Zrinjski: Konjic pa Birmingham

28 Ruj 2023

U tijeku je utakmicama uobičajeno nabijen tjedan Zrinjskog, što će biti i idući, s tom razlikom da će Plemići idućeg četvrtka na svoje najzvučnije gostovanje, ikad!

Zrinjski trenutno živi san mnogih premijerligaša. San sanjan decenijama, a konačno dosanjan – plasmanom u skupine Konferencijske lige! Time su Mostarci nakon kvalifikacijskih osam utakmica u Europi osigurali još najmanje šest skupnih, a da je to nešto krupno, još je više naglašeno činjenicom da će između utakmica sa zvučnim euro-rivalima Zrinjski nastaviti igrati s uobičajenim rivalima – kontrast će biti maksimalno naglašen, a Plemići će postati još svjesniji veličine euro-uspjeha. Već je to postalo evidentno nakon utakmice s AZ-om, no slijedeće će gostovanje taj će osjećaj odvesti na još višu razinu.

AZ najavio spektakl

Prva utakmica u skupini, ona protiv AZ-a, otišla je u povijest. Jer ne samo da je Zrinjski tada odigrao prve minute u UEFA-inim skupinama i tako postao naš prvi klub komu je to pošlo za rukom, nego je nakon 90 minuta i slavio – i to nesvakidašnjim preokretom. Gubilo je Plemstvo 0:3 na poluvremenu, da bi u nastavku zabilo četiri komada i u svijet poslalo priču o upornom debitantu koji se ne boji favorita.
Da budemo iskreni, unazad par godina samo bi jedna ovakva utakmica bila dovoljna da se o njoj priča godinama, ali Zrinjski ih ima odigrati još… i pri tom ne planira biti samo turist.

Željezničar i Tuzla

Pa ipak, nakon AZ-a, uslijedilo je nešto manje blještavo nadmetanje protiv Željezničara i jučer Tuzle. Već je to trebalo donekle 'poništiti' europski dojam, vratiti Mostarce u realnost, ali baš i nije… što se posebno odnosi na duel sa Željom u kojem je tim Krunoslava Rendulića pokazao da je i dalje itekako motiviran napadati u prvenstvu, da je karakteran – jer opet je pobjeda došla nakon preokreta… a i navijači su prepoznali ono nešto pa Plemstvo nisu ostavili na cjedilu ni protiv Plavih, iako ovi definitivno nisu AZ, a kamoli poznatiji rival u skupini E.I Tušanj je donekle pojačao pomalo sumorni 'feeling' bh. nogometa, aliu utakmicama koje idu, više nego ikad doći će do izražaja - efekt pomiješanih osjećaja.Velikog kontrasta, privilegije koji drugi bh. klubovi nemaju.

Igman pa Aston Villa

Za vikend će Zrinjski na noge konjičkom Igmanu,nekih 60-ak kilometara uzvodno uz Neretvu. Gostovanje kao i svako drugo, s tom razlikom da će ono uvesti u – najzvučnije gostovanje Mostaraca ikad! Utakmicu u Birminghamu! Dakle, u par dana Zrinjski će loviti bodove na Gradskom stadionu u Konjicu, kod ekipe po Transfermarktu procijenjene na 2.7 milijune eura, a onda i na slavnom Villa Parku, na terenu tima koji vrijedi skoro 700 milijuna eura.
Trebat će se pripremiti na tu ogromnu razliku u sceni, kvaliteti rivala, zapravo u svemu, no Zrinjski je već dokazao - da je itekako prilagodljiv.

Piše: Slaven Nikšić