šef struke Sergej Jakirović.

- U drugom smo poluvremenu uveli četiri nova igrača, da dobijemo još više motorike. Kako je voda odlazila sa terena, tako smo uspjeli nešto iskombinirati, ali bilo je teško. To nije naša igra i mislim da se to jednostavno vidjelo, dodao je.
Bio je u pravu i s opaskom vezanom uz uvjete…
- Mogli smo prekinuti bar 10-15 minuta dok ne prođe nevrijeme, međutim nisam dobio odgovor ni od jednog suca, ako su me čuli. Ja sam se derao, pitao sam Zakarića, on je isto pitao suca, ali ništa...
Ali ono što nije spomenuo, nepotrebna je finoća koju su Plemići pokušali neuspješno preslikati s europskih terena na ovaj u Novom Gradu. Dok bi igrači Zrinjskog u prvom dijelu bezbroj puta neuspješno pokušavali driblati kroz lokve, Zakarić bi na drugoj strani nabijao loptu po par metara i tako uspješno prelazio teren.

Je li Sarajevo prilika?

I? Što sada? Panike nema. To je jasno. Potrebe za tim nema. Jer Zrinjskom nedostaje pet odgođenih utakmica, ali tu ipak leži i određena bojazan – jer svih tih pet utakmica bit će odrađeno u ovom mjesecu koji sa sobom donosi još četiri duela u prvotno određenim terminima. A to će reći da se Zrinjski ne samo mora rapidno prešaltati na prvenstvo i naše terene, nego u tom turbo-rasporedu mora početi i pobjeđivati. A u nedjelju Pod Bijeli brijeg dolazi Sarajevo. Sarajevo koje se za Mostar ohrabrilo pobjedom protiv Leotara, protiv kojeg Jakirović sigurno neće imati Ćorluku.
Ukratko, situacija se još nije otela kontroli, ali prostora za nove pogrešne korake sve je manje. Mada, treba sačekati normalne uvjete, vjerojatno već za vikend, i vidjeti koliko ovaj Zrinjski stvarno može u okolnostima u kojima se našao nakon Europe.

Piše: Slaven Nikšić